היסטוריה באמריקה הלטינית: הקונגרס הארגנטינאי אישר היום (רביעי) את החוק המתיר הפלות במדינה עד השבוע ה-14 להיריון ברוב של 38 תומכים לעומת 29 מתנגדים ונמנע אחד. עד כה הותרו הפלות רק במקרי אונס או כאשר מצבה הבריאותי של האם היה בסיכון.

מדובר בחוק פורץ דרך עבור האזור, שעדיין נמצא תחת השפעת הכנסייה הקתולית וחוקי ההפלות בו הם מהנוקשים בעולם, ועם אישורו הפכה ארגנטינה למדינה הגדולה הראשונה באמריקה הלטינית שמתירה הפלות בחוק. 

נשים בארגנטינה חוגגות את האחוק המתיר הפלות (צילום: REUTERS/Flor Guzzetti)נשים בארגנטינה חוגגות את האחוק המתיר הפלות (צילום: REUTERS/Flor Guzzetti)

נשים בארגנטינה חוגגות את החוק המתיר הפלות (צילום: REUTERS/Flor Guzzetti)נשים בארגנטינה חוגגות את החוק המתיר הפלות (צילום: REUTERS/Flor Guzzetti)

פעילות ואקטיביסטיות למען זכויות נשים פעלו לקידום החוק במשך שנים. לפני שנתיים הסנאט דחה את החוק ברוב דחוק, אך חילופי השלטון בשנה שעברה אפשרו את העברת החוק. בכך הנשיא אלברטו פרננדז, שהבטיח לשים את החקיקה בראש סדר העדיפויות, קיים את הבטחת הבחירות שלו. 

לפני ההצבעה בסנאט התאספו פעילות רבות מחוץ לקונגרס ועקבו אחרי הדיון במסך ענק שהוקם מחוץ למבנה ועם ההצבעה הסופית פרצו בחגיגות. "עשינו את זה אחיות. עשינו היסטוריה. עשינו את זה ביחד. אין מילים לרגע זה, זה עובר דרך הגוף והנשמה", צייצה הפוליטיקאית מוניקה מאצ'ה.

נשים בסנאט הארגנטינאי חוגגות את החוק המתיר הפלות (צילום: REUTERS/Agustin Marcarian)נשים בסנאט הארגנטינאי חוגגות את החוק המתיר הפלות (צילום: REUTERS/Agustin Marcarian)

נשים בארגנטינה חוגגות את החוק המתיר הפלות (צילום: REUTERS/Flor Guzzetti)נשים בארגנטינה חוגגות את החוק המתיר הפלות (צילום: REUTERS/Flor Guzzetti)

אישור החוק עשוי לתת את הטון לשינוי רחב יותר באמריקה הלטינית השמרנית, שם הולכות וגוברות הקריאות לזכויות הפלה לנשים. נכון להיום הפלות זמינות על פי דרישה רק בקובה הקומוניסטית, באורוגוואי הזעירה ובחלקים מסוימים במקסיקו. "אימוץ החוק במדינה קתולית גדולה כמו ארגנטינה יניע את המאבק להבטחת זכויות נשים באמריקה הלטינית", אמר חואן פפייר, חוקר בכיר ב-Human Rights Watch. 

"למרות שבהחלט תהיה התנגדות, אני חושב שזה הוגן לחזות שכפי שהתרחש כאשר ארגנטינה הכשירה נישואים של אותו מין בשנת 2010, גם לחוק החדש הזה עשויה להיות 'השפעת דומינו' באזור".