רוסיה דיווחה היום (רביעי) כי החיסון המקומי לקורונה, "ספוטניק 5", הוכח כיעיל ב-92% לנוכח תוצאות הביניים של השלב השלישי. שלב זה נוסה על יותר מ-16 אלף משתתפים, וגם על עשרת אלפים בני אדם המוגדרים בסיכון גבוה. מפתחי החיסון טענו כי עד כה, לא התגלו תופעות לוואי בקרב אלו שנוסה עליהם.

מתנדבים מקבלים את החיסון ברוסיה. צילום: רויטרס

רוסיה הייתה הראשונה להודיע על פיתוח חיסון לקורונה, שקיבל אישור רגולטורי ואף נעשה בשיתוף בית החולים הדסה בירושלים, כבר בחודש אוגוסט. נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הודיע כי "החיסון עובד בצורה יעילה למדי ועבר את כל הבדיקות הדרושות".

עם הידיעה על המירוץ לחיסון, ציין פוטין כי הכוונה היא להתחיל בשיווק החיסון ב-1 בינואר 2021. באותו הזמן, הוא אף חשף כי גם בתו הייתה בין אלו שהשתתפו בניסויים במסגרת פיתוח החיסון: "טמפרטורת הגוף שלה עלתה במעט, אך היא מרגישה טוב יותר עכשיו".

במקביל לכך, חברת "פייזר" האמריקאית, הודיעה אתמול כי החיסון שהיא מפתחת הוכח כיעיל ב-90 אחוזים מהמקרים. ממשלת ישראל עם משרד הבריאות ניהלו מגעים על מנת לשים ידם על החיסון המסתמן כאיכותי במיוחד. בישראל, התחיל בשבוע שעבר שלב הניסויים בבני אדם בפיתוח החיסון של המרכז הביולוגי, אולם מסתמן כי יקח עוד זמן רב בטרם יהיה מוכן להפצה.