בעידן המודרני המותגים הפכו להרבה יותר מסתם סימנים חזותיים או שמות. הם נתפסים כנציגים של ערכים, אידיאולוגיות ואף כרטיס ביקור לחברה. הערך שאנו, הצרכנים, מוכנים להקצות למוצרים הנושאים מותג מסוים לעתים קרובות עולה על העלות האמיתית של המוצר עצמו. הוא מוכיח כי אנו משלמים לא רק על החומרים או תהליך הייצור, אלא גם עבור הערך הרגשי והסמלי שהמותג מקנה לנו.

אם נעמיק בפירמידת הצרכים של מאסלו, נגלה כי לצד הצרכים הפיזיולוגיים הבסיסיים, כמו אוכל ומקלט, קיימים צרכים נפשיים ורגשיים שהמותגים מנסים לענות עליהם. המותגים מספקים לנו תחושה של ביטחון, שייכות לקבוצה חברתית מסוימת ואף מעניקים לנו אמצעי לביטוי עצמי. במקרים מסוימים, החשש מזיהוי עם קבוצות שנתפסות כפחות מוערכות יכול להניע אנשים להעדיף מוצרים ממותגים ידועים על פני אלטרנטיבות זולות יותר, דבר שמחזק את הנטייה לשלם יותר עבור המותג.

לשמור על רלוונטיות
בעולם שבו הבחירות הצרכניות משקפות לעתים קרובות יותר מסתם צרכים פיזיולוגיים או כלכליים, אלא גם צרכים חברתיים ורגשיים, השאלה על חוזק המותג והסיבה שבגינה אנו מוכנים לשלם פרמיה מותגית הופכת מרכזית. בניית מותג מנצח אינה משימה פשוטה. היא דורשת הבנה עמוקה של הצרכים והרצונות האנושיים, תוך ניצול מחקרים ונתונים לקביעת האסטרטגיה הנכונה.

ואולם, למרות כל התכנון והניתוח, לעתים קרובות נראה כי המרכיב החסר הוא מזל – איך מוכר כריכים אנונימי יכול להפוך בן לילה למותג בינלאומי, או איך פרויקט קטן מתפשט והופך לתופעה עולמית. עם זאת, האתגר האמיתי אינו רק בלהפוך למותג ידוע, אלא ביכולת לשמור על הרלוונטיות והחיוביות של המותג על פני זמן, ולא להידרדר לטרנד חולף או להפוך למותג בעל מוניטין שלילי.

בסופו של דבר, חוזק המותג נמדד לא רק במכירות או בפופולריות, אלא ביכולתו ליצור קשר עמוק ומשמעותי עם הצרכנים, לענות על צורכיהם הרגשיים והחברתיים, ולהשאיר חותם בלתי נשכח בחברה.

בעידן שבו הגבולות בין מציאות לדמיון נמוגים על ידי עולם הדיגיטל, תוכניות ריאליטי והרשתות החברתיות משחקות תפקיד מכריע בחיינו. הן יוצרות מציאות מדומה ששולטת בתודעה, מעמיסות עלינו השפעות פסיכולוגיות שלא תמיד אנחנו מסוגלים לזהות או לנתח. תוצאה של ההשפעה הזו היא נטייה לקבל החלטות צרכניות אי־רציונליות, כגון התמקחות עזה על כל שקל מצד אחד, לעומת השקעה מוגזמת של זמן וכסף בקניית מוצר במחיר לא הגיוני מצד שני.

השוואה בין סלי הקניות  (צילום: מעריב)
השוואה בין סלי הקניות (צילום: מעריב)


הפרדוקס הצרכני
ההתנהגות הצרכנית שלנו נמצאת לעתים תחת השפעה של ניגודים בולטים: מצד אחד, אנו נכנסים למרדף חסכוני אחר מבצעים לקניית עגבניות, מוכנים להשקיע זמן ומאמץ לחסוך מספר שקלים, תוך התמודדות עם פקקי תנועה ומציאת חניה. חוויה שלעתים קרובות מלווה בתחושת כעס ותסכול.

מצד שני, אנו נוטים להגיב באופן שונה לחלוטין כשמדובר בטרנדים חדשים או בחוויות שהפכו להיות פופולריות דרך הרשתות החברתיות. כאן, אנו מוכנים לנסוע שעות למקום מבודד, לעמוד בתורים ארוכים ולשלם מחיר מופקע עבור משהו כמו קפה ומאפה, ללא מרמור או כעס.

פרדוקס זה משקף את הדיכוטומיה בין החיפוש אחרי חיסכון לבין הכניעה לפרסומות ולטרנדים. הסוגיה עומדת לא רק על גבי הפער בין התגובה הרגשית שלנו לסוגי הוצאות שונים, אלא גם על איך אנו משקללים ערך מול חוויה. בעוד שהחיפוש אחרי חיסכון מונע בעיקר משיקולים כלכליים, הנכונות לשלם סכומים גבוהים עבור חוויות מסוימות מושפעת באופן ניכר מהרצון להשתייך, לחוות ולהיחשף ברשתות החברתיות.

השאלה המתעוררת היא איך אנו יכולים למצוא איזון בריא יותר בין שני הקטבים הללו, ולהפוך את ההחלטות שלנו למושכלות יותר, תוך שמירה על איכות חיים ותחושת שביעות רצון מהחוויות שאנו בוחרים להשקיע בהן.

במקביל, יוקר המחיה בישראל ממשיך להוות אתגר כבד לתושביה. למרות ההבטחות והכותרות הרבות, נראה כי עדיין לא ננקטו פעולות משמעותיות או רפורמות כלכליות שישנו את המצב לטובה. המציאות הזו מזכירה סרט פלילי, שבו כל שדרוג במנעולים ובמנגנוני האבטחה מתגלה כחסר ערך בפני הגנב המתוחכם שמצליח להתגבר על כל חידוש. בדומה לכך, נדמה כי השוק והגורמים הפועלים בו נמצאים תמיד שניים־שלושה צעדים לפני הפתרונות והרעיונות שמנסים להטמיע "המוחות" במשרדי הממשלה, דבר שמשאיר את הצרכן הממוצע במצב של חוסר ודאות וקושי כלכלי.

המציאות המתוארת מדגישה את הצורך בפיתוח ובהטמעת מדיניות כלכלית חדשנית ויעילה, אחת שתוכל לעמוד בפני האתגרים המתפתחים ולספק תשובות אמיתיות לצורכי האוכלוסייה. רק כך נוכל לשאוף לחברה שבה ההבחנה בין מציאות לדימויים מדומים תהיה ברורה יותר, והחלטות צרכניות יתבצעו על סמך שיקול דעת מושכל ולא רק לפי השפעות חיצוניות.

ההפרשים בין הרשתות (צילום: מעריב)
ההפרשים בין הרשתות (צילום: מעריב)


נדבקים במגיפה
בינואר 2022 הציבור התעורר למציאות חדשה וקבלת כלים מעשיים חדשים לחיסכון בקניות השוטפות במרכול. המכון לחקר הקמעונאות ו"מעריב" הציגו בתחקיר מה מסתתר מאחורי המותגים הידועים ואיך ניתן לעבור למותגים חלופיים. התחקיר הצליח לעורר דיון בנוגע לפוטנציאל החסכוני הגלום בבחירת מוצרים אלו. חשפנו כיצד מותגים אלו, המיוצרים לעתים קרובות על אותו קו ייצור כמו המותגים הידועים, מציעים ערך מוסף משמעותי בפערי מחירים ניכרים.

ואולם, למרות הערנות הגוברת של הצרכנים, נצפתה תופעה מדאיגה שבה יצרנים ויבואנים חלופיים הפכו להיות נדירים יותר על מדפי המרכולים או שהחלו להעלות מחירים, נדבקים במגיפת המותגים הידועים.

לקראת חג הפסח וימי הקניות המוגברים, משקי הבית נמצאים במרוץ נגד הזמן ובהוצאות שכלל לא מביישות את ימי הקניות הגדולים של "בלאק פריידיי". לא רק שחג הפסח הוא עניין של ליל הסדר המסורתי, אלא הוא גם זמן של רצף אירועים משפחתיים וחברתיים שכוללים גריל, אירוח, קמפינג וטיולים – כל אלו דורשים הכנה רבה ותכנון מדויק של הצרכים הקולינריים.

השוואה בין סלי הקניות  (צילום: מעריב)
השוואה בין סלי הקניות (צילום: מעריב)


האם יש דרך לנהל את ההוצאות באופן יעיל יותר, במיוחד בתקופה זו של השנה? התשובה בהחלט חיובית. אחת האסטרטגיות המרכזיות היא תכנון מראש של הקניות. הקפדה על רשימת קניות מסודרת, השוואת מחירים בין רשתות שונות והתמקדות במבצעים אטרקטיביים יכולות לחולל שינוי ניכר בסכום הכולל של ההוצאות. כמו כן, חשוב לשקול את השימוש במוצרים חלופיים שלא תמיד נמצאים בחזית הבמה, אך מציעים ערך טוב לכסף.

הקפדה על תכנון מוקדם, חיפוש אחרי הצעות משתלמות והעדפת מוצרים חלופיים יכולים לעזור לנו לנהל את ההוצאות באופן שקול ומתוכנן, ולחוות את חג הפסח בלי לחץ כלכלי מיותר.אם נציץ לעבר מדפי המרכולים לא תמיד נמצא את פתרונות החלופה במיקומים הנחשקים והבולטים ביותר ויש לכך סיבה כלכלית פשוטה: הם מכניסים פחות כסף לקופה. רשתות השיווק מפתחות פתרונות חלופה למותגים הידועים. הניסיונות לקלוע לטעם הישראלי בנראות, בטעם, בריח ובמחיר לא פשוטים - יש מוצרים שבהם הנאמנות למותג גבוהה ולעתים קשים לפיצוח, אך יש אלפי מוצרים שהוכיחו את עצמם כפתרון הולם בתמורה.

הרכבנו סל קניות לפסח עם 55 הפריטים המשפיעים ברשימת הקניות במשקי הבית, אך הפרט המשמעותי הוא ששליש ממוצרי הסל הם מוצרים שלא נצרוך בקניות הבאות אחרי החג וקרוב לוודאי שנפגוש אותם רק בפסח הבא.