ארבע חברות ישראליות הציגו מיזמים חדשים בתחום חקר הסרטן בכנס בינלאומי של תעשיית מדעי החיים, MIXiii־BIOMED. בין הפיתוחים החדשים: אפליקציית מציאות מדומה שמפחיתה כאב אצל נשים שחלו בסרטן השד או השחלות ומטופלות בכימותרפיה. מדובר במכשיר שפותח על ידי חברת Bubble Health ונמצא בשלב הסופי של הניסויים הקליניים בארה"ב, המבוסס על כוחו של המוח להשפיע על הפיזיולוגיה של האדם. בהתאם לכך האפליקציה מעבירה את הצופה בה תהליך פסיכולוגי.
 
מוצר נוסף, המחסל מגוון גדול של גידולים מוצקים, מכיל מחטים שחודרות לתוך הגידול ומשדרות לו קרינה של גלי אלפא, המכסים את כל שטח הגידול. כיוון שגלי האלפא במחטים מתמקדים בגידול עצמו, הם אינם גורמים נזק לרקמות הנמצאות מסביבו. החברה שפיתחה את המוצר, Alpha Tau Medical, נמצאת בשלב המחקרים הקליניים באיטליה ובבית החולים בילינסון. עד כה 75% מהגידולים שנבדקו חוסלו לחלוטין הודות למכשיר זה.
 

מכשיר אחר שהוצג בשבוע שעבר, ושגודלו כגודל כף היד, מציג פתרון לגילוי המאוחר של הסרטן – שמהווה את הסיבה העיקרית לתמותה מהמחלה. מדובר בשיטת דימות חדשנית המזרימה חום לתוך הרקמה החשודה כסרטנית. כיוון שרקמה סרטנית תעביר חום באופן שונה מאשר רקמה בריאה, אלגוריתם מיוחד ש"מתרגם" את התמונה מאפשר לרופא לזהות את הסרטן בעודו בשלביו המוקדמים ביותר, וכל זאת ללא קרינה מסוכנת.  פיתוח ישראלי לחקר הסרטן. צילום: באדיבות HT BioImaging
פיתוח ישראלי לחקר הסרטן. צילום: באדיבות HT BioImaging