שנה וחצי חלפו מאז שודר הפרק האחרון של "המפקדת", אחת מסדרות הטלוויזיה היותר מצליחות של כאן 11. גם היא, כמו ישראליות רבות על המסך, מביאה את הזווית הצבאית אל עולם האזרחות המנותק, אלא שכבר בעונה הראשונה כולנו יכולנו להבחין בסימן ההיכר המיוחד שלה, שמבדיל אותה מכל סדרות צה"ל אחרות שכבר ראינו, ואפילו קצת מאסנו בהן. צפו בתקציר לקראת העונה החדשה של "המפקדת":

מרבית קהל היעד של "המפקדת", שבניצוחה עומדים עטרה פריש וניר ברגר, הוא מהסוג שכבר גויס לצה"ל, נתן את חלקו – והמשיך הלאה. מהמקום הזה קל פעמים רבות להסתכל על סדרות צבא הממחישות את התנהלות המערכת, ואפילו קצת לכעוס בטענה ש"אצלי זה לא היה ככה", או שמא האקשן לא פרופורציונלי. אך גם בעונה הראשונה של "המפקדת", וגם בזו שלפנינו, אי אפשר לפספס את האמינות, הכנות והמציאותיות של העלילה. 

אלונה סער ודור הררי עם הרכש החדש של הפלוגה (צילום:  רן מנדלסון , באדיבות כאן 11)
אלונה סער ודור הררי עם הרכש החדש של הפלוגה (צילום: רן מנדלסון , באדיבות כאן 11)

העונה השנייה, שעלתה לשידור אמש (ד') בתאגיד, ממשיכה כמעט מאותה הנקודה בדיוק בה נעצרה הקודמת לה. אחרי שראינו את מפקדות מחלקה 3 של פלוגת געש עושות את כל הטעויות האפשריות, גם הפעם נראה שזו רק ההתחלה. וכשהשאלה הנשאלת היא "מה עוד יכול להסתבך?" התשובה חייבת להיות "הכל". 

הפרק מתחיל במקום השמח ביותר שצה"ל יכול להציע לחיילים, כן כן, אני מדברת על יום כיף בבריכה. ההיילייט של כל שירות צבאי. יומיים בלבד לפני תחילת מחזור חדש, בו סגל המפקדות (שנכשל בתסריט אך מצטיין במשחק) צפויות לפגוש את החיילים הבאים שיאתגרו להן את המוטיבציה. 

נועה אסטנג'לוב בדמותה הגאונית של צליל  (צילום:  רן מנדלסון , באדיבות כאן 11)
נועה אסטנג'לוב בדמותה הגאונית של צליל (צילום: רן מנדלסון , באדיבות כאן 11)

אחרי דמויות אייקוניות שליוו את העונה הקודמת, ביניהן הדמות של חגו שגילמה גל מלכה או הדמות של המפקדת ערבה בניצוחה של עלמה קני, הגיע הזמן להכיר את הפרצופים החדשים של הסדרה. מלבד אלו שצצו כבר על ההתחלה, כמו כוכב הרשת עדן דניאל גבאי והשחקנית נועם לוגסי, לאורך כל הפרק הראשון מתבשל עבורנו בילד-אפ לקראת אלו שאנו עוד אמורים לפגוש עם השתלשלות העלילה. 

גם הפעם, בדיוק כמו שהתרגלנו לקבל מ"המפקדת", הקאסט הראשי נשאר נאמן לאופי המגוון של סוגי החיילים, בתוספת קריצה הומוריסטית ומוקצנת. נועה אסטנג'לוב בדמותה של צליל מזכירה לנו את החיילת המורעלת והחנפנית, כי בכל בסיס יש גם כזו. כרמל בין על תקן החיילת השבוזה שאי אפשר שלא לאהוב, מיה לנדסמן בתפקיד מיה לנדסמן וכמובן אלונה סער, שמצליחה באמצעות יכולת משחק מדהימות לעורר גם אמפתיה והזדהות אבל גם סלידה מהכישלון הבלתי פוסק. 

כרמל בין על תקן השבוזה (צילום:  רן מנדלסון , באדיבות כאן 11)
כרמל בין על תקן השבוזה (צילום: רן מנדלסון , באדיבות כאן 11)

מהסדרה הזו של כאן 11 אנו רגילים לקבל הומור טוב, מציאותי ולא מתנצל. מהסוג שמראה שמערכת צבאית היא ממש, ואפילו קודם כל, לא רק מלחמות ואקשן. היא נצמדת לעלילה שכולנו לקחנו בה חלק בעבר, ואם טרם – היא שיעור נפלא לאיך שירות צבאי קלאסי צפוי להיראות. כי כל אחד ואחת מאיתנו יכול למקבל את הדמויות מהסדרה לאלו שליוו אותו שם במציאות. 

אז אני לא ארבה במילים, ואספר שלפנינו עומדת להגיע עוד עונה משובחת של "המפקדת". והפעם אני גם לא מודאגת מצניחה עתידית. אין פה איפה ליפול. העלילה הזו מוחזקת מעצם הרעיון ליצור אחת כזו. פלוס, הפעם יש מלא בנים וזה חייב לפלפל קצת את העלילה נו.