יאיר מונטג, תלמיד כיתה ב' בבית הספר היסודי קפלן בעיר, אולץ אתמול לבצע חיסון בפעם השנייה בתוך שבועיים, זאת חרף העובדה שהתעקש מול אחות של חברת "פמי פרימיום", האחראית על החיסונים בבתי הספר ברחבי הארץ, כי קיבל את החיסון לפני כשבועיים.

כל ניסיונותיו להסביר לה כי לא הוא התלמיד שהיא צריכה לחסן עלו בתוהו, כיוון שבשכבה יש שני תלמידים עם אותו שם פרטי, והכוונה הייתה לחסן את הילד השני. גם כשמונטג ביקש מהאחות להתקשר לאימו, כדי לוודא שהוא אכן קיבל את החיסון, טענה האחות: "דיברתי איתה".

בדיעבד התברר, כי היא יצרה קשר עם אימו של התלמיד השני, הסתמכה על השיחה הזו ומילאה דוח כאילו היא נותנת את החיסון לתלמיד הנכון, אלא שבפועל היא חיסנה בשנית את מונטג. כשהגיעה אימו הילה לאסוף אותו בשעות הצהריים מבית הספר, הוא הלין בפניה כי הוא לא חש בטוב וסובל מכאבים.

"הוא אמר שהוא לא מרגיש טוב וכואבת לו היד. שאלתי אותו בתמיהה, איך ייתכן ששבועיים אחרי החיסונים עדיין כואבת לו היד. הייתי טרודה בדברים אחרים, לכן לא ייחסתי חשיבות לדברים הללו", אמרה הילה. "אני מרגישה שלא הייתי אמא טובה באותו הרגע, ורק בשעות הערב, כשנפגשנו עם סבתו, בני סיפר גם לה שקיבל שוב את החיסון. היא העירה את תשומת לבי, ואז נחשפתי למחדל החמור הזה עם בני והבנתי ממנו כי חוסן בשנית".

עוד טענה האם, כי מדובר ב"רשלנות של אחות, שלא עשתה בדיקה מספקת, ומילאה דוח על שם של ילד אחר, כאילו חוסן. אני המומה וכועסת. אני שולחת ילד לבית הספר, בתקווה שהוא במקום הכי מוגן ובטוח, ומתברר לי שהכול פרוץ עד כדי כך, שזה גובל בהפקרות. בית הספר לא הצמיד ליווי לבני בזמן החיסון, והיום, כשאני פונה לבית הספר ומבקשת פרטים על האחות, אני מזדעזעת לשמוע, שהם לא יודעים מה שמה ופרטיה, ויודעים רק שהי שייכת לחברת "פמי פרימיום". נכנס אדם זר לבית הספר, ואין לאף אחד את הפרטים שלו. אין יותר מחדל מזה, ובני הוא הנפגע העיקרי".

אימו של הילד אף ציינה, כי "בערב התקבלה החלטה בוועד ההורים העירוני, שהסיפור חייב לצאת מבית הספר. אני קוראת להורים לנקוט משנה זהירות, לפקוח שבע עיניים, כי היום זה הילד שלי ומחר זה יכול להיות הילד של כל אחד אחר. אם כך מתנהלת חברה חיצונית, שקיבלה זיכיון לחיסונים ומתעלמת כשאני פונה אליה, אני לא מבינה לאן הגענו. זו הפקרות ורשלנות פושעת. אני שוקלת את המשך צעדיי".

יו"ר ועד ההורים העירוני אנה נבות מסרה, כי "המקרה צריך לזעזע את אמות הסיפים. ההתייחסות לחיסונים מזעזעת. אני מאשימה את משרד החינוך על התנערותו ועל הוצאת האחיות הבית ספריות והעסקתן של אחיות על ידי קבלן חיצוני. נושא החיסונים לא מטופל כראוי, כך גם ההתייחסות הארכאית לפנקסי החיסונים, שלא התחדשו ולא עודכנו עשרות שנים, ומונפקים כפי שהונפקו לפני 50 שנה, ללא תמונה או אפשרות זיהוי מתקדמת. אסור לעבור לסדר היום. הנהגת ההורים העירונית תמשיך ללוות את האימא והילד. נדאג לעשות כל שביכולתנו כדי למנוע מקרים מזעזעים שכאלה".

מחברת "פמי פרימיום" נמסר: "אנו מצרים על האירוע. מיד עם היוודע המקרה, נמסר דיווח למשרד הבריאות ובוצע תחקיר, שממנו עולה כי מדובר בטעות אנוש. זהו אירוע נקודתי, שבו האחות נכנסה לכיתה, אך הופנתה לכיתה מקבילה, לילד עם שם דומה. חשוב להדגיש, כי לילד לא נשקפת כל סכנה בריאותית. החברה נקטה מיד במספר פעולות על מנת לרענן את הנהלים, ותמשיך לעשות כל מאמץ כדי להבטיח שכל הילדים יחוסנו בבטיחות מלאה".

ממשרד החינוך נמסר, כי "עם קבלת הדיווח על התקרית החמורה שאירעה, המשרד פנה למשרד הבריאות, האחראי על מתן חיסונים לתלמידים, לטובת תחקור מידי של האירוע. משרד הבריאות הודיע למשרד, כי הוא יחקור את האירוע אל מול חברת 'פמי פרימיום', המעסיקה את האחות".

מדוברות העירייה נמסר: "העירייה מפעילה מערך פיקוח ובקרה נרחב ומשמעותי בכלל מוסדות החינוך, במטרה להבטיח את שלומם של התלמידים. הדבר נעשה בשוטף וביתר שאת באמצעות ביקורות של גורמי הרשות במוסדות החינוך, התנהלות רציפה עם מנהלי ומנהלות בתי הספר, התקנת אמצעי אבטחה אלקטרונים ועוד.

"מאז קבלת הדיווח מהנהלת בית הספר, גורמי הרשות פועלים לבירור המקרה עם כלל הגורמים המעורבים, לרבות משרד הבריאות, המפעיל את החברה המדוברת. לנוכח ממצאי התחקיר הראשוני שנערך על ידי הרשות, נראה כי מדובר בטעות, שאסור היה שתקרה, גם אם מדובר במקרה חריג בהחלט, שנעשה בתום לב. האגף לחינוך יסודי בעירייה ידרוש מהגורמים האמונים על הנושא - משרד החינוך ומשרד הבריאות, לבצע תחקיר מעמיק, שכולל מסקנות על המקרה עצמו וריענון נהלים, כדי למנוע חלילה מקרה דומה בעתיד".