ישראלים רואים בכאב עיניים את דגלי פלסטין, שהם דגלי השמדת ישראל, מונפים בשלל כנסים והפגנות בעולם. ישראלים רואים בצער את עליית השמאל האנטישמי שונא ישראל בצרפת.

זה אכן מדאיג, זה אכן נורא, זה אכן מסוכן לזכויות אדם ולכל ערך אנושי, אבל כדאי לזכור שיש בעולם גם אוהבי ישראל, והם מניפים את דגלי ישראל בכינוסים ובהפגנות שלהם. כדאי לפעמים לספר גם עליהם, ולפרסם לפעמים צילומים גם מהכינוסים שלהם, עם דגלי ישראל.

למשל, איש לא דיווח בתקשורת הישראלית, ולכן זה סוד עבור הישראלים, על כנס גדול של אוהבי ישראל שנערך בברזיל לאחרונה. עשרות אלפי נוצרים אוהבי ישראל קראו לשחרור החטופים בכנס תמיכה ענקי שנערך בידי השגרירות הנוצרית הבינלאומית.

זה כמעט נס שנתניהו הוא אכן ראש הממשלה עכשיו | מאיר עוזיאל
מאיר עוזיאל: ברגע אחד - ישראל למדה את השיעור הכואב ביותר

זה היה מפגן תמיכה גדול בישראל באזורי לב האמזונס, כאשר עשרות אלפי נוצרים אוהבי ישראל השתתפו לפני שבועיים (ב־26 ביוני) בכנס תפילה שכלל תמיכה בעם היהודי ובמדינת ישראל.

תומכי בולסונרו חוגגים את ניצחונו בסאו פאולו (צילום: רויטרס)
תומכי בולסונרו חוגגים את ניצחונו בסאו פאולו (צילום: רויטרס)

מספרי המשתתפים בכנס, כפי שנמסרו לי, היו בין 23 אלף ל־40 אלף איש. הכנס נערך בעיר מנאוס, בירת מדינת אמזונס שבברזיל, בין היתר באצטדיון שבעיר ואורגן בידי סניף השגרירות הנוצרית הבינלאומית בברזיל, שבראשות הפסטור רנה טרה נובה, מנהיג הגוף האוונגליסטי אוהב ישראל הזה באמריקה הלטינית. הנוצרים הברזילאים הניפו דגלי ישראל וקראו לשחרר את החטופים בעזה.

מדובר באירוע התמיכה הנוצרי הגדול ביותר שנערך למען ישראל מאז ה־7 באוקטובר. סגן נשיא השגרירות הנוצרית הבינלאומית ברי דניסון, שנכח באירוע, סיפר להמונים שהשתתפו בכנס על המציאות בישראל מאז הטבח ב־7.10, סיפר על החטופים הישראלים ועל המתיחות מול חיזבאללה וקרא לנוצרים ברחבי העולם לעמוד לצד ישראל ולצד קהילות יהודיות לנוכח העלייה באנטישמיות.

גילוי אנטישמיות בקברי יהודים בצרפת, ארכיון (צילום: רויטרס)
גילוי אנטישמיות בקברי יהודים בצרפת, ארכיון (צילום: רויטרס)

הכנס היה שיאו של שבוע אירועי תמיכה בישראל במנאוס, ובמהלכו נערכו גם אירועי הסברה ל־1,500 מנהיגים נוצרים מרחבי ברזיל. נוסף לכך, דניסון השתתף בחגיגות שערכה הקהילה היהודית בעיר לציון 92 שנות קיומה במנאוס, לצד שגריר ישראל, דניאל זוהר זונשיין.

דניסון אמר ל”מעריב”: “הכנס שנערך במנאוס מעיד על התמיכה הבלתי מסויגת של נוצרים אוונגליסטים בעם היהודי ובמדינתו, גם כאשר רבים בעולם יוצאים נגד ישראל ותומכים באויביה הפלסטינים. הציבור בישראל צריך לדעת שיש מי שעומד לצידו וימשיך לעמוד לצדו”.

על פי מקורות מדיניים, סיבת הכנס לא הייתה רק תמיכה בישראל, אלא אירוע של הכנסייה עצמה, אבל כמו בכנסים של האוונגליסטים אוהבי ישראל נישאה תפילה למען ישראל והונפו דגלי ישראל.

באירוע נוסף שהתקיים במנאוס באותו יום פגש שגריר ישראל בברזיל את הפסטורים (ראשי הכנסיות) לציון פתיחת קונסוליית הכבוד של ישראל באזור, בראשות קונסול הכבוד ג’יימה בנשימול.

בברזיל, כך מוסרים לי מקורות אוונגליסטיים, יש כיום מעל 50 מיליון אוונגליסטים תומכי ישראל. מספרם גדל כל הזמן, ורבים מהם היו בעבר קתולים. ברזיל היא מדינה ענקית, והנוצרים הציונים האלה הם כרבע מתושביה.

בעולם נמצאים היום, לפי מקורות אוונגליסטיים, כ־700 מיליון מאמיני הכנסייה הזו. במקום הראשון נמצאת, למרבה הפלא, סין. יותר מ־100 מיליון מאמינים. קשה להם לבטא את תמיכתם בישראל בגלל הדיקטטורה הסינית, אבל כפי שמסרו לי מקורות בהנהגת האוונגליסטים, אפילו הם מוצאים דרכים, שלא ניתן לפרט, להעביר תרומות למען העלייה לישראל ולפעולות תמיכה בישראל.

הפגנה פרו ישראלית בלונדון, בעקבות ביקור נתניהו (צילום: ענת קורן, עלונדון. נט)
הפגנה פרו ישראלית בלונדון, בעקבות ביקור נתניהו (צילום: ענת קורן, עלונדון. נט)

בארצות הברית יש כיום בין 70 ל־80 מיליון אוונגליסטים, רובם תומכים בישראל, למרות שהאוניברסיטאות השמאלניות מעוותות את מוחות הצעירים שלהם וגורמות להם לבגוד בערכים אנושיים. למספר הגדול הזה של תומכי ישראל יש משמעות פוליטית בארצות הברית.

לנו, לישראלים וליהודים, יש בעיה. שנאה כלפינו נראית לנו טבעית, ואנחנו לא יודעים איך להתמודד עם אהבה. בין היתר, ישראלים ויהודים מסוימים נוהגים להשמיץ את אהבת האוונגליסטים המופגנת והמרגשת הזו בטענה שהם שואפים למלחמה גדולה שבסופה יופיע ישו כמשיח, ואז היהודים יתנצרו.

השבוע שאלתי על כך, שאלה ישירה ולא מנומסת, את דיוויד פארסונס, אחד ממנהיגי האוונגליסטים הבולטים, מי שמשמש כסגן נשיא בראש איחוד הגופים הנוצרים הציוניים בעולם.

הינה תגובתו הפגועה מעט: “אנחנו לא רוצים מלחמה. זוהי עלילת דם. זהו שקר. אנחנו רוצים שלום. היינו אפילו מעורבים בהסכמי אברהם לשלום עם האמירויות, ואנחנו משתמשים בהשפעתנו גם לקידום שלום עם סעודיה. אנחנו רוצים שישראל תנצח את חמאס, ושכל החטופים יחזרו. זאת גם הייתה הקריאה בכנס בברזיל. אנחנו לא דוחפים למלחמה, אנחנו דוחפים לשלום אמיתי וממושך לישראל”.