מחקר ענק שנערך באוניברסיטת ניוקאסל בבריטניה קבע כי אורח חיים בריא יכול להפחית באופן משמעותי את הסיכון לסוגי סרטן רבים, זאת באמצעות הקפדה על מספר המלצות. כאמור, החוקרים הבריטיים, ביקשו לבדוק באמצעות מחקר חדש, את הקשר בין מידת ההיענות להמלצות ארגוני בריאות מובילים בנושא אורח חיים בריא ובין הסיכון לחלות בכל סוגי הסרטן ובסוגי סרטן ספציפיים.

היעד - טיפול מדויק ונכון: הפיתוח הישראלי שיסייע לרופאים לטפל בחולי הסרטן

לשם כך, הם השתמשו בנתונים של 94,778 מבוגרים בריטים בגיל ממוצע של 56, אשר מילאו שאלונים על אודות תזונה, פעילות גופנית, משקל ועוד והעניקו ציון בין 1-0 עבור היענות לכל אחת מן ההמלצות הללו: שמירה על משקל תקין, עיסוק בפעילות גופנית, תזונה עשירה בדגנים מלאים, ירקות, פירות וקטניות, הגבלת הצריכה של "מזון מהיר" ומזונות מעובדים אחרים עתירי שומן, עמילנים או סוכרים, הגבלת הצריכה של בשר אדום ומעובד, הגבלת הצריכה או הימנעות משתיית משקאות ממותקים והגבלת הצריכה או הימנעות משתיית אלכוהול.

כאמור, הציון הממוצע של משתתפי המחקר עמד על 3.8 מתוך המקסימום האפשרי - 7. במהלך תקופת מעקב חציוני של 8 שנים, 7,296 מהמשתתפים (8%) חלו בסרטן. ניתוח הנתונים העלה כי כל עלייה של נקודה אחת בציון ההיענות להמלצות הפחיתה ב-7% את הסיכון לחלות בסרטן. בהשוואה למשתתפים בעלי ציון ההיענות הנמוך ביותר (3.5-0 נקודות), משתתפים עם ציון בינוני  (4.25-3.75 נקודות) וגבוה (7-4.5 נקודות) היו בסיכון נמוך ב-8% וב-16% בהתאמה לחלות בכל סוגי הסרטן יחד.

בפילוח לסוגי סרטן ספציפיים נמצא שכל עלייה של נקודה אחת בציון הייתה קשורה בהפחתת סיכון של 10% לחלות בסרטן השד, סיכון נמוך ב-10% לסרטן המעי הגס, סיכון נמוך ב-18% לסרטן הכליות, סיכון נמוך ב-16% לסרטן הוושט, סיכון נמוך ב-22% לסרטן הכבד, סיכון נמוך ב-24% לסרטן השחלות וסיכון נמוך ב-30% לסרטן כיס המרה.

דנה פרוסט, מנהלת מחלקת הסברה באגודה למלחמה בסרטן הסבירה כי: "תוצאות המחקר עולות בקנה אחד עם ההמלצות שלנו להפחתת הסיכון לסרטן. לעולם לא מאוחר להתחיל, גם בזמן חירום חשוב לשמור על שיגרת בריאות. הגבלת זמן הישיבה מול המסכים וביצוע פעילות גופנית בשגרת היומיום, יכולה גם לסייע בהפחתת המתח הנפשי בו אנו מצויים. במקביל חיוני להימנע מעישון ולשמור על תזונה בריאה כדי להפחית את הסיכון לסרטן".

המלצות האגודה למלחמה בסרטן להפחתת הסיכון לחלות בסרטן:

1.  הימנעו מעישון ומחשיפה לעישון כפוי.

2.  שמרו על תזונה בריאה ומאוזנת והקפידו על משקל גוף תקין.

3.  שלבו פעילות גופנית בשגרת היומיום וצמצמו את זמן הישיבה.

4.  הגבילו שתיית אלכוהול ועדיף להימנע מצריכתו לחלוטין.

5.   הקפידו על התנהגות חכמה בשמש.

6.   בצעו בדיקות לאבחון מוקדם של סרטן בהתאם לגילכם.