'בדרך לזוגיות' הינה תכנית ייחודית שהוקמה במטרה לקדם את הביטחון העצמי והמיומנויות החברתיות של אנשים עם מוגבלות, להפיג את הבדידות שלהם שהעצימה המלחמה, להציע מרחב בטוח לטיפוח קשרים ומערכות יחסים משמעותיות ולהפוך אותם לאנשים מאושרים ושווים בחברה. 

בחלקה הראשון כוללת התכנית סדנאות ומפגשי העצמה והתפתחות אישית, תוך שימת דגש ייחודי על מודעות עצמית וביטוי רגשי כבסיס לפני הכניסה לעולם ההיכרויות. בשלב זה המשתתפים למדים להתגבר על המבוכה והחשש המתלווים באופן טבעי לתהליך, מטפחים מיומנויות חברתיות ומקבלים כלים מעשיים לטיפוח קשרים ומערכות יחסים רומנטיות בסביבה תומכת ומכילה.

בחלק השני והמתקדם יותר צפויים להיערך ערבי ספיד-דייטינג וסדנאות זוגיות מעצימים ומרגשים המשלבים א.נשים עם מוגבלויות מרחבי הקהילה המקומית ובאירוח מקבלי שירות מעמותת נוספות לבוגרים עם מוגבלויות.

אנשים עם מוגבלות חווים יותר בדידות מאנשים ללא מוגבלות בשגרה ובמיוחד בתקופת המלחמה: דו"ח המחקר האחרון של מכון ברוקדייל חושף נתונים מדאיגים על עליה בתחושת הבדידות של אנשים עם של מוגבלויות מאז פרוץ המלחמה ועל החשש מהשפעותיהן בטווח הארוך. על פי הדו"ח, בשנה החולפת 15% מהאנשים עם מוגבלות חשו בדידות לעיתים קרובות לעומת 3% מן האנשים ללא מוגבלות.

מצב החירום באופן טבעי העצים את תחושות הבדידות שכן אנשים רבים עם מוגבלות נאלצו לשהות בבתיהם שעות רבות ביממה, מנותקים ממעגלים החברתיים (תעסוקה, פנאי ובילוי, חינוך, בריאות), אחרים פונו מבתיהם באזורי הלחימה, ולמריבתם קושי מוגבר לצאת מהבית עקב חרדה וחשש מאזעקות וקושי להתגונן במרחב הציבורי.

עליה של מאות אחוזים בהיקף הפניות למוקדי הסיוע הנפשיים: למוקד הסיוע הנפשי שמפעילה עמותת שק"ל כזכיינית משרד הרווחה התקבלו כבר אלפי פניות מאז תחילת המלחמה. מדי שבוע מתקבלות למוקד פניות העוסקות בין היתר בתחושות בדידות, דיכאון, מצוקה וחרדה שזימנה תקופת המלחמה. 

נתונים אלו מעצימים את הצורך בקידום יוזמות חדשניות שמשלבות גישה הוליסטית להרחבה וטיפוח מעגלים חברתיים של אנשים עם מוגבלות, העצמה אישית וטיפוח קשרים זוגיים, על מנת לאפשר לכל איש ואישה עם מוגבלות לחיות חיים מלאים ומשמעותיים ככל האדם.

מנכ"ל שק"ל, עופר דהרי: "במשך קרוב ל-45 שנה שק"ל דוגלת בשילוב חברתי לאנשים עם מוגבלויות. לכל אדם מגיעה הזדמנות לזוגיות, והמיזם 'בדרך לזוגיות' נועד להבטיח שכל אחד ואחת, ללא קשר למגבלה שלו יוכל לחוות אהבה אמיתית וזוגיות. אצל אנשים עם מוגבלויות שונות, לעיתים קרובות האומץ להתחבר ולהכיר מלווה במחסומים, חשש ומבוכה. התכנית נועדה לשבור את המחסומים הללו, לקדם את הביטחון העצמי והמיומנויות החברתיות ולהציע מרחב בטוח ומטפח עבור אנשים עם מוגבלות כל הדרך לבניית מערכות יחסים משמעותיות. זה בסיס החזון שלנו בשילוב, הכלה והעצמה של אנשים עם מוגבלויות".

הקבוצה הפותחת במיזם בת 12 משתתפים דיירי עמותת שק"ל בירושלים ובקרוב במוקדי פעילות נוספים של העמותה ברחבי הארץ, במסגרתה מגיעים המשתתפים למפגשים שבועיים ותומכים אחד בשני בתהליך כל הדרך למציאת זוגיות. הקורס בשיתוף עמותת 'ענבר'- מנגישים זוגיות שמעניקה ייעוץ וליווי מקצועי למנחת הקורס בשק"ל.

למידע נוסף והרשמה לתכנית 'בדרך לזוגיות' צרו קשר עם רוני שחיבר, מנהלת התכנית: [email protected] . לתמיכה בא.נשים עם מוגבלויות ב'חרבות ברזל' לחצו כאן

מרגישים מצוקה נפשית? צריכים עזרה בהתנהלות עם בן משפחה עם מוגבלות? מוקד הסיוע של שק"ל לאנשים עם מוגבלויות, משפחותיהם והצוותים המלווים, זמין גם בוואטסאפ במספר: 055-7048094 או השאירו פרטים בטופס: https://bit.ly/3rMUeZC ויחזרו אליכם בהקדם.