על רקע ביקוש להנדסאים שנותר ללא שינוי על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ממרץ, כ-60 מעסיקים גדולים בנגב חשפו בפני אלפי סטודנטים הזדמנויות לתעסוקה.

ב-17 במרץ השנה פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את נתוני המשרות הפנויות במשק. הנתונים מצביעים על כך שהיקף המשרות הפנויות בפברואר 2024 ירד, מגמה הפוכה לחודשים הקודמים למרץ, בהם חלה עלייה. סקר המשרות הפנויות של הלשכה משקף את רמת הביקוש לעובדים במשק, ומבוצע בקרב עסקים.

העמקה בנתוני הלמ"ס תחשוף שבתוך ההאטה הכללית לביקוש לעובדים  בפברואר, קיימים מקצועות בהם הדרישה דווקא עלתה ואף זינקה, כמו: מלצרים, עובדי מכירות ופועלי בניין. מנגד, חלה ירידה בביקוש למאבטחים, בעוד הביקוש להנדסאים נותר ללא שינוי. ע"פ נתוני נוספים, בתעשייה נכון להיום חסרים 20,000 עובדים וקיימת עלייה בביקוש לכוח אדם ביחס לתקופה שלפני חודש אוקטובר 2023, אז היו חסרים כ-15,000 עובדים בתעשייה בישראל.

במקביל לקיפאון המסתמן הזה שתועד בנוגע להנדסאים, כ-60 מעסיקים גדולים בנגב, יחד עם אלפי סטודנטים, התאספו אתמול במכללה הטכנולוגית באר שבע המציינת 70 שנה להקמתה ליריד JOB EXPO, מיזם בהובלת מרכז לאודר לקידום התעסוקה בנגב יחד עם המכללה. מטרת היריד הייתה לחשוף את הסטודנטים להזדמנויות תעסוקה חדשות, המותאמות להנדסאים צעירים, תוך שאיפה שיבחרו להתבסס ולהקים את ביתם בנגב. 

יריד תעסוקה במכללה הטכנולוגית באר שבע  (צילום: יחצ)
יריד תעסוקה במכללה הטכנולוגית באר שבע (צילום: יחצ)

בין המעסיקים שהשתתפו ביריד, חברות ההייטק ״אינטל״ ו-"וישיי" וחברות מובילות בתעשייה כמו ״אדמה״, "טבע", "חיפה נגב טכנולוגיות", הקמ"ג, "סודה סטרים", "נטפים" ו-ICL. כמו כן, השתתפו יצרניות מובילות של מוצרי צריכה, כמו "אסם נסטלה", "אלקטרה" וארגונים רבים נוספים ביניהם מרחב דרום בהתאחדות התעשיינים, רכבת ישראל ומשטרת ישראל. החברות ששוויין הכולל מגיע למאות מיליארדי דולרים, הציעו לסטודנטים כ-600 משרות. ליריד התעסוקה הוזמנו סטודנטים לקראת סיום לימודיהם וגם בוגרים של המכללה משבע השנים האחרונות.  קרוב ל- 800 מהם הגישו לאותן חברות קורות חיים. 

מרכז לאודר לקידום התעסוקה בנגב קיים סדנת הכנה לסטודנטים לקראת היריד. ההכנה עסקה במיתוג עצמי וצבירת ניסיון ראשוני, הנדרשים להשגת דריסת רגל בעולם התעסוקה.  היריד הוא חלק ממכלול הפעילות השנתית של מרכז לאודר לתעסוקה, שמטרתה היא קידום הנגב.  פעילות המרכז כוללת בין היתר כנסים, ייעוץ תעסוקתי וימי זרקור בשיתוף מעסיקים מובילים מהאזור. דרך פעילות מרכז לאודר, נחשפים סטודנטים לאפשרויות התעסוקה, לאופק התעסוקתי בנגב ולסיפורי הצלחה של אנשי הנגב.  

אבי בלשניקוב, יו״ר מרכזי לאודר לקידום התעסוקה בנגב ובגליל, מסר: ״נשיא הקונגרס היהודי העולמי, הפילנתרופ רונלד לאודר בשיתוף JNF-USA, הקימו את מרכז לאודר לקידום תעסוקה בעיר העתיקה של באר שבע בשנת 2015, על מנת שיהווה אבן שואבת לצעירים ומשפחות המעוניינים לקבוע את ביתם בנגב. המרכז הוקם ברוח חזונו של דוד בן-גוריון לפיו בנגב ייבחן העם בישראל. אנו מאמינים שעתיד הנגב כרוך בתעסוקה איכותית למגוון האוכלוסיות שחיות בו. מאז הוקם, סייע מרכז לאודר לאלפי סטודנטים ובוגרים בצעדיהם הראשונים בעולם העבודה בנגב. אנו מקווים כי רבים מהצעירים שפגשנו היום ביריד נחשפו לאופק המקצועי המחכה להם בנגב ויבחרו לקבוע בו את ביתם״.

יעקב דור, מנכ"ל המכללה הטכנולוגית באר שבע: ״המכללה הטכנולוגית באר שבע מהווה עוגן מרכזי לא רק בהכשרה הטכנולוגית בנגב אלא גם בנושא התעסוקה והקשר עם התעשייה המובילה בארץ. ליריד התעסוקה הגיעו קרוב ל-60 חברות שרבות מהן שחקניות חשובות בזירה הגלובלית, מה שמהווה תמונה לביקוש הרב שיש כיום למשרות של הנדסאים במגוון רחב של תחומים. היום ברור לכל בר דעת שכל מי שבוחר ללמוד לתואר הנדסאי מבטיח לעצמו מסלול קריירה מרתק ומתגמל ביותר. ליריד מטרה אחת - להשאיר את בוגרי המכללה באזור הדרום ולתרום בכך לפיתוחו ושגשוגו של האזור״.