"דאעש הם הנאצים של היום", כך אמר היום (שלישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו בפגישה עם ניצולי שואה מעמותת יד עזר לחבר ערב ציון יום השנה הבין לאומי לניצולי השואה. ראש הממשלה אירח כמה עשרות ניצולי שואה על פי הזמנתו בלשכתו בקריה בתל אביב והקדיש זמן ארוך להאזנה לסיפורים של הניצולים.

במהלך הביקור של הניצולים שמע נתניהו ממנכ"ל עמותת יד עזר לחבר שמעון סבג הסבר על הבית החם של העמותה בו מתגוררים למעלה מ-100 ניצולי שואה נזקקים ובנוסף על הסיוע שמעניקה העמותה למאות ניצולי שואה בצפון. נתניהו שמע בסבלנות אין קץ כמעט את כל ניצולי השואה שהתארחו בלישכתו, ובעיקר נפעם מסיפורה היוצאת דופן של ששונה קולמר בת ה-97 המתגוררת בבית החם אחרי שהצליח להימלט ממחנה ההשמדה אושוויץ. לשיא הגיע האירוע כשקולמר הפשילה את שרוולה והראתה לנתניהו את המספר המוטבע על הזרוע שלה. נתניהו השיב לה "אני את המספר הזה לא אשכח לעולם" הוא הוסיף: "אני הראשון להעמיד את השואה כסמל למה שהיה ומה שאסור שיחזור על עצמו". 

נתניהו דיבר על הכח שמדינת ישראל צריכה להפגין מול גורמים כמו דעאש ואירן שהם הנאצים של היום. אנחנו צריכים לזכור את השואה לא לשכוח ולהזכיר לעולם שיש גם היום כאלה שרוצים להכחיד אותנו. "הזיכרון חשוב אבל המאבק היום יומי בעולם לא פחות חשוב והכרחי ואני נאבק על זה יום יום". במהלך המפגש פנה נתניהו לאחת הניצולים ואמר לו: "אתה אמרת שהשואה התרחשה כשלא הייתה מדינת ישראל - השואה התרחשה כי לא הייתה מדינת ישראל.

"אם הייתה קמה מדינה יהודית קודם לכן, לא הייתה שואה. הייתה לנו היכולת לפעול נגד אלה שבאים לכלות את עמנו. אני חושב שהדבר הנורא הוא ש-70 שנה אחרי השואה, עדיין יש כאלה שקמים לנסות לכלות אותנו. ההבדל הוא שמכיוון שיש לנו מדינה, ויש לנו ממשלה ויש לנו צבא, אנחנו יודעים שיש לנו משימה אחת: למנוע שואה נוספת - ואת זה אנחנו עושים.

"זה כל ההבדל. כל ההבדל בקיום היהודי הוא שיש לנו היום מדינה שיכולה להדוף את ההתקפות על העם שלנו, אבל לצערי, אתם נושאים על בשרכם את המחיר הנורא של החסר ההוא. אני יודע איזה תלאות עברתם, אילו ייסורים עברתם, וצלחתם את התופת הזאת. אני רוצה להגיד לכם שכשאני רואה אתכם, אני רואה אותך, ואתכם, ואני אומר: עם ישראל חי. החובה שלנו היא להבטיח שנמשיך לחיות. זה התפקיד שלי. הייתי ביד ושם ואמרתי שהתפקיד שלי כראש ממשלה הוא לא רק להנציח את אחינו ואחיותינו שנספו בשואה.


עוד אמר ראש הממשלה "ליהודים אין יכולת להגן על עצמם בלי מדינה משל עצמם, זה דבר ראשון - אז בנינו מדינה. דבר שני, ההתקפות על היהודים שהגיעו לשיאן בשואה, התקפות לא נפסקות, מה שהשתנה זה ביכולת שלנו, של הילדים שלכם, של הנכדים שלכם, של הנינים שלכם. לכן אני מעלה כל פעם את זיכרון השואה, קודם כל כדי שלא נשכח, ושנית, כדי שלעולם אחרים לא יצטרכו לעבור את מה שאתם עברתם. לכן בשבילי הסיפורים האלה זה לא רק זיכרון, זה ציווי - לא עוד. קודם כל אנחנו נגן על עצמנו"

ואז פנה לסבג ואמר: "חוץ מזה אני מקווה גם שאתם תיהנו מהעובדה שלא רק שיש לנו מדינה, אלא גם שיש לנו מדינה עם אנשים טובים, אנשים שאוהבים אתכם, כמו העמותה הנפלאה הזאת. אני רוצה שתדעו שאתם, בסיפור שלכם, אתם מקפלים את כל סיפור התקומה של עם ישראל. אני רוצה שתחשבו על זה כל יום. זה לא בא בלי מחירים כבדים, אתם יודעים את זה. אני שומע את סיפורכם גם מרעייתי שמלווה ניצולי שואה ואני שולח לכם גם את אהבתה וברכותיה. אני מאוד אוהב אתכם.
המפגש תוכנן למשך כרבע שעה אבל נתניהו ביקש לשמוע עוד ועוד את ניצולי השואה ובמשך שעה ארוכה הוא ישב דרוך וקשוב לסיפורים המצמררים. נתניהו הודה בסיום המפגש לסבג ולמתנדבי העמותה. "אתם המתנדבים והעמותה שלכם ועמותות אחרות עוזרים לניצולי השואה ועל כך תבורכו".