האם כך ציפו ראש ממשלת ספרד ונשיא מחוז קטלוניה לסיים את יום משאל העם בחבל הארץ הקטאלוני שבצפון מזרח חצי האי האיברי? כמעט חמישה וחצי מיליון בני חבל הארץ השתתפו במשאל העם שנערך היום (ראשון) בו הם נשאלו האם הם רוצים להיפרד מהשלטון המרכזי במדריד וללכת בדרכם העצמאית. עם זאת, ממשלת ספרד פחות שמחה על אירועי היום, וצעדיה למנוע את המשאל הגיעו היום לידי הפעלת כוח מול הציבור, 844 בני אדם נפצעו במהלך עימותים בין תושבי המחוז שביקשו להצביע או הפגינו בעד עצמאותו לבין כוחות המשטרה.

"לא היה היום משאל עם בקטלוניה", אמר ראש ממשלת ספרד מריו רחוי, כשהוא מציין שבית המשפט העליון במדינה קבע שהמשאל הוא לא חוקי. "תושבי קטלוניה הוטעו להשתתף בהצבעה שהיא דרך לשום מקום. מה שראינו היום זה מדינה ששומרת על שלטון החוק". רחוי התייחס לפעולות המשטרה שניסתה לשבש את פעילות ההצבעה, סגרה אולמות הצבעה ואף החרימה קלפיות. במהלך הניסיון למנוע את ההצבעה, 12 שוטרים נפצעו.

עימותים עם שוטרים במהלך משאל העם, צילום: רויטרס
עימותים עם שוטרים במהלך משאל העם, צילום: רויטרס


שוטרים גוררים מצביע, צילום: רויטרס
שוטרים גוררים מצביע, צילום: רויטרסהתיירים ברחוב הרמבלאס הביטו בתימהון
במהלך ניסיונות דיכוי ההצבעה, עשו השוטרים הספרדים שימוש באלות, בכדורי גומי ובגז מדמיע. תמונות רבות של אלימות משטרתית, בהן אנשים שנפצעו ודממו בגופם ובפניהם, או אשה מבוגרת שנגררה לידי אל מחוץ לקלפי, זכו לפרסום ברחבי העולם. שדרות הרמבלאס שידעו ריכוזים של כוחות המשטרה הצבאית אחרי התקפת הטרור שם, שוב קבלו שוטרים שנלחמים הפעם באזרחיה השלווים של קטלוניה. ובכל זאת, העיר התנהלה אתמול בצורה מופתית עם שני סוגי אוכלוסיה- הקטלנים המצביעים והמפגינים והתיירים הרבים מאד שהמשיכו לטייל ולבקר  אתרים כמו בנייניו של גאודי, הביטו בתימהון בהתרגשות הקטאלנים  ולפעמים אף צילמו אותם.

התקפות נוספות על ההצבעה באו בפריצה למחשבים ועצירת האיטרנט שמנעה הצבעה בתחנות המנוותקות ממאגר הנתונים. "הם הצליחו לסכל לנו את ההצבעה,, אמר באכזבה על יד הקלפי בבית הספר לשפות ג'ורדי , שהגיע מסביליה לפני שנים, אבל התאזרח בברצלונה ומרגיש עצמו קטלאני. בשלב זה, עדיין לא ברור איך הסתיימה ההצבעה בעוד הספירה מתבצעת וצפוייה להימשך עד השעות הקטנות של הלילה לפחות, אך נראה שגם נשיא המחוז, קרלס פוג'דמון, מבין כי הצהרתו שאם ההצבעה תעבור, הוא יכריז על עצמאות תוך 48 שעות יכולה להביא לאלימות רבה וכי משאל העם עצמו הפך להיות לא אמין בשל פעילות הממשלה נגדו. 
בשוך היום גם במדריד וגם בברצלונה נאספו המונים לצפות בתוצאות משאל העם, אך בעוד בברצלונה יצאו תומכי העצמאות, חבולים ומקווים, במדריד נשמעות קריאות לשמירה על אחדות המדינה ובגנות המגמות הבדלניות של מחוז קטלוניה, ומחוזות נוספים כמו חבל הבאסקים שצופים באירועי היום בחשש ובציפייה, האם הם יהיו הבאים בתור לאתגר את אחדות ספרד?

ספירת הקולות במשאל העם בקטלוניה, צילום: רויטרס
ספירת הקולות במשאל העם בקטלוניה, צילום: רויטרס