האח הגדול גרסת המזיקים: פרויקט חדשני במימון האיחוד האירופי יאפשר צמצום משמעותי בצורך לבצע ריסוסים כימיים בגידולים חקלאיים.

במסגרת הפרויקט הוצבו בשטחי הגידול בעין יהב, מלכודות עם מצלמות דיגיטליות המזהות מזיקים העלולים לפגוע בתוצרת החקלאית.
התמונות מועברות מיד לחוקרי המכון הוולקני השותפים לפרויקט והם מעבירים את האינפורמציה לחקלאים ומעדכנים אותם בצורך לבצע ריסוס. בשיטה זו היתרון הוא ביטולו של הריסוס המונע.
 
המיזם הניסיוני, נעשה בשיתוף עם ד"ר דוד נסטל ממכון וולקני, ונועד להתמודד עם זבוב הדלועים שגורם לפגיעה קשה בגידולי מלון, קישוא, דלעת ואבטיח ועלול לפגוע בתוצרת של עונה שלמה.
לדברי רמי שדה, אגרונום האגודה השיתופית של חקלאי עין יהב: "עד כה נאלצו החקלאים לרסס את השטח אחת לשבועיים כי הם לא יכלו לדעת אם ומתי המזיק צפוי להגיע לביקור אצלם. בשלב שבו הם היו מזהים את המזיק כבר היה מאוחר מדי כי הנזק לגידולים כבר נגרם".

שדה מוסיף ומסביר על תהליך הפיתוח: "להצבת המלכודות קדמה עבודת הכנה מקיפה שכללה תכנות המערכת כך שתדע לזהות את צילום זבוב הדלועים מזויות רבות".
הניסוי הוא חלק מפרויקט משותף למספר מדינות, ביניהן יוון, ספרד ואיטליה. בכל מדינה נעשה מתמקדים במזיקים המאפיינים את האזור ומשתמשים באותה טכנולוגיה של מעקב באמצעות מצלמות אינטרנטיות. בהתאמה, ביוון תוכנתו המלכודות כדי לזהות את זבוב הזית שפוגע קשות בענף החקלאי הלאומי.