קרן פרס בראשית הודיעה על תרומה למרכז הרפואי זיו בצפת, הצפוני ביותר בישראל והקרוב לגבולות עם לבנון וסוריה. המרכז הרפואי זיו מגיש טיפול רפואי לפצועים ולחולים הסורים, גברים, נשים, ילדים ותינוקות מזה יותר מארבע שנים והתרומה צפויה לממן את הטיפול באובדן השמיעה בקרב ילדים סורים שהובאו מאזורי עימות לישראל לצורך בחינה אבחנתית, טיפולים קליניים, ניתוח ושיקום.

מענק פיילוט זה הוא חלק מיוזמתה הגלובלית של קרן פרס בראשית לקדם סיוע לפליטים ולעודד קרנות ותורמים יהודים אחרים להרחיב את מעורבותם במאמץ ההומניטארי הנועד להקל על סבלם של פליטים מסוריה ומאזורי סכסוך אחרים. המיקוד במצוקתם של הפליטים הינו פרי יוזמה של חתן פרס בראשית לשנת 2017, אניש קאפור, שבזמן בחירתו אמר: "היהודים מבינים את הזוועה של הגירוש מבתיהם. היהודים מבינים, אולי בצורה יותר מכאיבה מכל אחד אחר, איך זה מרגיש להיות 'האחרים'. אני רוצה להראות לצעירים יהודיים שביחד אנחנו יכולים לעשות שינו אמיתי במצבם של הפליטים ".

קאפור הוסיף: "אני מאמין שמשבר הפליטים הוא האתגר המכונן של תקופתנו, ולכולנו, יהודים ולא יהודים, יש מחויבות מוסרית שלא לשתוק נוכח הטרגדיה הגדולה הזו".

כמו כל חתני פרס ג'נסיס אחרים, הפסל הנודע ופעילי זכויות האדם קאפור יתרום את כל הפרס בסך מיליון דולר. יוזמות ומענקים ספציפיים אשר יזכו בתמיכתו יוכרזו בין אוקטובר השנה ליוני שנה הבאה, כאשר קרן פרס בראשית תחגוג את חתן הפרס לשנת 2018. המרכז הרפואי זיו ישתמש במענק לטיפול באובדן השמיעה בקרב ילדים סורים. על פי הנתונים הסטטיסטיים, אחד מכל שלושה ילדים סורים שנבדקו בידי צוות בית החולים סובל מאובדן שמיעה. ליקוי שמיעה זה משפיע לרעה על בריאותו של הילד ועל התפתחותו ובכך מקטין את הסיכויים לחיים בריאים ותפקוד מלא בהמשך. בעבור הילדים האלה הטיפול הרפואי בעת הצורך הוא תקווה לעתיד טוב יותר.

המרכז הרפואי זיו הציע תוכנית מקצועית ומקיפה לפתרון בעיות השמיעה בקרב הילדים הסורים. תוכנית זו כוללת בדיקות אבחון מלאה הכוללת בדיקות שמיעה לכל ילד לאבחון מדויק של הבעיה וקביעת דרך הטיפול הרצויה בין אם ע"י התאמת מכשיר שמיעה ובין אם בדרך ניתוחית ככל שיידרש. הילדים הזקוקים יקבלו מכשירי שמיעה משוכללים ומותאמים אישית תוך ליווי של קלינאית תקשורת וצוות מקצועי. שיתוף הפעולה מצוין בין המרכז הרפואי וצה"ל והפסקת האש הנוכחית באזור הסמוך לגבול הישראלי-סורי מספקים הזדמנות להתחיל מיד בטיפול ולהשיג תוצאות מוחשיות בטווח הקרוב.

נתן שרנסקי, מוריס קאהן וסטן פולובץ'

המענק התאפשר באמצעות התרומה של מוריס קאהן, יזם ישראלי, שקיבל השראה מההחלטה של זוכה פרס בראשית לשנת 2017 להתמקד בסיוע לפליטים וחש צורך להצטרף למאמץ זה. "הקדשת הפרס לעזרת הפצועים והחולים הסורים היא מחווה הומניטרית מדהימה שיכולה להיות מופת לנו - כישראלים וכיהודים. סבלנו בתור יהודים ואנחנו יודעים מה זה כשהורסים את חייך, אנחנו יודעים מה זה לנסות לשרוד. בעיני זה ציווי הומניטרי וזכות להיות מסוגל לעשות זאת", אמר מוריס קאהן.

מייסד שותף והיו"ר של קרן פרס בראשית, סטן פולובץ, אמר: "אנו שמחים מאוד לשתף פעולה בפרויקט הזה עם מוריס קאהן, ומודים לו מקרב לב על נדיבותו. אנחנו היהודים סבלנו מזה מאות שנים כפליטים. עכשיו הגיע הזמן לעזור לאחרים. מלחמת האזרחים האכזרית בסוריה יצרה קרוב ל-5 מיליון פליטים, רבים מהם ילדים. קרן פרס בראשית קוראת לתורמים נוספים, יהודים ובני דתות אחרות, לתמוך בעבודתם הגדולה של המרכז הרפואי זיו ושל ארגונים אחרים שמטרתם להקל על סבלם של הפצועים והחולים, בעיקר ילדים".

נתן שרנסקי, יושב ראש הסוכנות היהודית ויושב ראש ועדת הבחירות של פרס בראשית, אמר: "פרס בראשית פועל להנחיל את תחושת הגאווה היהודית ולפתח אותה. אין ספק כי הסיוע לפליטים הסורים, סיוע לפצועים - נשים וילדים - הוא הדבר החשוב ביותר בהקשר זה. בין זוועות המלחמה, בית החולים הישראלי מספק מקום בטוח שבו הפליטים יכולים לבוא ולקבל טיפול רפואי. אין מקום אחר כזה בעולם. אני שמח שפרס בראשית ממשיך לעודד יוזמות כאלה".