מינהל הרכש הממשלתי באגף החשב הכללי, הודיע היום (שלישי) לחברת מיקרוסופט על הפסקת המו"מ לחידוש ההסכם המרכזי להתקשרות עם חברת מיקרוסופט. ההסכם המרכזי הנוכחי הסדיר את רכישות תוכנות שולחן העבודה מסוג אופיס, חלונות וכן תוכנות לשרתים הנמכרות ע"י מיקרוסופט בהיקף של למעלה מ-100 מיליון שקלים בשנה.
במהלך השנה האחרונה קיים מינהל הרכש הממשלתי מו"מ לחידוש ההסכם עם חברת מיקרוסופט, הסכם זה מגדיר את תכולת המוצרים הנרכשים על ידי הממשלה ומחיריהם. לאור זאת שחברת מיקרוסופט מבקשת לשנות את תצורת העבודה ולעבור למודלי רישוי שאינם עונים לצורכי הממשלה ויביאו בהכרח לגידול של עשרות מיליוני שקלים בשנה בהוצאה הממשלתית, החליט מנהל מינהל הרכש לא לחדש את ההסכם עם מיקרוסופט החל משנת 2019. במקביל לתהליך זה, מינהל הרכש יחד עם רשות התקשוב הממשלתי פועלים לאיתור וקידום טכנולוגיות חליפיות.
מנהל מינהל הרכש הממשלתי, גל אמיר אמר כי "אי חידושו של ההסכם יביא להקפאת תצורת הרישוי הקיימת שבבעלות משרדי הממשלה, אשר ניתן להמשיך ולהשתמש בה ללא צורך בתשלום נוסף. כמו כן, יעודד את משרדי הממשלה לבחון את הצורך בשימוש בטכנולוגיית מיקרוסופט או לעבור לחלופות טכנולוגיות אחרות".

אמיר גולן, מנכ"ל משותף בחברת CodeOasis טוען כי החלטה זו עשויה להטיב עם סטארט-אפים ישראלים: "ישראל ידועה בחדשנות המתפרצת שלה, והתעשייה הישראלית מלאה בחברות שמציעות מוצרים ופתרונות טכנולוגיים רבים ומגוונים. הפסקת המו"מ בין משרדי הממשלה לחברת הענק האמריקנית מייקרוסופט משמע פתיחת השוק גם ליזמים ישראלים וכניסתם כנותני שירותים טכנולוגיים גם במגזר הציבורי".