שרת התרבות מירי רגב הגיבה הלילה (שלישי) לזכיית הסרט "פוקסטרוט" בפרס סרט השנה בטקס פרסי אופיר, "טקס האוסקר הישראלי". בנוסף, במאי הסרט שמוליק מעוז זכה בפרס הבימוי. רגב אמרה: "הבחירה הצפויה בשמוליק מעוז, ליאור אשכנזי ובסרט פוקסטרוט לא מפתיעה אותי. כשרה בממשלת ישראל וכאמא לילדים ששרתו בצה"ל מתביישת שהאקדמיה לקולנוע בישראל מעמידה כפאר היצירה, וכמועמד שלנו לפרס האוסקר - סרט שבחר להעליל שקר על צבא הגנה לישראל".

היא הוסיפה: "מאלפי התגובות שקבלתי רק בשעתיים האחרונות, אני יכולה לומר בוודאות שאם ההצבעה הייתה מתקיימת בקרב הציבור הרחב ולא במועדון הסגור של האקדמיה לקולנוע התוצאה הייתה אחרת לגמרי". לדבריה, הסרט הזה מייצג רק את אלו שבחרו בו ולא את החברה הישראלית או את מדינת ישראל. "לא נותר לי אלא להתנצל בפני חיילי צה"ל ובני משפחותיהם. זה לא מגיע להם. וכפי שאמרתי היום חלוקת תקציב הממשלתי בתחום הקולנוע תשתנה", סיכמה.

רגב בלטה בהיעדרה מהטקס, ומוקדם יותר היום היא נשאה נאום בעמוד הפייסבוק שלה. הרוחות הסוערות סביב האירוע הביאו את פעיל הימין רן כרמי בוזגלו להתפרץ בצעקות אל באי הטקס ברחבת הכניסה.זמן קצר לפני תחילת הטקס, עם הגעתו של השחקן ליאור אשכנזי לאירוע, החל בוזגלו לצעוק לעברו: "ליאור אשכנזי בוא לכאן, זה איש הדמים, אתה איש הדמים שמעליל עלילות דם". מאבטחי האירוע ניסו למנוע ממנו להיכנס לרחבת המקום, והרחיקו אותו מהשחקן, אך פעיל הימין לא עצר והמשיך בקריאות: "ליאור אשכנזי - אתה היית לוחם, אתה היית חייל קרבי, אתה לא מתבייש?".

ליאור אשכנזי בטקס פרסי אופיר. צילום: לירון מולדובן


כידוע, השנה עורר הטקס עניין רב בעקבות הודעתה של האקדמיה לקולנוע כי היא לא מתכוונת להזמין את שרת התרבות רגב, וזאת לאור אירועי השנה שעברה, אז הפך הטקס לקרב צעקות בינה לבין האמנים. “מתוך אחריות לקיומו התקין והראוי של הטקס ומתוך כבוד ליוצרים וליצירה, נחושה הנהלת האקדמיה לעשות כל שביכולתה כדי למנוע חזרה על אירועים מצערים מסוג זה שהיה בטקס בשנה שעברה, ועל כן החליטה שלא להזמין פוליטיקאים לטקס חלוקת פרסי ההצטיינות ובכך להתאים עצמה לנהוג בעולם", נאמר אז בהודעה.
 
ההכרזה חסרת התקדים באה בעקבות הסערה שעוררה עזיבתה הדרמטית של השרה את הטקס הקודם, בעקבות הקראת שיר של המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש. "יש לי סבלנות להרבה דעות", אמרה בטקס, "אבל אין לי סבלנות למחמוד דרוויש ולכל מי שרוצה לחסל את עם ישראל".

פוקסטרוט". צילום: גיורא ביח, יח"צ"פוקסטרוט". צילום: גיורא ביח, יח"צ"

 
נוסף לכך, בחודש שעבר תקפה רגב בחריפות את הסרט "פוקסטרוט" המועמד לפרס, ושהפרמיירה שלו נערכה אמש. בהודעה נכתב כי "'פוקסטרוט' הוא ממש לא הריקוד שלנו! זוהי בושה וחרפה שמשרד התרבות יתמוך בסרטים כאלה, המוציאים את דיבת הארץ רעה". דבריה של רגב גררו תגובות נזעמות והגבירו את החשש מנאום פוליטי נוסף, מה שהוביל לבסוף להודעת האקדמיה.
 
לאחר פרסום ההודעה כי רגב לא תוזמן לטקס, הוציאה השרה הודעה חריפה שבה אמרה: “זוהי החלטה פחדנית ולא דמוקרטית, ההחלטה האומללה הזו של האקדמיה לא תמנע ממני להשמיע את דברי. אשמיע את נאומי בשידור חי ללא צנזורה בעמוד הפייסבוק שלי במקביל לטקס פרס אופיר". 
 
בעקבות אי־הזמנתה הודיעו האחים משה וליאון אדרי, מבכירי תעשיית הקולנוע בארץ, כי יחרימו את הטקס לאות הזדהות עם רגב. “כפי שיוצרים מבקשים לקבל חופש ביטוי, כך הם גם צריכים להיות קשובים לדעות שונות משלהם", כתבו השניים. "איננו מתכוונים לתת יד להתנהגות זו ולקחת חלק באירוע מפלג הפועל בדרך של חרמות”.