היום (חמישי)) ישודר בתכניתו של אמנון לוי "פנים אמיתיות" סיפור שעוד לפני יציאתו מעורר סקרנות רבה. ילד ממוצא דרוזי שלא דיבר בכלל עד גיל שנתיים מפתיע את הוריו המודאגים שלקחו אותו לבדיקות ולפתע החל לדבר אנגלית בריטית שוטפת. המומחים היו חלוקי דעות בנוגע לתופעה ועדיין לא מצאו הסבר משביע רצון. 


לוי סיפר לאיריס קול בתוכניתה ב-103FM: "לפני כמה חודשים פנתה אלינו סבתא ג'מילה שגרה במג'דל שמס וביקשה שנבוא לראות תופעה מוזרה של ילד שעד גיל שנתיים לא דיבר בכלל. לקחו אותו לבדיקת שמיעה אצל הרופאה של הכפר כי חשבו שהוא חירש ובבדיקה הילד פתאום החל לדבר אנגלית שוטפת".

אמנון וצוות התכנית לא מיהרו להגיע עד למג'דל שמס. מה ששכנע אותם לבחון את הסיפור היו הסרטונים שקיבלו עליהם סיפר אמנון: "זה היה מדהים, ילד קטן וחמוד שמדבר אנגלית שוטפת. החלטנו לבדוק את הנושא וכשהגענו לכפר כולם כבר הכירו את הסיפור. נכנסנו אל הבית ופגשנו את הילד, הוא דיבר במבטא כבד. ממש כמו ילד בריטי, אפשר היה ממש לנהל עמו שיחה. דווקא ערבית הוא כמעט ולא ידע והתקשה להרכיב משפטים תוך בלבולים בהטיות".


הורי הילד לא יודעים לדבר אנגלית כלל, הם היו צריכים מתורגמן על מנת שיוכלו לתקשר עם בנם, בעקבות כך החליטו ללמוד בעצמם את השפה. בינתיים הילד נמצא בגן שכולם בו מדברים ערבית ומתקשה מאוד להתנהל שם. הסבתא פנתה אל אמנון לוי כדי שהסיפור יתפרסם ושימצאו סייעת שתעזור לו בגן אך גם שתעזור לו לשמר את האנגלית".

אמנון החליט לחפש הסבר לתופעה הזאת: "פנינו תחילה לאשת חינוך ואחות בכפר ששתיהן יהודיות על מנת לבדוק את הסיפור דרך דמויות שלא קשורות למשפחה אך מכירות היטב את הילד. האחות חשבה כמו המשפחה שמדובר בגלגול נשמות וכשלא קבלתי את תשובתה היא העלתה אפשרות שהילד מאוד אינטליגנט וצפה הרבה בטלוויזיה וייתכן שקלט כך את השפה. אם הוא כל-כך אינטליגנט איך הוא לא קלט את השפה מהמשפחה סביבו?".

עוד הוסיף: "פנינו למומחים. חוקרת מוח ספרה לנו שהתופעה הזו קיימת בכל העולם ורק עשרות משתייכים אליה. היא סיפרה לנו סיפור מפורסם בעיתונות המדעית על בחור איטלקי כבן 50 שחטף מכה בראש והתחיל לדבר צרפתית שוטפת. לאף אחד לא היה הסבר לזה. אמנם לאחר תחקיר ובדיקה גילו שבנעוריו הייתה לו חברה צרפתייה ואולי כך קלט את השפה, אבל גם זה לא דומה למקרה שלנו. הילד נולד כך.

"בהמשך מסע החיפושים הגענו לבלשנית ערביה וקלינאית תקשורת שלא מאמינה בגלול נשמות. היא נסעה איתנו לכפר, פגשה את הילד, שיחקה ודברה איתו באנגלית ובערבית. לסיום טען אמנון: "יש כאלה שמאמינים שמדובר בגלגול נשמות ואפילו יודעים לתאר של מי הנשמה הזאת, יש כאלה שנותנים הסברים מדעיים, אחת החוקרות אמרה שיש מקרים בהם אין הסבר. אך אני, עד עכשיו נשארתי ללא הבנה".