לאחרונה, הגיע לידיו של נציג המרכז הבינלאומי לשימור וחקר השואה "שם עולם" מידע על כך שבמסגרת הריסת צריפי עץ בשטח מחנה גטו לודז', נמצאו פריטי קדושה ופריטים אישיים של יהודים שהיו במחנה והוחבאו בין קירות הצריפים. הפולנים, המבצעים באזור הריסות ועבודות במסגרת התחדשות עירונית ומתכננים לבנות בניינים רבי קומות באזור בו היו צריפי העץ בהם התגוררו היהודים, לא טרחו לעדכן אף גורם בקהילות היהודיות בדבר ההריסות ואת הפריטים שאתרו תוך כדי, החליטו לזרוק או להעלים.

ספר התורה שנמצא בגטו. קרדיט: מכון שם עולם
הרציפים בגטו לודז'. קרדיט: מכון שם עולם
הרציפים בגטו לודז'. קרדיט: מכון שם עולם

במבצע מורכב ורגיש, הצליח הנציג ליצור קשר עם אחד מפועלי הבנייה הפולנים, שסיפר כי בתוך קיר כפול באחת מבקתות העץ, אותר ספר תורה שלם בן 150 שנים ששימש את היהודים בגטו והוחבא על ידם לפני 76 שנים, בשלהי המלחמה  ושימש אותם בשבתות, חגים ואירועים מיוחדים בהם התכנסו לקריאה בתורה. ספר התורה הוא רק אחד מהממצאים הרבים שאתרו וממשיכים לאתר הפולנים תוך כדי הריסת צריפי העץ. ככל הנראה, תשמישי קדושה נוספים בעל ערך היסטורי רב כמו סידורי תפילה, מזוזות ותפילין וחפצים אישיים של יהודים שנרצחו במלחמה, נמצאו במהלך העבודות אך לא הועברו לידי הנציגים היהודים בפולין. ספר התורה הועלה לארץ והועבר לשימור בארכיון במרכז "שם עולם". 

"מדובר בממצא היסטורי, פיסה נדירה של החיים שהתקיימו בגטו ושרדו עד היום. אין דרך לתאר את חשיבות הגילוי והשימור של הממצאים האלה עבור המורשת וחקר ההיסטוריה" מסביר הרב אברהם קריגר יו"ר מרכז שם עולם, "הפולנים ממשיכים לדרוס ברגל גסה את ההיסטוריה שלנו. את צריפי העץ הבודדים שעוד נותרו באחד מרחובות גטו לודז', הם מתכננים להרוס בקרוב ובכך למחוק את הראיות הבודדות שעוד נותרו בפולין למה שהתרחש בשואה. אף אחד בצד הפולני לא מדבר על שימור או התייחסות ראויה יותר למבנים האלה שמספרים את הסיפור של 6 מיליון נרצחים יהודים. פשוט ביזיון".