כדי להצליח לשמור על אורך חיים בריא בעידן המודרני הגוף שלנו זקוק לתמיכה. לא די להקפיד על תזונה בריאה, ספורט ושעות שינה. אנחנו חשופים לקרינה, לתיעוש, לזיהום אוויר ומים ולאוכל מעובד. 
שרון קוצר הוא אחד משלושת בעלי חברת ברא צמחים ומנהל הפיתוח המקצועי שלה, קוצר הוא הרבליסט בהכשרתו, והחברה התפתחה לאחר שחזר לארץ מלימודים באנגליה, שם התמחה ברפואת צמחים מערבית קלינית. כאן גילה כי הוא צריך תערובות ותמציות צמחים עבור הטיפולים שהציע ללקוחותיו במסגרת הקליניקה, וכך למעשה הוקם המפעל, שמייבא מכל רחבי הגלובוס צמחים למיצוי. עם הזמן פנו אליו מטפלים נוספים כדי שירקח תמציות צמחים באיכות גבוהה גם עבור מטופליהם, והשאר היסטוריה.
היום המפעל מייצר עבור שני קהלים: קהל פרטי - שיכול לרכוש את מוצרי החברה ברשתות הפארמים כמוצר מדף (בין אם מדובר במוצרי החברה או תחת מותגים שונים שלהם החברה מייצרת). ובנוסף מייצרים בברא פורמולות צמחים ספציפיות (בהתאמה אישית) בהתאם למה שמטפלים מזמינים עבור מטופליהם. עבור אלה רוקחים בחברה פורמולות אישיות או פורמולות מורכבות מרובות צמחים. במקרים כאלה ניתן ליצור פורמולה שמורכבת מעד עשרה צמחים שונים - כדי לקבל מגוון רחב של השפעות. 


מחקר הצמחים

לכאורה נדמה שצמחים הם רק צמחים, אבל היום גם מדע הרפואה המתקדם, מאשש את מה שהיה ידוע וגלוי למרפאים עוד מהעת העתיקה. לצמחים יש סגולות, שמיצוי נכון שלהם, יכול לשמש כתרופה למחלות, לשמירה על הבריאות הכללית  - כרפואה מונעת, ולעיתים כזאת שתומכת ברפואה הקונבנציונאלית ומשלימה אותה.
בעשרים השנים האחרונות נעשתה קפיצה של ממש בחקר הצמחים. היום בזכות שפע של מחקרים מדעיים יודעים כיצד להפיק את המקסימום מכל צמח וגם מה לא כדאי לעשות - מה מתנגש עם מה.  בנוסף השיג המדע עוד מידע על סגולות חדשות שפעם, בהיעדר כלים מחקריים, לא ידענו שקיימות בצמחים הללו. ובל נשכח שיש שפע של מחלות חדשות שמאפיינות את המאה ה-21 ולא היו כל כך נפוצות בעבר.
ברא צמחיםברא צמחים

כך למשל, אם בעבר צמחים שימשו בעיקר לטיפול בזיהומים, בפציעות ובשברים ולתמיכה בתהליך הלידה, הרי שהיום הדגש בשימוש בצמחי מרפא הוא על תמיכה בתפקוד אופטימאלי של המערכת החיסונית. בעיקר הדברים אמורים לגבי קשישים, ילדים וספורטאים שהדרישות הגופניות שלהם מאוד גבוהות ולכן תוספת של צמחים כחלק מאורח חיים מאוזן ובריא יכול בהחלט לתרום להם. המורכבות הביולוגית של הצמחים הופכת אותם לתוספי תזונה יעילים יותר לגוף בהשוואה לתוספים סינטטיים על בסיס רכיב או רכיבים בודדים שהופקו מהצמח. במילים אחרות: במפעל ברא צמחים מפיקים מיצוי “שלם” מהצמח, שכולל את סך הרכיבים הפעילים שבו.

רשימת הצמחים המובילים על מדפי בתי המרקחת, חנויות הטבע ורשתות הפארם:
שום: השום מככב כבר זמן רב בקרב הצמחים המבוקשים ביותר לטיפול בבעיות נפוצות. הוא נחקר בהקשר של איזון הכולסטרול, לחץ הדם ורמות הסוכר, הוא מכיל נוגדי חמצון, ויש לו השפעה נוגדת דלקת. למשל שום, כצמח מאכל ומרפא נחשב למעודן, אך הוא עדיין מצליח להיות אפקטיבי.

כורכומין: הכורכום הפך לצמח הנחקר ביותר בהיסטוריה. רק על הצמח הזה לבדו נערכו כבר מעל ל-10,000 מחקרים שונים. הוא התגלה כאנטי דלקתי ונוגד חמצון, ואנשי מקצוע רבים ממליצים על נטילתו במצבי דלקות מפרקים, דלקות במערכת העיכול. מחקרים מקדמיים אף גילו בו מנגנוני פעילות אנטי סרטניים, ופוטנציאל זה של הכורכום ממשיך להיחקר. על פי הרפואה העממית, לצמח הכורכום יכולת לצמצם את גורמי הסיכון  למחלות לב, יתר לחץ דם ושבץ. כיום מחקרים מראים כי יש לו השפעה מגינה על המעי הגס ולכן המדע מגלה בו עניין רב גם בהקשר של הגנה מפני התפתחות תאים סרטניים. מחקרים נוספים מלמדים על הפוטנציאל של הכורכום לעכב את מחלת האלצהיימר, ועוד. רמת הבטיחות בשימוש בו נחשבת לגבוהה, והמחקר המדעי שממשיך להתפתח ולצבור תאוצה, מאשש ואף מוסיף על התכונות ששויכו לו באופן מסורתי.
כורכוםכורכום

השימוש בכורכום ברפואה העתיקה ידוע כבר שנים הן במזרח והן במערב. שורש הכורכום מכיל רכיבים הנקראים כורכומינואידים (אלה הפיגמנטים שמעניקים לשורש ולכל מה שבא עמו במגע, את הגוון הצהוב העז המאפיין את הכורכום). כדי להרוויח את יתרונות הכורכום, יש להנגיש אותו לצרכן. הכורכומינואידים נוכחים בשורש הכורכום בריכוז של אחוזים בודדים, כך שאם רוצים ליהנות מיתרונותיהם יש לצרוך (תיאורטית) מעל לקילו שורש כורכום ביום כדי לקבל את רמת הכורכומינואידים הנדרשת. זאת ועוד - כשבודקים אותו מגלים שהוא נותר ברובו במערכת העיכול ולא נספג בתאים... בעשור האחרון ניסו לפתח שיטות שיסייעו בהעצמת הספיגה והזמינות הביולוגית של הצמח, ולכן במפעל של ברא הוא מיוצר בשילוב עם רכיבים טבעיים שמופקים מהצומח שנקראים פוספוליפידים, העוטפים את הכורכומין בציפוי שמטרתו למקסם את חדירתו לתאים. ואת יעילותו, כך, בעזרת טכנולוגיית הפוספוליפיד, הרכיב הפעיל כורכומין יכול לחדור לתאים ולהמשיך ולהשפיע את השפעתו המיטיבה לזמן ארוך יותר. מחקר שערכה חברת ברא צמחים גילה כי טכנולוגיית הפוספוליפיד מאפשרת לפעילות המיטיבה של הכורכומין להימשך במשך 72 שעות, גם אחרי שהכורכומין כבר נספג ופונה מהתא.
הכורכומין היה לאחד מתוספי התזונה המומלצים ביותר גם בקרב רופאי קופות החולים. יחד עם זאת כטיפול משלים לחולי סרטן הנוטלים תרופות או במהלך טיפול כימותרפי וכן עבור מטופלים שנוטלים מדללי דם כגון קומדין,  יש חשיבות רבה להיוועץ ברופא לפני נטילת תוספי תזונה מסוג זה.

ג’ינקו בילובה: ג'ינקו בילובה, הוא עץ שמוכר ברפואת המזרח הרחוק כבר מאות שנים. במקור גדל העץ ביפן ובסין אך הוא מגודל גם בארץ בכמה מקומות. גינקו הוא צמח הידוע כמסייע לשיפור הזיכרון והקוגניציה והוא אף נחקר בשנים האחרונות בהקשר זה. כיום נהוג להשתמש בו עבור אחת הבעיות הנפוצות של המאה ה-21: בעיית חלוקת הקשב, כי כולנו רוצים להיות מרוכזים יותר. אלא שהצמח הזה יעיל גם כנגד מחלות ניווניות. ברפואה המסורתית הסינית, משתמשים בפירות של הצמח לבעיות אלרגיה, כאשר בעלים יש שימוש משני לתמיכה בתפקודים הקוגניטיביים.
בדרך כלל הרפואה המסורתית מצביעה על הכיוון ובעקבותיה המדע פונה למחקר, אך בצמח הג’ינקו, למרות שהשימוש הנפוץ ברפואה הסינית הוא בפרי, בחנו לעומק דווקא את העלים וגילו כי העלים הם אלו שמכילים רכיבים ספציפיים שלהם השפעה על הזיכרון ויכולת הריכוז לאורך זמן.
ג'ינקו בילובהג'ינקו בילובה

בקופה מוניירי: (מכונה גם “פשטה שרועה”) זהו צמח מים מוכר מאוד ברפואה העממית ההודית. הוא גדל גם בישראל במקורות מים, אם כי נדיר למצוא אותו בארץ בגידול טבעי. גם לגבי צמח זה נערכו מחקרים רבים בתחום שיפור הזיכרון ויכולות הלמידה. הוא נמצא כיעיל עבור מבוגרים בגילאים מגוונים וגם בילדים עם הפרעות של קשב וריכוז. נמצא כי הוא מפחית את השכחה של מידע חדש שנלמד, ותורם להטמעה שלו. וכן כמסייע לקשיים ניווניים. במסורת ההודית השימושים שלו קשורים לשיפור יכולות הזיכרון, החשיבה והלמידה וגם את היכולת לשקוע במדיטציה.

ויתניה משכרת: בישראל משתמשים רק בשורש של הצמח (העלים אסורים לשימוש בארץ בגלל רעילותם, אם כי במזרח הם משמשים לשימוש חיצוני כמחטאים). מדובר באחד הצמחים הכי נפוצים ברפואה המסורתית ההודית עם ניסיון טיפולי של מאות שנים כצמח המספק תמיכה כלל מערכתית בדגש על המערכת החיסונית, ההורמונלית ומערכת העצבים, וכן לתמיכה בתהליכי העיכול והספיגה. מחקרים מהשנים האחרונות הראו כי הצמח תורם לתחושת רגיעה, חיוניות, לשיפור מצב רוח ירוד והוא אף תומך בתפקוד הקוגניטיבי. מומלץ לאנשים שחיים ברמות מתח ולחץ גבוהים.

ויתניה משכרתויתניה משכרת

ולריאן: ידוע ברפואת הצמחים המערבית מאות שנים. הוא גדל באמריקה ומשמש כמסייע לשינה טובה ועמוקה, לתחושת רגיעה ולהפחתת לחצים. הוא נחשב לבטוח מאוד לשימוש, לדברי שרון, זהו צמח שמומלץ שיהיה בכל בית, להפחתת תחושת סטרס או חרדה על רקע לחצי היומיום שכל כך נפוצים, גם כשאלו מלווים בדופק מהיר. הוא לא ממכר בשום צורה וההשפעה שלו מהירה. 

אכיניצאה: זהו צמח צפון אמריקאי שהוא אחד הצמחים המוכרים ביותר לתמיכה בתפקוד תקין של המערכת החיסונית. מחקרים שונים הראו כי הוא משפיע על רכיבים חיסוניים שונים, וברפואת הצמחים נוהגים לקחת אותו בתחילת התפרצות מחלה ויראלית כדי לעכב ולעצור אותה. הוא מרכיב מוכר בפורמולות רבות למחלות חורף נפוצות. בגלל שנודעה לו השפעה כל כך יעילה, הצמח הזה אומץ גם על ידי הרפואה הסינית שאף הכניסה אותו לספרי רפואת הצמחים הסינית.

קוצר: “הרפואה המסורתית, בכל מקום בעולם מבוססת על צמחים, זו אם כל הרפואות. אך יש צורך בהתאמה למאה ה-21, גם לאופן בו אנחנו צורכים את הצמחים וגם בהתאם למצבים הרפואיים ולצרכים המשתנים הרפואה המסורתית בכלל ורפואת הצמחים בפרט לא יוצאות כנגד הרפואה המודרנית. ככל שיש יותר מחקרים מדעיים שמאמתים את הממצאים על צמחים, אנחנו מגלים שיותר ויותר רופאים קונבנציונאליים מפנים להשלמות בתוספי תזונה מבוססי צמחים. 
ברא צמחיןברא צמחין

כיצד לבחור תוספי תזונה על המדף?

אחרי שהחלטתם להעשיר את הגוף שלכם בתוספי תזונה, אם אתם לא בטוחים מה מתאים לכם, בחלק מרשתות הפארם תמצאו בעלי מקצוע שיוכלו לסייע, אבל בכל מקרה ומכל מקום אפשר להתייעץ. לחברות תוספי התזונה המובילות יש קו חם או אתר אינטרנט עם אפשרות לשאול שאלות. אנשי מקצוע ומטפלים ישמחו לתת לכם את המידע הנכון עבורכם.
הקפידו על בחירת מותג אמין ומקצועי בתחום, בעל ותק רב שנים. בחרו במפעל שהיצור שלו מבוס על ידע ומחקר, המהווה מוקד לאנשי מקצוע מהתחום.בידקו לפני הרכישה את ההתוויה על המוצר, שימו לב למינון הרכיבים (קרו בעיון את התווית כולל המרכיבים לפני שימוש ראשוני במוצר). ווודאו שהוא מיוצר בטכנולוגיית "המיצוי השלם" הממצה את מכלול הרכיבים מהצמח.
שימו לב שהמותג שבחרתם נתון בפיקוח משרד הבריאות.
ברא צמחיםברא צמחים