"למרות הבטחות והתחייבויות חד משמעיות של חברי הממשלה, עד כה לא נעשה דבר לקידום השינויים הנדרשים בחקיקה ולשנות את המציאות העגומה בשוק השכירות", האשים היום (שני) ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, שתקף בחריפות את התנהלות הממשלה לנוכח המשך השתוללות מחירי שכר הדירה.

"מצוקת הדיור בישראל ומחירי הדירות אשר ממשיכים לעלות, מגדילים את היקף השוכרים ומרחיבים את התלות שלהם בבעלי הדירות", התריע חולדאי. לדבריו, העירייה מנסה לסייע במציאת פתרונות שונים להסדרה ולפיקוח על שוק השכירות הפרוץ, בין היתר, באמצעות קידום החוק לשכירות הוגנת, אשר "תקוע" בממשלה למעלה משנה וחצי.

כמחצית מתושבי תל אביב מתגוררים בשכירות ובניסיון להסדיר במעט את יחסי משכירים-שוכרים, העירייה תשיק השבוע טיוטת חוזה שכירות מומלץ. "העירייה אינה יכולה להסדיר את השוק, אך היא יכולה להמליץ לצדדים על חוזה מומלץ ומאוזן, שיהווה סוג של 'מורה דרך', הן לשוכרים והן לציבור בעלי הדירות ואני קורא להם לעשות בו שימוש", אמר עוד חולדאי.

בעירייה ציינו שמטרת החוזה היא ליצור סטנדרט מאוזן שישרת את שני הצדדים - שוכרים ומשכירים כאחד. החוזה יתייחס בין היתר לסוגיות תקופת השכירות, אחריות לפגמים ותיקונים, ביטחונות, מטרדים צפויים, מסירת הדירה, ביטוח הדירה, וסיום ההסכם. "החוזה נועד לייצר סטנדרט חדש של חוזה הוגן", ציינו עוד בעירייה והודיעו שהוא יוצע לשימוש הציבור הרחב באתר העירוני וילווה בחומרי הסבר עם דגשים לשני הצדדים. חוזה השכירות המומלץ הנו חלק מפעילות מרכז הדיור העירוני הפועל בשנים האחרונות בבית הצעירים ומעניק סיוע וייעוץ לשוכרי דירות."מציעים מודל הוגן"


ממאות הפניות שהגיעו למרכז מצטיירת תמונה עגומה, לפיה שוכרים רבים אינם מודעים לזכויותיהם וחותמים על חוזים דרקוניים. עם זאת, בעיה זו אינה ייחודית לשוכרי הדירות – גם בעלי דירות רבים אינם מבינים את המשמעות של הסעיפים השונים בחוזה השכירות שלהם. החוזה החדש נועד להעניק להם פתרון פשוט בהיותו מאוזן ובעיקר נגיש וידידותי למשתמש – גם בשפה שבה ינוסח וגם בתוכן.

סגן ראש העירייה, אסף זמיר, התריע מפני המצב הקשה בשוק השכירות בתל אביב: ״הפער העצום בין הביקוש להיצע בעיר והיעדר כל הסדרה בתחום יוצר מאזן כוחות בעייתי ותפקידה של העירייה הוא בין היתר להציע מודל הוגן להתקשרות בין הצדדים, שיראה גם את טובתם של למעלה מ-50% של תושבי העיר הגרים בשכירות. אנו ממתינים בקוצר רוח לאישור החוק לשכירות הוגנת כפי שהתחייבה הממשלה ובינתיים רואים בפרסום החוזה המומלץ כצעד שיקל ויסייע לשוכרים רבים בעיר״.

מיקי גיצין, חבר מועצת העירייה ויו״ר הועדה למדיניות שכירות, הוסיף: "כישלונה של הממשלה לייצר רגולציה מאוזנת בשוק השכירות, כפי שמקובל במרבית המדינות המערביות, פוגעת קשות בציבור השוכרים והמשכירים בישראל. בארץ נוצר מצב לא מאוזן ובעיקר תנודתי, שמקשה על תכנון ארוך טווח בתחום הדיור בעיקר באזורי הביקוש המרכזיים. עיר כמו תל אביב-יפו שכ-50% מתושביה הם שוכרי דירות, מחויבת למהלך ציבורי משמעותי שישפיע באופן חיובי על שוק זה וזו מטרתו המרכזית של חוזה השכירות העירוני, אותו אנו מתכננים להשיק. תחילתו של התהליך, יהיה בדיון ציבורי שיתקיים בוועדה שבה ישבו מומחים לצד נציגי ציבורי. אני מקווה שאכן ציבור השוכרים והמשכירים ייקח חלק פעיל בדיון".