פחות משבוע לאחר הודעת ראשי הרשויות מרחבי הארץ, כי יפתחו בשביתה כללית של השירותים העירוניים החל מה-31 באוגוסט, הם חוזרים בהם והחליטו לפתוח את שנת הלימודים כסדרה. ההחלטה, שהתקבלה היום (שני) בכינוס ראשי רשויות, הגיעה לאור ההישגים שנרשמו במסגרת הדיונים על חוק ההסדרים ובהם מציאת מקורות מימון לבניית כיתות לימוד ומבני ציבור חדשים, ביטול יוזמת קרן הארנונה הממשלתית, ביטול קיצוץ שעות הוראה במערכת החינוך והעדר פגיעה תקציבית בתיכונים.
.
יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות, חיים ביבס, מסר בעקבות ההחלטה: "מנענו פגיעה דרמטית בחיי התושבים שלנו, חיזקנו את מערכת החינוך במדינת ישראל והבאנו להגדלת המענקים לרשויות המוחלשות".

 

"מאבק ברפורמות פוגעניות"


כזכור, לפני חמישה ימים הודיעו עשרות ראשי רשויות מכל רחבי הארץ כי החליטו לפתוח בשביתה כללית של כלל השירותים העירוניים, ממש לפני פתיחת שנת הלימודים, ב-31 לאוגוסט. את ההודעה הם מסרו במהלך מסיבת עיתונאים שהגיעה לאחר ישיבת חירום של הנהלת השלטון המקומי, שהחליטה, לדבריהם, על "פתיחת מאבק נגד שורה של רפורמות פוגעניות וחד צדדיות בחוק ההסדרים".

ראשי הרשויות הביעו זעם על החלטות האוצר שלדבריהם "יפגעו ישירות בתושבי כלל מדינת ישראל ובשירותים הניתנים להם בתחומי החינוך, הרווחה, התרבות, הביטחון, הדיור וכיוצא בזה". בין הגזירות שבגללן החלו לפתוח בשביתה: יוזמת קרן הארנונה הממשלתית, קיצוץ השעות בתיכונים, פגיעה בבתי הספר הממלכתיים, אובדן מקורות לבניית כיתות לימוד חדשות, פגיעה בכספי הציבור והלאמתם מקרן השמירה על הניקיון.

חזרו בהם מהחלטתם, נציגי ראשי הרשויות. צילום ארכיון: אבשלום ששוני
יו"ר מרכז השלטון המקומי אמר אז במסיבת העיתונאים כי "בישראל, מי שמשלם הכי הרבה מיסים - מקבל הכי פחות מהמדינה. לא ניתן לפגוע באיכות חייהם של התושבים רק כי האוצר משתמש בכיסם של הרשויות כקופה קטנה. אנחנו המחסום האחרון מפני פגיעה אנושה באיכות וברמת החיים של אזרחי ישראל". רוביק דנילוביץ' ראש עיריית באר שבע, שהיה גם הוא במסיבת העיתונאים, אמר כי "השלטון המקומי בישראל הוא הזרוע הביצועית של הממשלה ובמקום לחזק את הרשויות המקומיות, המדינה פוגעת בהם וכתוצאה מכך נפגעים התושבים שלנו שהם אזרחי מדינת ישראל. זהו מבחן ציבורי, שלנו ראשי הרשויות, ואנו נפעל יחד מבלי לאפשר שיפרידו בינינו."