שני מקרים של פעוטות שחייהם ניצלו, לאחר שהורעלו מסמים שונים, קרו בסמיכות נדירה השבוע בבית החולים הדסה הר הצופים. במקרה הראשון, פעוט בן ארבע פונה אל חדר המיון ילדים, תוך כדי פעולות החייאה לאחר שבלע סם מלאכותי, מתדון. במקרה השני תינוק בן 11 חודשים שלקה בהרעלת מריחואנה טופל גם הוא בבית החולים. 

ד"ר דוד רכטמן, מנהל מיון ילדים בהדסה הר הצופים סיפר כי הילד בן הארבע הובא לבית החולים כשהוא "כחול לגמרי ועומד למות בכל רגע. המשכנו את פעולות ההחייאה האינטנסיביות של צוות האמבולנס. במהלך ההחייאה עלו סימנים כי הילד סובל מתגובה קשה למתדון, אישוניו היו צרים, יחד עם חוסר הכרה וחוסר נשימה - ולכן קיבל מיידית אנטידוט, לסתירת ההשפעות של הרעל הקטלני. בתוך שניות, כתגובה לאנטידוט, הילד התיישב במיטה".
 

הרופא ציין כי כל הבדיקות אשר נעשו לילד איששו את הימצאותן של רמות מתדון גבוהות בגופו. "הוא היה מת אילולא זיהינו את הסממנים של חומר אופיאטי בגופו ואילולא טיפלנו בו מיידית בדרך זו", הסביר דוקטור רכטמן, "אלו היו עלולות להיות הדקות האחרונות לחייו, אני שמח שהוא ניצל ברגע האחרון". 

ד"ר דוד רכטמן מנהל מיון ילדים הדסה הר הצופים. צילום: דוברות בית החולים


"בבדיקה נראתה ישנוניות חריגה" 

בתוך כך, תינוק נוסף פונה אל חדר המיון לאחר שבלע סם מסוכן. "בצירוף מקרים חריג, תינוק בן 11 חודשים פונה באותו היום על ידי הוריו, כאשר הכרתו מעורפלת לחלוטין. הם אמרו שהילד לא מתעורר ולא מתקשר איתם", ציין רופא הילדים, "בבדיקה אכן נראתה ישנוניות חריגה, הוא לא פקח עיניים ולא הצליח לשבת, היה אפאטי לחלוטין. בדיקות שתן איששו כי הילד סובל מהרעלת מריחואנה, והוא טופל באמצעות מתן נוזלים והשגחה צמודה".
פעוט אחד שוחרר לביתו, והשני ישוחרר בימים הקרובים. כמקובל במקרים כאלה, המשטרה התערבה. "אני קורא להורים לילדים להשגיח היטב באשר להימצאותן של תרופות או חומרים מסוכנים בהישג ידם של הקטנים", הדגיש ד"ר רכטמן, "הם לא יודעים במה מדובר ונוטים להכניס לפה הכל, לנסות לטעום וללעוס. לא רק הזוחלים שבילדים, אלא גם הגדולים והסקרנים יותר. ההשפעות של החומרים הללו קטלניות ומסכנות חיים, ובמידה ואכן הגיעו אל הילדים, הזמן הוא גורם קריטי בהגעה לטיפול מציל חיים".