ראש עיריית צפת אילן שוחט, המכהן בתפקידו מאז שנת 2008, הוא אחד החשודים שנחקר בחשד לעבירות שוחד וגנבה, כך הותר היום (שני) לפרסום. מעצרו של שוחט הוארך בשלושה ימים בבית משפט השלום בחיפה. מוקדם יותר במהלך הבוקר פורסם כי חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433 במשטרה פשטו הבוקר על משרדי עיריית צפת ועיכבו לחקירה שתי דמויות בכירות ביותר בעירייה וכן יזם בנייה וגורם נוסף. מדובר בפרשה המכונה פרשה 1431 שבמרכזה חשד לביצוע עבירות שוחד ומרמה בהקשר לפרויקטים בתחום הנדל"ן וכן מיזמים ופעילות בהם קשורה עיריית צפת.

בתום חקירה סמויה שהתנהלה במהלך החודשים האחרונים ביאח"ה בשיתוף יחידת יהלום ברשות המיסים, עיכבו החוקרים הבוקר כאמור לחקירה ארבעה חשודים בגין מעורבותם בביצוע עבירות שחיתות בהקשר למספר פרויקטים בעיר צפת, ביניהם שוחט.

משרדי העירייה. צילום:אלימלך גרסטל

במהלך החקירה הסמויה שהתנהלה בליווי פרקליטות מחוז צפון עלה החשד לפיו גורמים עסקיים יצרו קשרים הדוקים עם דמויות בכירות ביותר בעיריית צפת ופעלו במסגרת זו לקידום ענייניהם בעירייה שלא כדין ותוך קבלת עדיפות מהעירייה, וזאת באמצעות שוחד וטובות הנאה שהעניקו לאותם בכירים בעירייה ולמקורבים להם.

הבכירים שעוכבו לחקירה הבוקר חשודים שפעלו תוך ניגוד עניינים חמור ובין היתר ביצעו עבירות מרמה ועבירות מס. במסגרת הפשיטה על משרדי העירייה וחיפוש במשרדיהם של אותם בכירים בוצעו במקביל חיפושים בבתיהם של החשודים ונתפסו מסמכים רבים וחומרי מחשב שיש בהם כדי לאשש את החשדות נגדם במסגרת החקירה הגלויה. עוד נודע כי החוקרים פשטו גם על משרדי הנהלת מלון המצודה שבעליו נמנה עם מקורביו של שר בכיר וכי בין הפרויקטים הנבדקים על ידי החוקרים במסגרת פרשה זו, נמנה עם הקמת מלון המצודה וכן פרויקטים נוספים של אותו יזם.

בעבר פורסם אודות הקלטות שביצע נהגו לשעבר של ראש העירייה אילן שוחט עם מנהלת לשכתו ששלחה אותו לגורם בירושלים שהכין עבור הלשכה והעומד בראשה מעטפות עם שטרות כסף. מנהלת הלשכה שבדקה עם הנהג את תכולת המעטפות הורתה להגיע בדחיפות אל עוזרו של ראש העירייה. שוחט דחה בשעתו את הטענות לשוחד שהועבר במעטפות וטען כי מדובר בתלושים ובמעטפות שחולקו לכאורה למשפחות נזקקות. בהתאם להתפתחות החקירה יובאו מי מהחשודים לדיון בבקשה להאריך את מעצרם בבית המשפט.