האלוף במיל' יום טוב סמיה תקף היום (ראשון) את הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, על רקע הפרסום של בן כספית במעריב ביום שישי האחרון, על דיל שכביכול נסגר בין גנץ ליו"ר המחנה הציוני אבי גבאי. "זו פוליטיקה קטנה. זה סכסוכים, זה פרפורים שאני לא רוצה לעסוק בהם. אני לא מאמין באדם אחד שיקום ויציל את המדינה. לא בני גנץ ולא גבי אשכנזי", אמר סמיה בערוץ הכנסת. 

"גבאי הסכים שגנץ יהיה המועמד לראשות הממשלה"


"אני יודע על גנץ הרבה דברים שאני לא רוצה לדבר עליהם", הוסיף סמיה. "בצוק איתן צה"ל היה מוכן למלחמה? הוא לא היה מוכן. אם הצבא לא היה מוכן הרמטכ"ל אשם. עוד רמזים? מבני גנץ לא תבוא הישועה. 

לפי הפרסום במעריב, גנץ וגבאי מנהלים בחודשים האחרונים מרתון פגישות ומגעים שעיקרו לחץ כבד שמפעיל גבאי על גנץ להצטרף למפלגה. על פי גורמים בכירים במפלגה, בין השניים הושג לאחרונה סיכום עקרוני, ולפיו גנץ יצטרף למחנה הציוני כמועמד המפלגה לראשות הממשלה, בעוד גבאי ימשיך להיות יו"ר המפלגה ומספר אחת ברשימה.

גבאי. יישאר יו"ר המפלגה. צילום: אבשלום ששוניגבאי. יישאר יו"ר המפלגה. צילום: אבשלום ששוני


גורם המקורב למו"מ בין השניים אישר את הפרטים אתמול. הוא אמר שהשניים "קרובים מאוד לסיכום" והוסיף כי לדעתו זו הנוסחה שיכולה לרבע את המעגל ולספק לכולם את מה שהם צריכים: גבאי לא מוותר על היותו ראש המפלגה, גנץ מקבל הזדמנות להיות ראש הממשלה.

מדובר בהסדר שלא פוגע בכבודו של גבאי, ומשמר את יכולתו של גנץ להדיח את בנימין נתניהו. אם אכן המפלגה תזכה בבחירות וגנץ ירכיב ממשלה, גבאי יהיה השר הבכיר בה. אם לא, גנץ יפנה את הזירה וגבאי ימשיך להוביל את המפלגה (עד שיודח, כמיטב המסורת, בפריימריז).

כפי שפורסם ב"מעריב" בעבר, גנץ כבר קיבל את ההחלטה ללכת לפוליטיקה, ולמרות רומן ארוך וחשאי שניהל עם שליחי משפחת נתניהו מבלפור, החליט לא להצטרף לליכוד. אם אכן יגובש ההסכם הזה בינו לבין גבאי, הוא יזכה להיות מועמד לראשות הממשלה ארבע שנים לאחר שסיים את תפקידו כרמטכ"ל. יש אפשרות שהשניים סיכמו עקרונית, אך השאירו את ההחלטה הסופית לשלב מתקדם יותר.

ההערכה במערכת הפוליטית כעת היא כי הבחירות יתקיימו בתחילת השנה הבאה או באמצעה. שר האוצר משה כחלון אמר לאחרונה לכמה ממקורביו כי יש לו סיכום עם ראש הממשלה נתניהו על בחירות בסביבות מרץ־אפריל 2019. ערכם של סיכומים עם נתניהו בנושא הזה אינו רב, כי ראש הממשלה מסוגל לשנות את דעתו בכל רגע נתון. עם זאת, אפשר ללמוד מכך שכחלון עצמו יהיה מוכן לבחירות במועד האמור וכי עד אז יוכל להציג סל הישגים מלא בפני בוחריו.