חסן נסראללה טען בנאום שנשא אמש (ראשון) כי "מי שצריך לפחד ממלחמה זו ישראל והישראלים, ולא לבנון". בשל כך ביקש גדי נס מרדיו צפון 104.5FM לשוחח עם אל"מ (מיל') ד"ר משה אלעד, מרצה למזרחנות באקדמית גליל מערבי, שניתח את התנהלותו של נסראללה וטען כי הוא הצהיר הצהרה פוליטית שמשרתת אותו: "יותר מדי זמן כבר היישובים נמצאים בנסיגה, התושבים עברו למקומות אחרים - זה בלתי נסבל".

לדעתו, השבת התושבים לביתם בצפון תעשה בשני אופנים: "או על ידי הסדרה, או על ידי פעולה צבאית. צריך מבחינה בינלאומית לפחות להראות שעשינו את הצעד הזה, כלומר לא פנינו ישר לחרב אלא קודם הלכנו לספר. צריך להגיד לעולם 'כאן סיימנו', ומרגע זה אנחנו מתחילים פעולה כדי לאפשר לתושבינו לחזור - פעולה הכי לגיטימית שיש. אני מבין שהעיכוב נובע בגלל שכרגע המערכת כולה עסוקה בדרום, אבל לדעתי ישראל מסוגלת להתמודד עם שתי חזיתות במקביל".

סיכול פיגועי נ"ט בעזה (צילום :דובר צה"ל,קארין דוברות כבאות והצלה חוף)

"האיראנים מבעירים את האזור"

בהמשך ביקש ד"ר אלעד לשים דגש על המעורבות האיראנית: "הם מבעירים פה את האש ונשארים מאחור. עד היום לא היה עימות חזיתי, הם פוחדים, הם חוששים מעימות, גם עם ישראל. לכן הם עושים את זה באמצעות הפרוקסי שלהם בכל מיני מקומות. הגיע הזמן שגם איראן תיענש, צריכה לקום קואליציה בינלאומית שתסביר לאיראן מה קורה, כנראה היא לא מבינה את זה בדרך הזו. מה הבעיה? לא לכולם זה אכפת, חוץ מארה"ב, ואנחנו משלמים את המחיר".

נסראללה (צילום: רויטרס)
נסראללה (צילום: רויטרס)

לתפיסתו, חיזבאללה מנצלת את העובדה שאנו עסוקים כרגע במערכה הדרומית, ובשל כך מרשה לעצמה לפעול בצפון: "איראן צריכה לשלם את המחיר על כל ההצקות האלה, על מה שהיא עושה פה באזור. יש עליות ומורדות, פעם עולה ופעם יורד, זו רכבת הרים - עכשיו אנחנו באחד השיאים הגדולים, הרבה מאוד גורמים נגדנו, מזל שיש פה ושם ידידות שמאמינות ונותנות לנו חסד, אבל העולם הערבי התעורר, הכול בגלל שאתה לא מראה שאתה שולט ויכול להרתיע. ברגע שאתה מסיר את ההרתעה או מראה שאתה קצת חלש - כולם מתעוררים. זה בדיוק הסיפור, לפעמים טוב להראות שהיהודים השתגעו. צריך להכות חזק", סיכם.

עזרה בהכנת הכתבה: עדן בן ארי, רדיו צפון 104.5fm