דובר צה"ל הודיע היום (ראשון) כי אלוף-משנה עדי גנון נכנס לתפקיד מפקד חטיבת גולני במקומו של אלוף-משנה יאיר פלאי אשר שירת בתפקיד במהלך השנתיים האחרונות. אלוף-משנה פלאי יועלה לדרגת תת-אלוף ויתחיל בקרוב את תפקידו כמפקד עוצבת "הבשן" (210). טקס החילופים נערך הערב בצומת גולני בראשות אלוף פיקוד הצפון, אלוף אורי גורדין, מפקד עוצבת ׳געש׳ (36), תת-אלוף דדו בר-כליפא, מפקד עוצבת 'הגליל' (91), תת-אלוף שי קלפר, ובהשתתפות מפקדים, חיילים, משפחות שכולות ומוזמנים נוספים.

ישראל פגעה לאיראן בנקודה רגישה - השלב הבא יהיה גרוע הרבה יותר
בזמן שכל העולם נגדנו: מחאת ענק בעד ישראל - ולא תאמינו איפה

מפקד עוצבת 'געש' (36), תת-אלוף דדו בר כליפא, נשא דברים ואמר כי "אנו עומדים כאן היום בגלימות מלחמה, טרם הושלמה המשימה - עוד לא תמה המלחמה. פלאי - ראיתיך מקרוב בשדה המערכה, בשעות יפות וקשות ואתה במלוא הדרך ועוצמתך, ולא נדרשה שום שאלה, אנו צריכים אותך כעת במשימה הבאה למעלה ברמה. אתה פלא, פלאי שלי, פלאה של גולני, של המשפחה, פלאה של אומה. גולני אולי כבר לא שלך אבל היא לנצח תישאר איתך, בתוכך, בליבך, בראשך. ולך שמור מקום של כבוד על לוח ליבה ומורשתה".

בהמשך פנה לגנון ואמר לו: "אתה שב היום אל ערש ילדותך ובגרותך. אל תעשה לנו הנחות, שאל את השאלות הכי קשות, מעתה, עליך מוטל כל כובד האחריות להכנת הכוחות. אעשה הכל להצלחתך, כולנו, ואני ראשון בטור, לרשותך. מהיום גולני שלך".

"אתם חטיבה של גיבורי על, כל אחד מכם הוא חייל, שמוכן להציל את העולם. אני יודע שביום פקודה נעמוד יחד בכל משימה. גולני חטיבה מנצחת מלחמה. ואם מלחמה - אז רק איתכם", הוסיף בר כליפא.

מימין: תת-אלוף דדו בר כליפא, אלוף-משנה עדי גנון ואלוף-משנה יאיר פלאי (צילום: דובר צה''ל)
מימין: תת-אלוף דדו בר כליפא, אלוף-משנה עדי גנון ואלוף-משנה יאיר פלאי (צילום: דובר צה''ל)

מפקד חטיבת גולני היוצא, אלוף-משנה יאיר פלאי, נשא דברים גם הוא, ואמר כי "במרץ 2000 התגייסתי לחטיבת גולני כלוחם בגדוד 51. היום, 24 שנים לאחר מכן, אני נפרד מהחטיבה שעיצבה את דמותי כלוחם וכאדם. אני נפרד מהמקום שהיה לי לבית ומהאנשים שהפכו לחלק ממני. לכל חיי אשא עימי את הערכים המאפיינים את גולני".

"כמפקד החטיבה חוויתי מצידם של הלוחמים רוח של גבורה, של תעוזה, של אומץ לב ושל מסירות נפש למען ביטחון עם ישראל. ראיתי לוחמים שרק סיימו הכשרה נלחמים כאריות בלב השטח הבנוי כלוחמים עטורי ניסיון, ראיתי קצינים מהוותיקים והמנוסים שלנו במשימות מורכבות ביותר, ראיתי את רוח גולני במיטבה".

"עלינו לקרב ההגנה בצפון, אך חלק מאיתנו תמיד יישאר בדרום. אל מול השקיעות הקסומות של רצועת עזה והעוטף, איבדנו את מיטב לוחמינו. משפחות יקרות, הקשר עמכן מחזק אותנו והוא לנו מצפן, זיכרון הנופלים ילווה אותנו לעד ואנו נמשיך ללכת לאורם ולכבודם. גנון אחי, שנים רבות שאנחנו צועדים יחד. אני שמח שאתה מגיע לפקד על החטיבה, אין ראוי ממך, לוחם ומפקד אמיץ מהשורה הראשונה". 

לסיום נשא דברים מפקד גולני הנכנס אלוף-משנה עדי גנון: "אני עומד כאן היום ברגשות הכרת תודה, חרדת קודש ואמונה גדולה", אמר. "לפקד על חטיבת גולני זו זכות גדולה, הנושאת עמה אחריות כבדה. אחריות לניצחון, אחריות לאנשים ואחריות על גורל המדינה. אני מוקיר תודה למפקדים שבחרו בי והעניקו לי את הזכות להוביל את החטיבה והאחריות הרבה הניתנת לי על כתפיי. אני מאמין בחיילים ובמפקדי החטיבה שיוכלו לאתגר".

טקס חילופי מפקדים בחטיבת גולני (צילום: דובר צה''ל)
טקס חילופי מפקדים בחטיבת גולני (צילום: דובר צה''ל)

עוד אמר גנון, כי "לאורך השנים איבדנו חברים יקרים, אחים לנשק, לוחמים ומפקדים. ביציאתם לקרב השאירו לנו את מורשתם המפוארת, אשר מתבססת על נחישות, עוז וגבורה. קשר הדם מחייב אותנו לעמוד לימינכן תמיד, בחייהם ובמותם. ציוו לנו את החיים, ציוו לנו את הניצחון. פצועי החטיבה בגוף ובנפש, משפחת גולני כאן עבורכם תמיד, כי חטיבת גולני זה לכל החיים. פלאי אחי היקר, מי שחינך אותי כמפקד מחלקה בהיותו סמ"פ בפלוגה מסייעת 51, מי שהקשיב בשעות הקשות, מי שנלחם לצידי לאורך שנים. אתה מפקיד בידי היום חטיבה חזקה וכשירה למלחמה. פועלך ומעשיך ניכרים בכל פינה ברחבי החטיבה. בשמי ובשם מפקדי וחיילי חטיבת גולני אני מבקש להודות לך על פועלך ולאחל לך הצלחה רבה בהמשך".