הותר לפרסום היום (רביעי) כי בעקבות שימוש במעבדה כימית חדשה, שהקימה רשות המעברים במשרד הביטחון במעבר כרם שלום, סוכלה לראשונה הברחה של כמה טונות חומר נפץ בדרכן לגורמי הטרור בעזה.

לאחרונה, בשלב ההרצה של המעבדה, הגיעה למעבר כרם שלום משאית, שהובילה מטען של שמנים לרכב, שעוררה את חשד הבודקים הביטחוניים. דגימות מהשמנים הועברו לבדיקת המעבדה, אשר זיהתה שלא מדובר בשמן מנוע תמים, אלא בחומר מסוכן, המיועד לייצור חומרי נפץ בכמות גדולה מאוד.

סיכול ההברחה. צילום: דוברות משרד הביטחון


המעבדה הינה פרויקט משותף של: רשות המעברים במשרד הביטחון, שב"כ ומחלקת מעברים במשטרת ישראל, והמומחים בה בודקים, באמצעות מיכשור מתקדם, מגון רחב של חומרים, החל מגזים , נוזלים, אבקות, מוצקים מתכות וחומרים נוספים, לפני כניסתם לרצועת עזה.

אחת ממטרותיה המרכזיות של המעבדה היא לאתר חומרים בעייתיים, שכניסתם לרצועה אסורה, מחשש שיגיעו לגורמי טרור. יכולתה המבצעית של המעבדה לזהות את סוג החומר בתוך פרק זמן קצר, מרגע דגימתו, תאפשר לשפר את השירות ולצמצם ככל הניתן עיכובים בהכנסת הסחורות לעזה.

ראש רשות המעברים תא"ל (במיל') כמיל אבו רוקון: "הקמת מעבדת החומרים מרחיבה מאוד את 'ארגז הכלים' המצוי בידי גורמי הביטחון, במאבק היום יומי והבלתי מתפשר בהברחות לרצועת עזה. יכולות המעבדה מתווספות למערך הגילוי הגדול, הכולל מגוון אמצעים והחשוב מכולם הינו הגורם האנושי- הבודקים הביטחוניים במעברים. בעבודה מושכלת אנו יודעים כיום לאתר כל חומר אסור, שעלול לסייע להתעצמות גורמי הטרור ברצועה".