המירוץ לתפקיד הרמטכ"ל: שר הביטחון אביגדור ליברמן צפוי להציב כשלושה עד חמישה מועמדים אפשריים לתפקיד הרמטכ"ל הבא של צה"ל. באופן טבעי, המועמדים המרכזיים הם שני האלופים שכיהנו בתפקיד סגן הרמטכ"ל בתקופת כהונתו של גדי איזנקוט, אביב כוכבי ויאיר גולן. אבל, לעומת שר הביטחון לשעבר משה בוגי יעלון, שעל פי תפיסתו תפקיד סגן הרמטכ"ל הוא תחנת חובה בדרך לתפקיד הרמטכ"ל, ליברמן אינו רואה את זה כתנאי מחייב. לכן, יבחנו מועמדים נוספים, בהם האלוף ניצן אלון שבתפקידו האחרון כיהן כראש אגף המבצעים, ונכון להיום מכהן בתפקיד זמני כפרויקטור לסוגיות מבצעיות הקשורות לאיראן לאור התבססותה בסוריה.

גם שמו של מפקד פיקוד הדרום עד לאחרונה, אלוף אייל זמיר, מוזכר בהקשר להתמודדות הקרובה, ויש לזכור כי כיהן כמזכיר הצבאי של ראש הממשלה נתניהו, אולם, הוא מילא באופן מובהק פחות תפקידים כאלוף מאשר המתמודדים האחרים, שהם ותיקים ממנו. בנוסף, בסבירות נמוכה הרבה יותר, תישקל גם מועמדות של אלופים שפרשו מצה"ל, אבל בחירה במועמד כזה תיחשב כהפתעה. בעבר הוזכר בהקשר זה שמו של מפקד חיל האוויר אמיר אשל.

סגן הרמטכ"ל לשעבר האלוף יאיר גולן. אמירות בעייתיות. צילום: דובר צה"ל

כאמור, המועמדים המרכזיים הם סגן הרמטכ"ל הנוכחי אביב כוכבי, קודמן בתפקיד, יאיר גולן, ראש אגף המצביעים היוצא ניצן אלון ומפקד פיקוד הדרום היוצא אייל זמיר.
 

ההערכה הכללית בצבא שסיכויו של אלוף כוכבי להיות הרמטכ"ל הבא של צה"ל הם הגבוהים ביותר, בעקבות מגוון התפקידים שמילא, ביניהם כמפקד פיקוד דרום, ראש אמ"ן ומפקד אוגדת עזה בתקופת לחימה עמוסה בפעילות מבצעית. גם לזכותו של אלוף גולן עומד ניסיון רב בביצוע תפקידים מרכזיים כאלוף פיקוד הצפון, מפקד פיקוד העורף, מפקד אוגדת איו"ש ותפקידי שטח מרכזיים נוספים.

ליברמן צפוי להיוועץ בנתניהו

האלוף גולן עורר כעס גדול בעיקר בקרב גורמים בימין לאחר שבטקס יום השואה לפני יותר משנתיים אמר בנאומו כי הוא מזהה "תהליכים מעוררי חלחלה בחברה הישראלית, כפי שהתרחשו באירופה ובגרמניה". הדברים הללו עוררו כאמור זעם רב, ומינוי אפשרי שלו צפוי לעורר התנגדות פוליטית וציבורית. למרות זאת, לא נכון לפסול אפשרות זו, ולפחות מבחינה פורמלית, הוא יוצג כמועמד משמעותי לתפקיד הרמטכ"ל הבא.

מועמד מרכזי. האלוף אביב כוכבי. צילום: פלאש 90


סגן הרמטכ"ל לשעבר נמצא בחופשת שחרור כבר מתחילת מאי, לאחר שבמשך תקופה ארוכה עסק בפרויקטים שונים. גורמים במערכת הביטחון אומרים שהוא עדיין מועמד לתפקיד הרמטכ"ל וצפוי להיות מזומן לסבב הראיונות ללא קשר לחופשת השחרור. יש לציין כי הדבר קרה בעבר גם עם רמטכ"לים קודמים.
 

בתקופה האחרונה מעמדו של ניצן אלון כמועמד לגיטימי לתפקיד הרמטכ"ל הבא התחזק גם אל מול שר הביטחון אביגדור ליברמן. אלון, מפקד פיקוד המרכז לשעבר וראש אגף המבצעים היוצא, נחשב לקצין מקורב ומוערך מאוד על ידי הרמטכ"ל הנוכחי גדי אייזנקוט ובתפקידו האחרון כראש אגף המבצעים הוא נהנה ממעמד משפיע ובעל סמכויות רחבות יותר מאשר אלופים שכיהנו בעבר בתפקיד זה. לעומת האלופים כוכבי וגולן, גם אם אלון לא יבחר, הוא יהיה מועמד לתפקיד סגן הרמטכ"ל ויכול להתמודד על הרמטכ"לות גם בפעם הבאה, כמו האלוף אייל זמיר.
 

צריך לזכור שלמרות ההערכות, בסופו של דבר מדובר בהכרעה של הדרג הפוליטי, וליברמן צפוי גם לקיים התייעצויות עם ראש הממשלה נתניהו בטרם יציג את המועמד הנבחר.
 

ההיגיון הפוליטי אינו תואם תמיד למה שנראה כמובן מאליו לדרג הצבאי, לכן בתהליך הבחירה יכולות להיות הפתעות ואולי אף בחינה של מועמדים נוספים שפרשו מצה"ל. עניין זה נמצא כרגע בסבירות הנמוכה ביותר, אך עד שהדרג הפוליטי לא יצהיר כי לא נבחנת מועמדותו של אלוף שפרש מצה"ל, אין להוציא אפשרות זו מחשבון.