האם ישראל קרובה מאי פעם להסדרה מול חמאס בעזה? הכתב לענייני ערבים של חדשות עשר, צבי יחזקאלי, אמר היום (שני) בתוכניתם של אראל סג"ל ודוד ורטהיים ב-103FM כי הוא מעריך שהתשובה שלילית. "ההודעה של הקבינט הישראלי משקפת את האכזבה. אם נסתכל על המשולש ישראל-מצרים-חמאס וגם על אבו מאזן נגלה שמי שהכי רוצה את ההסדרה היא ישראל"', אמר יחזקאלי. "הקבינט חשב שזה ייסגר אבל זה לא יכול להסגר כי יש כמה צדדים שלא רוצים בכך".

הכתב הסביר כי פתח וחמאס לא מעוניינים בהסדרה ארכות טווח. "אבו מאזן לא רוצה הסדרה, כששאלתי מקורב אליו בנושא נאמר לי שאבו מאזן לא שוכח לא-סיסי את התמיכה שלו בהעברת השגרירות לירושלים. המצרים מפנים כתף קרה לאבו מאזן ולכן הוא לא רוצה את ההסדרה בידיעה שעזה זו מיטה חולה ואין לו כוונה להיכנס אליה", הסביר. "חמאס גם לא רוצה בהסדרה אמיתית, הם זקוקים להסדרה זמנית כדי לנשום ולהתארגן להחזרת כוחם. המצרים אמנם חייבים את העסקה ומוותרים לחמאס על המון סעיפים כדי להשיגה, אך ישראל היא היחידה שממש רוצה בהסדר כדי למנוע את המבצע הבא".כשנשאל מה יקרה אחרי המבצע הצבאי הבא ומי ישלוט בשני מיליון פלסטינים ברצועה, השיב: "זו שאלה שקיימת כבר הרבה זמן והדבר היחיד שמשתנה בשאלה הזו הוא מספר הפלסטינים שרק עולה כל פעם. אני חושב שהסדרה בעזה לפני או אחרי מבצע צריכה להתנהל אחרת. ישראל כרגע מתנהלת מתוך חשש למבצע אך פגיעה בשגרה זה לא פחות מתיש. כל המשא ומתן הזה מתנהל בזמן מלחמת התשה ואף אחד לא מודה בזה. ברגע שאנו חוששים ממבצע אך מדברים עליו בפומבי, אנחנו בבעיה".
 


דוד ורטהיים התייחס לדבריו: "יחסית למה ששמענו בעבר, דווקא עכשיו לא שומעים את הקריאות הקיצוניות ליציאה למבצע. יש סוג של הבנה בסיסית במגבלות הכוח והמחיר שאנחנו לא רוצים לשלם. אני רואה זאת אחרת, עצם זה שחמאס, שהוא גוף קיצוני, מוכן להיות חלק ממשא ומתן לא רשמי לסוג של הסדרה, זו הרתעה מצידנו". 
 
"כולנו מבינים שצריכים לטפל ברצועת עזה", אמר יחזקאלי, "כולנו מבינים שחמאס נכשל אחרי 10 שנות שלטון וגם אם אבו מאזן ירד לעזה זה לא יהיה משמעותי אם אנחנו לא נעזור. איננו יכולים להגיש בונוס לעזה תוך הצהרות על יציאה למלחמה".

אבו מאזן. צילום: רויטרסאבו מאזן. צילום: רויטרס

 
אראל סג"ל הוסיף: "כרגע נוח למדינת ישראל שנוצרה מדינה פלסטינית ברצועת עזה ועוד אוטונומיה ביהודה ושומרון. אף אחד לא רוצה לשלוט ברצועת עזה. אם נכבוש את הרצועה אנחנו נצטרך לנהל אותה. אם אנחנו לא מתכוונים לכבוש אותם עלינו לדבר איתם, לא על ענייני שלום אלא איך מפחיתים חיכוך".
 
"לכן אני אומר שצריך לנצל את החולשה של חמאס", השיב יחזקאלי, "חמאס רוצה את צינור החמצן ופתיחת המעברים, צריך לנצל את זה. אם נפיל את חמאס האוכלוסייה תיפול לידיים שלנו. כשמכניסים את אבו מאזן למשוואה מבינים כמה הוא תוקע את העניין ולצערה של ישראל לא ניתן לעבור מעל ראשו של אבו מאזן בדרך לרשות".

"ההזנחה האמיתית" 

יחזקאלי התייחס גם לשר ההסברה הכווייתי לשעבר סאמי עבדולטיף אל-ניסף, שהעביר ביקורת קשה על ההנהגה הפלסטינית לדורותיה, וטען שהוחמצו אינספור הזדמנויות לאחר שהפלסטינים דחו שוב ושוב הצעות להקמת מדינה ולפתרון הסכסוך. "תראו מה ערבים מהמפרץ, שדאגו כל חייהם לסוגיה הפלסטינית, אומרים כעת על הפלסטינים. בסופם של הדברים אל-ניסף אמר שאם הפלסטינים לא יסכימו לעסקת המאה של טראמפ הם יתחרטו על כך כל חייהם", סיפר.

"ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, גלגל לידי הפלסטינים את המפה הכי נדיבה שהציעו להם אי פעם ואבו מאזן סירב לחתום עליה כי סוגיית הפליטים היא ההזנחה האמיתית עבורם. אנחנו חותרים לסוף הסכסוך אך אין דבר כזה בלקסיקון ההנהגה הפלסטינית כרגע", הוסיף יחזקאלי.
 
אראל סג"ל התייחס לדבריו של שר ההסברה הכווייתי וסיכם: "כשאתה מפסיד אתה משלם מחיר. הם גם הפסידו וגם לא רוצים לשלם מחיר וכתוצאה מכך נחתכת להם כל פעם מחדש פרוסה מהפרס בסוף הדרך. הם לא מסוגלים לומר שהם לא יקבלו את כל מה שהם רוצים והם רק נדפקים מכך".