בתום דיון סוער, הוועדה לביקורת המדינה דחתה היום (שלישי) את הצעת יו"ר הוועדה קארין אלהרר להחיל את סמכות מבקר המדינה על הקרן הקיימת לישראל ולהפוך אותה לגוף מבוקר.
שלושה חברי כנסת תמכו בהצעה: קארין אלהרר, נחמן שי ודב חנין, ושישה התנגדו לה: שולי מועלם-רפאלי, עודד פורר, דוד ביטן, מירב בן ארי, אורן חזן ואברהם נגוסה.
בתום ההצבעה אמרה אלהרר כי "מדובר בבושה אמתית לכנסת ישראל. התנהלות כספית לא תקינה ומינויים ימשיכו גם בקדנציה הזו בחסות המדינה. חשוב שהציבור יכיר שב'מחנה הציוני', שממנה נבחר רק אתמול הנציג שיעמוד בראשות קק"ל, שלחו נציג אחד בלבד להצבעה בוועדה".

עוד הוסיפה אלהרר: "בושה שמי שזועקים בכל מקום על שקיפות - דאגו לא להיות נוכחים בדיון. אם למנכ"ל הארגון אין מה להסתיר, אין סיבה לא להפוך את הארגון הזה למבוקר. הארגון ונציגיו בכנסת כמו מפלגת הבית היהודי, נהנים להתחבא מאחורי סיסמת הציונות כדי להרחיק את קק"ל מביקורת ומשקיפות בפני הציבור".
ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) טען בדיון כי "חוסר השקיפות ואי-מסירת הדו"חות הכספיים של קק"ל למדינה נמשך כבר 67 שנה". ח"כ מועלם-רפאלי (הבית היהודי) ענתה לו כי "גם בעבר בתחומים אחרים טענת שאתה מבין – והוכחנו לו שאינך מבין".

"לא השקיפות מעניינת אתכם, אלא הרצון לסרס את קק"ל"
עוד במהלך הדיון, ח"כ שי (המחנה הציוני) הזהיר כי "הביקורת על הארגון חיונית ביותר – ובמלואה. אין במדינת ישראל גוף, שבקופתו 4-5 מיליארד שקלים והוא איננו מבוקר. הכסף השחית את קק"ל, ויש לבדוק היטב מה הנהלים, מהן אמות המידה ומה הנימוקים לכל החלטה". ח"כ חזן (הליכוד) טען לעומתו כי "אסור להמר על קרקעות העם היהודי, וכל מאמץ הדורות הקודמים ירד לטמיון אם אדמות קק"ל יעברו לידיים זרות".
לדברי ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), "רוממות השקיפות בגרונכם – ואתם מבצעים מחטף בהזמנת דיון כזה בתוך יומיים. לא השקיפות מעניינת אתכם – אלא הרצון לסרס את קק"ל. כגוף מבוקר, כמשמעותו בחוק, היא לא תוכל לקבל תרומות מחו"ל. טיעון השקיפות הוא תירוץ כדי להרוס את הארגון".
המבקר יוסף שפירא השיב לו כי התרומות לארגון הן פחות מ-5% מתקציבו, והן ממילא במגמת ירידה, ולכן הן אינן רלוונטיות, והוסיף כי "הביקורת היא דבר מפריע, אך גם מעשים טובים זקוקים לביקורת".
ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) שאל "מה הבהילות בדיון?! נבחר יושב-ראש חדש, הנהלה חדשה תתכנס - ובואו נשמע עמדתם לפני ההחלטה. חשוב להדגיש כי קק"ל מנהלת את קרקעות העם היהודי, ולא את קרקעות כלל אזרחי ישראל, שביניהם גם לא-יהודים", ואילו ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) הזהיר מנגד כי חוסר השקיפות יפגע דווקא בארגון. 
מאיר שפיגלר, מנכ"ל קרן קיימת השיב כי "הדו"חות הכספיים שלנו מופיעים במלואם באתר האינטרנט. היו בעיות, גם בעניין נורמות ואמות-מידה, וההליך הוא בעיצומו, ולא ניתן לשנות הכל ברגע אחד. הפיקוח, השקיפות והבקרה מוגברים כל העת, וגם בזכות ביקורת מבקר המדינה. דירקטוריון קק"ל הוא המוסמך להחליט בעניין סמכות הביקורת, וההנהלה תמליץ על קבלת הביקורת". תומר רוזנר, היועץ המשפטי של הוועדה ציין כי לדעתו, אופי הפעילות הציוני של קק"ל לא ייפגע – גם אם הוא יהיה גוף מבוקר על כל משמעויותיו לפי החוק.