משרד הבריאות ישקיע בשנה הקרובה 50 מיליון שקלים, כדי להתמודד עם הזיהומים בבתי החולים, לאחר שנרשמו כ-100 אלף מקרים כאלו מדי שנה, כך הודיעו היום (רביעי) נציגי המשרד בישיבת הוועדה לביקורת המדינה, שדנה בנושא. המציאות שעולה מתוך הדיונים מטרידה מאוד, בעיקר לאור העובדה כי חולים רבים מתלוננים על המצב ו"התוצאה העגומה".  

לדברי יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד): "יותר מדי סיפורים קורעי לב על אנשים בריאים לגמרי שנכנסו לניתוח פשוט – ונפטרו מזיהומים. מתוך 6,000-4,000 מקרי מוות בשנה מזיהום, לפחות אלף ניתן היה למנוע. אין די בעבודה ובכוונות טובות והמבחן הוא בתוצאה העגומה".לפי ד"ר ורד עזרא, ראש מנהל הרפואה במשרד הבריאות, 50 מיליון שקלים הוקצו לתכנית למניעת זיהומים על ידי קביעת 80 מדדים ותמריצים לבתי החולים העומדים בהם, תוספת כוח אדם, הגדלת המרחק בין המיטות, הגדלת מספר האחיות והרופאים, הטמעת רחיצת ידיים לאנשי הצוות והסברה לציבור המבקרים בבתי החולים. לדבריה, בחמש השנים האחרונות נוספו אלף מיטות בבתי החולים בארץ ובחמש השנים הקרובות המשרד מתכוון לקבל מספר גדול יותר. עזרא הדגישה כי חלק מנתוני הזיהום נאספו והשאר יושלמו עד סוף חודש יוני. הנתונים ממוחשבים ומוודאים שמקור הזיהום זהה. "אנו עובדים עם הורדת ימי האשפוז כאמצעי מניעה נוסף, אך יש לבנות במקביל את החלופה לטיפול בבית או בקהילה". 
 

פרופסור יהודה כרמלי, מנהל המרכז הארצי למניעת זיהומים, סיפר כי לפי סוג הזיהום כך תדירות הדיווח, ממדי יום, לפעם בחודש, בחודשיים, ובחצי שנה: "בזיהומים מסוימים אנו פונים מידית באותו היום, גם לגבי אופן ההתמודדות אתו, בדיקה ומעקב כיצד בית החולים טיפל בו ובמקרה הצורך צוות ארצי של המשרד גם מגיע לבית החולים. הדיווחים מסוכמים בדוח שנתי וחצי שנתי, ומדי חודש מדווחים מנהלי בתי החולים על מצבם בנושא ביחס לבתי חולים אחרים. להערכתנו מדי שנה יש 100-90 אלף מקרי זיהום בבתי החולים בארץ, ברובם יש ירידה חדה ודרמטית מאז החלנו בתכנית ומעקב". 
 
פרופסור מיטשל שוואבר סיפר כי בתי החולים איתרו זיהום וביקשו התערבות המשרד ולאחר פעולות המנע שלו, לא נרשמו עוד מקרי הידבקויות "ובלי ספק עשרות אנשים ניצלו כתוצאה מפעילות המנע".  
 
מנהל מניעת הזיהומים בבתי החולים של קופת חולים כללית, פרופסור אברהם בורר, אמר כי כבר שנתיים וחצי, מדי חודשיים, כל מנהלי בתי החולים שבאחריותו, מתכנסים בפורום להתמודד עם התופעה: "ביצענו מהפכה מבחינת תשתיות, מחשוב והדרכות, פיתוחים ותחקיר על חיידקים, עמידות של הזיהום והחשיפה לאותו החולה".