ראש ממשלת איטליה, מתיאו רנצי, העביר לפני כחודש וחצי לראש הממשלה, בנימין נתניהו, מסר אישי ובו המליץ לו לשקול מחדש את מינויה של חברת הפרלמנט האיטלקי לשעבר, פיאמה נירנשטיין, לשגרירת ישראל הבאה ברומא, כך דווח היום ב"הארץ".

כזכור, נתניהו החליט למנות את פיאמה נירנשטיין לשגרירת ישראל באיטליה בחודש אוגוסט האחרון. נירנשטיין ילידת פירנצה, עיתונאית וסופרת, נבחרה לפרלמנט האיטלקי באפריל 2008, כיהנה כסגנית יו"ר ועדת החוץ של הפרלמנט.

נירנשטיין עמדה בראש הוועדה לחקר האנטישמיות של הפרלמנט האיטלקי. היא גם חברה בארגון "ידידי ישראל באירופה" (EFI) ונמנית עם מייסדי "יוזמת ידידי ישראל". בשנת 2011 נבחרה לתפקיד יו"ר ארגון חברי הפרלמנט היהודים בעולם (ICJP).

נירנשטיין היא בעלת טור בעיתון "איל ג'ורנלה", ומגישה תכנית רדיו. בשנת 2011 נכללה ברשימת 50 היהודים המשפיעים בעולם ע"י הג'רוזלם פוסט. במאי 2013 עלתה לישראל וקיבלה אזרחות ישראלית, עם מינויה לשגרירת ישראל באיטליה היא תוותר על אזרחותה האיטלקית.
חרף ההתנגדויות

נתניהו התייחס למינוי בזמנו ואמר: "אני משוכנע כי פיאמה נירנשטיין תביא עמה לתפקיד ניסיון מדיני ופוליטי רב, ותצליח להעמיק את היחסים בין ישראל לבין איטליה, ידידתנו הקרובה, ותפעל לשיתוף פעולה מדיני, כלכלי, תרבותי וביטחוני.

המקור של "הארץ", שביקש לשמור על עילום שם, ציין כי המסר הועבר לאחר שבלשכתו של ראש ממשלת איטליה הבינו את הבעייתיות הטמונה במינויה של נירנשטיין לתפקיד. זאת בעקבות ההתנגדויות שנשמעו בקרב הקהילה היהודית באיטליה וההתנגדות במשרד החוץ ברומא ובמערכת הביטחון האיטלקית.

לטענתם ההתנגדות נובעת מניגודי עניינים בהם נמצאת נירנשטיין, בין היתר בשל היותה פוליטיקאית שכיהנה בתפקיד בכיר בפרלמנט האיטלקי וייצגה בוחרים איטלקים, כשלדבריהם אין זה ראוי כי תשמש כשגרירה של מדינה אחרת ברומא. בתוך כך ממשיכה נירנשטיין לקבל משכורת מממשלת איטליה בהיותה חברת פרלמנט לשעבר, זאת במקביל לייצוג מצדה של ממשלת ישראל.