העיתון הלונדוני "אל ערבי אל ג'דיד" דיווח היום (ראשון) כי על פי תכנית השלום של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ יהיו גבולות הדרגתיים למדינה פלסטינית, כאשר סוגיית הפליטים תידחה. לפי הדיווח של העיתון, המקורב לקטאר, תוכנית זו קיבלה את ברכת הדרך של מצרים וסעודיה, ואולי גם של הפלסטינים עצמם. זאת, למרות שהיא לא מובילה אל פתרונות בהתאם להחלטות בינלאומיות.

מקורות אמריקאים בקהיר מסרו את מה שכינו "הקווים הכלליים" של המנהיג האמריקאי לשלום בין ישראל לפלסטינים, תוכנית שמכונה בתקשורת הערבית "עסקת המאה". 


נתניהו וא-סיסי. לפי הדיווח, נשיא מצרים תומך בתכנית. צילום: אבי אוחיון, לע"מנתניהו וא-סיסי. לפי הדיווח, נשיא מצרים תומך בתכנית. צילום: אבי אוחיון, לע"מ


המקורות מסרו כי התוכנית מציעה הקמת מדינה פלסטינית בגבולות הדרגתיים, כאשר לא מדובר מיד על הגעה לגבולות 1967. למעשה, גבולות המדינה יכללו את עזה ואת כל השטח שבשליטת הרשות הפלסטינית באיו"ש. לאחר מכן, הם יורחבו לפי הסכמים עתידיים.

עוד נמסר כי ההסכם כולל סעיף מיוחד העוסק בחזרת הפליטים הפלסטינים עם הקמת המדינה. במקביל, מקורות פלסטינים רשמיים, המקורבים לרשות, אמרו כי מתוכננת פגישה מיוחדת בקהיר שבה ישתתפו משלחת ישראלית רשמית, בנוסף למשלחת ירדנית, במטרה לדון בתוכנית ולהתחיל את הצעדים הראשונים ליישומה, וזאת עם תום הפיוס הפנים-פלסטיני והקמת ממשלת האחדות החדשה.

המלך סלמן. הביע בפני ארה"ב וישראל את נסיגתו מהיוזמה הערבית. צילום: רויטרסהמלך סלמן. הביע בפני ארה"ב וישראל את נסיגתו מהיוזמה הערבית. צילום: רויטרס


המקורות מסרו גם כי סעודיה הביעה נכונות לקבל תוכנית זו, ואף העבירה מסרים לישראל ולארה"ב, בצורה ישירה, שאינה תומכת עוד ביוזמת הערבית לשלום שהוצגה ב-2002 על ידי מלך סעודיה לשעבר, כמסגרת לפתרון הקונפליקט.

דילפומטיים מצרים מסרו כי ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו הוא המכשול היחיד להעברת תוכנית שלום זו, מה שנמסר, על פי הדיווח, גם על ידי ג'ארד קושנר, שליחו של הנשיא ביוני האחרון, עת ביקורו באזור, בו ביקר במצרים, רמאללה וישראל.

קושנר עצמו נועד עם ראש הממשלה ב-21 ביוני וגם עם אבו מאזן במטרה להחיות את תהליך השלום, ולאחר מכן נועד עם נשיא מצרים עבד אל פתאח א-סיסי.

קושנר. מסר שנתניהו הוא המכשול היחידי לשלום. צילום: רויטרסקושנר. מסר שנתניהו הוא המכשול היחידי לשלום. צילום: רויטרס


במסגרת התנעת תהליך השלום אירחה קהיר משלחת בכירה של חמאס ברשות איסמעיל הניה על מנת לסיים את הפיוס הפנים פלסטיני בין חמאס לפת"ח. לאחר מכן, אירחה קהיר גם משלחת של פת"ח כדי לדון באפשרויות של קידום תהליך זה.

יש לשים לב לעובדה כי אל ערבי אל ג'דיד המקורב לקטאר מוצא לעתים קרובות ידיעות על פי מקורות כאלה ואחרים כדי לנגח את ממשלות מצרים וסעודיה שהטילו מצור על המדינה. לכן, לא ניתן היה לאשר דיווח זה על ידי גורם נייטרלי.