ישראל תמשיך לדאוג לאינטרסים הביטחוניים שלה, למרות העמדה הרוסית לגבי הנוכחות האיראנית בסוריה, כך אומר היום (שלישי) גורם בלשכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו. "כבר אתמול אמר נתניהו שישראל הבהירה גם לידידינו במוסקבה את עמדתה, נתניהו אמר זאת גם לנשיא פוטין - ישראל תמשיך לדאוג לאינטרסים הביטחוניים שלה בכל מקרה ובכל מצב", אמר הגורם. כזכור, בין ישראל לרוסיה יש הבנות לגבי היכולת של צה"ל לתקוף בסוריה, ויש תיאום ביטחוני בין הצבאות שמאפשר לחיל אוויר לתקוף שיירות נשק או מתקנים שלדעת ישראל מסכנים אותה. הדברים באים בעקבות אמירתו של שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, לפיה "רוסיה לא הבטיחה שתדאג לנסיגת הכוחות האיראניים מסוריה". הוא אמר זאת לאור הדיווחים כי הדבר הובטח בהסכם הפסקת האש בדרום סוריה, ביום שבת. לברוב הוסיף כי "הנוכחות האיראנית במדינה לגיטימית". כזכור, ביום שישי האחרון חתמו ארצות הברית, רוסיה וירדן על הסכם הפסקת אש בדרום סוריה, המבוסס על ההבנות שהשיגו הנשיאים דונלד טראמפ ו-וולדימיר פוטין בפגישתם בשולי ועידת ה-G20 בהמבורג בחודש יולי. לאחר החתימה על ההסכם אמר השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי כי "ההסכם שנחתם איננו נותן מענה לגישה הישראלית שלא תהיינה התקרבות של כוחות איראניים לגבול ישראל".שר ההסברה של ירדן, מוחמד מומאני ציין לאחר ההגעה להסכמות בנושא כי נציגי שלוש המדינות חתמו על מזכר הבנות בעמאן. הבכיר הירדני ציין גם כי ההסכם הוא צעד חשוב במאמצים של שלוש המדינות בסוריה ליצור סביבה ראויה ותנאים להשגת פתרון מדיני בר קיימא למשבר בסוריה. לדבריו, ההסכם החדש תומך באזורי אי ההסלמה שנכנסו לתוקף בחודש יולי, אשר אמורים לסייע להחזיר את היציבות ולאפשר את אספקת הסיוע ההומניטרי. מוקדם יותר, דווח כי איראן מקימה בסוריה שני בסיסים קרובים לגבול עם ישראל. משמרות המהפכה של איראן הקימו מיליציה תחת השם "אנסאר אל-מהדי", בעיר אזרע בעלת הרוב הנוצרי באזור דרעא שבדרום סוריה, כך דיווח במהלך סוף השבוע הערוץ הסעודי "אל-ערביה". גורמי אופוזיציה הזהירו כי המיליציה פועלת במרחק 30 ק"מ מגבול ישראל וירדן, מה שעלול לטרפד את אזור הפחתת ההסלמה שסוכם בין ארצות הברית לרוסיה. "מטרת המיליציה היא לחבל בהסכם הפחתת ההסלמה בדרום הסורי", אמרו הפעילים.


מדובר בגדוד 313 המורכב מצעירים שפועלים באזור דרעא, והוא מאומן וממומן על ידי משמרות המהפכה של איראן. "ההרכב של המיליציה מוכיח את מדיניות איראן של חלוקת האזור", אמר מוחמד סברה, אחד מראשי הנושאים ונותנים עם המשטר הסורי בז'נבה. בדיווח נאמר, כי איראן מנסה בצורה זו לנטרל את הסכם המבורג בו הגיעו מוסקבה וושינגטון להחלטה שהכוחות והמיליציות האיראניות, יתרחקו כדי 35 ק"מ מהגבול עם ישראל. אולם, הבסיס של מיליציה זו מרוחק מגבול ישראל וירדן 30 ק"מ, דבר שכנראה יביא לטרפוד ההסכם בין שתי המעצמות.

לעומת זאת, ב-BBC דווח כי איראן מקימה בסיס במרחק של 50 ק"מ מהגבול. מתמונות הלוויין שצולמו עולה כי באתר נבנו יותר מ-24 מבנים. לפי הדיווח, כמה מהמבנים הופיעו בקרקע בחודשים האחרונים.