האולטימטום וההסכמה: ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא הערב (שלישי) לחוקק חוק עוקף בג"ץ כדי לפתוח מחדש את מתקן "חולות", וזאת לאחר שנאלץ לזנוח את המתווה אליו הגיע עם סוכנות הפליטים של האו"ם בנוגע למסתננים. כדי לפתוח מחדש את המתקן, יהיה צורך לחוקק חוק ייעודי, תוך הוספה של "פסקת התגברות", וזאת מאחר ששתי גרסאות קודמות של החוק נפסלו על ידי בג"ץ. 

בקואליציה הביעו תמיכה בחקיקת חוק שכזה. על פי דיווח במהדורת "החדשות" שר האוצר משה כחלון, שנחשב למגנו של בית המשפט העליון בממשלה, התייצב הפעם לצדו של נתניהו ואמר כי הוא מוכן לחוקק חוק עוקף בג"ץ ואמר כי "כולנו תתמוך בכל הצעת חוק שתקל על מצוקת תושבי דרום תל אביב, כולל פסקת ההתגברות". גם שר החינוך נפתלי בנט הביע תמיכה בחוק ואמר כי מפלגת הבית היהודי "תומכת בחקיקה מחדש של החוק למניעת הסתננות, עם פסקת התגברות, על מנת למנוע שוב מבג״ץ לפסול אותו. ‏כך יווצר תמריץ עבור המסתננים לעזוב את ישראל. ‏אנו מגבים את ראש הממשלה גיבוי מלא בקידום פסקת ההתגברות ומצפים להשלמה מהרה של החקיקה".

מסתננים מפגיניםמסתננים מפגינים

הודיע על ההסכם בצוהריים, ביטל אותו בבוקר

כזכור, רק אתמול בצוהריים קיים ראש הממשלה מסיבת עיתונאים, בשיתוף עם שר הפנים אריה דרעי, בה הוא הודיע על ההסכם, אך בשעות הערב, עם התגברות הביקורת על ההסכם מצד חברי הקואליציה, בהם שר החינוך נפתלי בנט, אנשי ימין בולטים ופעילי שכונות דרום תל אביב, הודיע ראש הממשלה על השעיית ההסכם, והיום בבוקר הודיע על ביטולו לאחר פגישה עם נציגי השכונות.

בפתח פגישתו עם נציגי דרום תל אביב, אמר: "מדי שנה אני מקבל אלפי החלטות שמיטיבות עם מדינת ישראל ועם אזרחי ישראל. מעת לעת מתקבלת החלטה שיש צורך לשקול אותה מחדש. ביממה האחרונה קיימתי התייעצויות רבות עם שר הפנים אריה דרעי, עם גורמי מקצוע ועם נציגים של תושבי דרום תל אביב. שמעתי בקשב רב הערות רבות על ההסכם. בעקבות זאת, ולאחר שערכתי מאזן מחודש של היתרונות והחסרונות, החלטתי לבטל את ההסכם".

לדבריו, "למרות המגבלות המשפטיות והקשיים הבינלאומיים שהולכים ונערמים, אנחנו נמשיך לפעול בנחישות למצות את כל האפשרויות העומדות לרשותנו להוצאת המסתננים. במקביל נמשיך לחפש פתרונות נוספים. ההחלטה על הקמת המנהלת לשיקום דרום תל אביב תישאר בתוקף. המנהלת תתחיל את פעולתה בזמן הקרוב, בשיתוף נציגי השכונות בדרום תל אביב". פעילים מדרום תל אביב שתומכים במסתננים לא הוזמנו לפגישה, והפגינו מחוץ לקרייה בה היא התקיימה.