יומיים בלבד אחרי ההפגנה הגדולה של העדה הדרוזית בכיכר רבין, שמשכה 90 אלף בני אדם, התכנסה היום (שני) לראשונה, ועדת השרים לענייני הדרוזים והצ'רקסים - אחד מהסעיפים שהופיעו במתווה לפתרון משבר חוק הלאום שהציג ראש הממשלה בנימין נתניהו בשבוע שעבר. מטרת הוועדה לבחון את הטענות שעלו במחאה האחרונה בקרב בני משרתי כוחות הביטחון בני המיעוטים וכיצד ניתן לטפל בהן. 

למרות המחאה ההמונית והסערה בציבור, רק חמישה שרים מתוך 13 החברים בה טרחו להגיע לישיבה: נתניהו, שיושב בראש הוועדה, איילת שקד, איוב קרא, יריב לוין, גילה גמליאל ואורי אריאל. השרים שלא הגיעו הם אביגדור ליברמן, ששלח את סגנו, אלי בן דהן, משה כחלון, שגם אותו החליף סגנו, איציק כהן, אריה דרעי, יואב גלנט, ששלח את מנכ"ל משרד השיכון, גלעד ארדן, ומירי רגב, צחי הנגבי ונפתלי בנט הנמצאים בחו"ל.

במהלך הדיון שאל נתניהו איפה כל השרים ואמר שכולם נלחמו להיות חלק מהוועדה. הוא אמר שמי שלא יגיע לישיבות יודח ממנה והוסיף בלגלוג 'אילו מלחמות היו כדי להיות חלק מהוועדה'". ראש הממשלה הוסיף כי הוא מתייחס לוועדה ברצינות ורוצה לנהל אותה כמו שניהל את הוועדה בנושא העדה האתיופית.

"המחאה - הוצאת קיטור"

במהלך הדיון אמר השר קרא כי המחאה הדרוזית היא לא סביב חוק הלאום, אלא "הוצאת קיטור" של העדה בעקבות חוסר השקעה במשך עשרות שנים של ממשלות ישראל במגזרים האלה. ראש הממשלה אמר כי הוא מתכוון לקדם חקיקה לשוויון עוד במהלך הפגרה ולסיים אותה עם פתיחת מושב החורף כולל מעמד חוק יסוד הנוגע לחיילים משוחררים. השר יריב לוין אמר כי אפשר לנסות לסיים את הליך החקיקה את פתיחת המושב אבל זה לא יהיה פשוט. 

במהלך הישיבה כל אחד מהשרים שנכחו הציג את מה שלדעתו יכול להביא לשיפור מצבם של הדרוזים והצ'רקסים וכמעט כולם היו תמימי דעים כי ההשקעה ביישובים הדרוזים לוקה בחסר. אחת ההצעות שעלתה על ידי השרים גילה גמליאל ואיוב קרא היא הקמת ישוב דרוזי חדש. על פי המידע שהוצג לשרים ישנן מספר תוכניות הנמצאות בשלבים מתקדמים לאישור סופי להקמת יישוב דרוזי אך הן לא מקודמות.

"לדעתי קודם כל צריך לאשר את הקמת היישוב כצעד בונה אמון" אמרה השרה גמליאל, "זאת עוד לפני כל הנושא החקיקה". השר קרא דרש להקים ועדת מנכ"לים מיידית שתבקר בכל הישובים הדרוזים ותשב עם ראשי הרשויות על מנת לבחון את הצרכים מקרוב ולאגם זאת לתוכנית שתגשר על הפערים הקיימים.

גילה גמליאל. צילום: מרק ישראל סלםגילה גמליאל. צילום: מרק ישראל סלם


בלי החלטות מתריסות

בתגובה אמר ראש הממשלה כי "חשוב להגיע להחלטות הנכונות ולא להחלטות מתריסות". על פי כמה מהנוכחים ששוחחו עם "מעריב אונליין", נתניהו התכוון לכך שהקמת יישוב דרוזי חדש תיתפס כמעשה התרסה כנגד ערביי ישראל בהן התשתיות רעועות עוד יותר מביישובים הדרוזים. "אני לא מחפש את ההחלטות המתריסות אלא את ההחלטות המשוכללות".

לדעה זו הצטרף גם ראש הסגל וממלא מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה יואב הורוביץ, שהציג בפני השרים נתונים על כך שבתכנית החומש לעדה הדרוזית והצ'רקסית שקיבלה את אישור הממשלה בינואר 2016 בוצעו רק 20% מהפעולות. נתניהו דרש מהשרים להתכנס שוב בשבוע הבא ולהסביר מדוע ישנו תת ביצוע שכזה בתכנית החומש שכבר אושרה והייתה אמורה לתת פתרון בנושא התשתיות, החינוך ועוד. 

עוד טרם הישיבה נמסר מהנהגת העדה הדרוזית: "אנו ממשיכים, מבקשים ודורשים מראש הממשלה לקבע את מעמדה של העדה הדרוזית במעמד חוקתי, כך שיעניק שוויון זכויות מלא ואזרחות שווה ברוח מגילת העצמאות. במקביל, אנו נוסיף ללמוד את העקרונות שבבסיס המתווה להגשמת שוויון הזכויות האזרחי לבני העדה הדרוזית".