ד"ר עדו ליברמן, סוציולוג ומרצה במכללה האקדמית גליל מערבי, שוחח הבוקר (שני) עם ינון מגל ויריב אופנהיימר ב-103FM על דפוסי ההצבעה בקרב הציונות הדתית לקראת הבחירות, ועל הסיבות בגינן גדעון סער ומפלגתו תקווה חדשה לא מצליחים לצבור תאוצה בנושא זה.

גדעון סער מציג את המצע שלו בענייני משפט, קרדיט - תקווה חדשה

אתה אומר שבקרב הציונות הדתית, גדעון סער מסוגל להיות אלטרנטיבה לנתניהו רק בתיאוריה, תסביר את זה.
"עשינו כמה סקרים מאז שהוא הצטרף כמפלגה, וכל הממצאים שלנו אומרים שגדעון סער לא מצליח לגרוף אחוז משמעותי בציונות הדתית, להיפך, אחוזים בודדים. והמאגר הזה כנראה חסום בפניו לפחות בשלב הנוכחי".  

כשאתה מדבר על הציונות הדתית, על כמה אחוזים מהאוכלוסייה מדובר?
"בגרעין הקשה, מדובר בערך על 600 אלף מצביעים, סדר גודל של 14-13 מנדטים. מתוכם, אני מניח שגדעון סער בונה על כשלושה-ארבעה מנדטים. כרגע, מה שנראה זה שיש בערך מנדט אחד שמצביע לו מתוך הציונות הדתית, וגם המנדט הזה הוא לא מאוד בטוח דרך אגב, הוא מאוד מאוד נזיל. ואני רוצה לדבר על שלושה גורמים לכך.

"הגורם הראשון זה העניין של מערכת המשפט. הציונות הדתית רואה את מערכת המשפט היום ללא ספק כאחד מאבני הנגף לשינוי מהותי במערכת היחסים וכנושא לטיפול. גדעון סער נתפס בציונות הדתית כמגן מערכת המשפט, כמעין 'כחלון של הממשלה של 2015', כאדם שלא יאפשר מהלכים משמעותיים, דרמטיים ועמוקים. הדבר השני זה הנושא של 'בגידה פוליטית' במרכאות. גדעון סער נתפס כ'בוגד' במרכז הכובד הפוליטי של הימין הישראלי, בפרט כשהוא ממקד את הדיבור שלו על אנטי ביבי. הוא מיקד את הביקורת שלו כלפי בנימין נתניהו בצורה מאוד ישירה, חד משמעית ולא מתפשרת, והדבר הזה נתפס כבגידה במרכז הכובד של הימין הפוליטי, למרות שיש בציונות הדתית עכשיו די נסיגה מההערצה של ראש הממשלה".

סער לכאורה מסורתי, שומר שבת, לא?
"נכון. העניין של החיים המסורתיים של גדעון סער לא עומדים לזכותו בגלל שהוא נתפס כלפי חוץ כאדם שמגן על המהלכים הליברליים-פרוגרסיביים מהבית של השמאל".

אתה לא קצת עושה עוול לציונות הדתית? אנחנו יודעים שיש לא מעט אנשים בציונות הדתית שהם לא פנאטיים בנושא מערכת המשפט ובנושא התמיכה בנתניהו. לא צריכה להיות להם בעיה עם גדעון סער.
"בגדול, יש 9% כאלה, והם אלה שכרגע נדדו לגדעון סער ונותנים לו בערך מנדט אחד, וגם אותו אני לא בטוח שייתנו לו, ולא יותר מזה".

איך מתחלקת הציונות הדתית?
"יש בערך 15% שהם מצביעי מרכז, טיפה שמאל, יש גם שמאל לגמרי, ושאר הציונות הדתית מתפרסת על פני המפה הימנית עם פנים לכאן ולכאן. יש כאלה שרוצים ללכת עם מפלגה שהיא קצת יותר כלל ישראלית, יש כאלה שהם בליכוד, והם מאוד חזקים בליכוד, סקרים שלנו מראים ש-25% מהציונות הדתית נשארים בליכוד והם מאוד מאוד יציבים, לא זזים. אז יש התפלגות, אבל רוב ההתפלגות היא בצד הימני של המפה הפוליטית, ויש את אותם אלה שעדיין מחפשים את דרכם במרכז-שמאל וזזים ימינה-שמאלה, אבל אין ספק שגדעון סער נתפס היום בציונות הדתית כאחד שיעזור למרכז-שמאל ולא יעזור לימין, לכן זה עדיין לא תופס. ואלקין לא עוזר לו, ממש לא. גם בסקרים שלנו, רואים את זה שיש כאלה שאומרים שהם דווקא לא יצביעו לגדעון סער בגלל אלקין".