תחת השפעת הפיגועים האחרונים במנצ'סטר ובלונדון, ובצל החשש ממתקפות טרור נוספות, הלכו היום (חמישי) עשרות מיליונים מתושבי בריטניה לקלפיות על מנת לקבוע את עתיד הממלכה, תחת אבטחה כבדה הכללה הצבת מחסומים. כמו כן, ושוטרים רבים נראו ברחובות לונדון ובערים גדולות אחרות, בעוד שתושבי הממלכה נדרשו להכריע בין ראש הממשלה המכהנת מטעם המפלגה השמרנית, תרזה מיי, ליריבה ממפלגת הלייבור ג'רמי קורבין. הסקר האחרון שפורסם במדינה הראה כי מיי מובילה בשמונה אחוזים על יריבה ממפלגת הלייבור, זאת לאחר שבסקרים הקודמים היא הובילה בפער של חמישה אחוזים בלבד.

תוצאות המדגמים הראשונים אמורות להתפרסם רק לאחר סגירת הקלפיות בשעה 22:00 שעון בריטניה, כאשר התוצאות הסופיות ייוודעו רק מחר. במהלך 24 השעות האחרונות לפני סגירת הרישום, נרשם שיא חדש של כל הזמנים כאשר מעל 600 אלף בני אדם נרשמו למאגר המצביעים.

תרזה מיי ובעלה מצביעים בבחירות. האם ר"מ בריטניה תמשיך בתפקידה? צילום: רויטרסתרזה מיי ובעלה מצביעים בבחירות. האם ר"מ בריטניה תמשיך בתפקידה? צילום: רויטרס

כזכור, ראש הממשלה מיי הודיעה בחודש אפריל במפתיע על הקדמת הבחירות. אולם למרות שהסקרים הראשונים הצביעו על ניצחון מוחץ של השמרנים בראשותה, קמפיין בחירות כושל מצידה הביא למירוץ צמוד. למרות זאת, הסקר האחרון שפורסם לפני פתיחת הקלפיות על ידי מכון הסקרים "Com Res" הצביע על יתרון של 10 אחוזים לטובתה על פני קורבין, וכן על אפשרות כי המפלגה השמרנית תבטיח את הרוב הגדול ביותר בבית הנבחרים מאז תקופת מרגרט ת'אצר.

ג'רמי קורבין מצביע. האם הוא יצליח להוכיח שהחלטת מיי ללכת לבחירות הייתה טעות? צילום: רויטרסג'רמי קורבין מצביע. האם הוא יצליח להוכיח שהחלטת מיי ללכת לבחירות הייתה טעות? צילום: רויטרס

מאי מואשמת בחוסר אמינות בהכרזותיה על נכונותה לנהל מלחמה חסרת רחמים נגד האסלאם הקיצוני, אפילו במחיר פגיעה בזכויות האזרח. קורבין, ואחריו ראש עירית לונדון, איש הלייבור סאדיק חאן, האשימו אותה בקיצוץ דרסטי במצבת השוטרים, וערב ההצבעה התברר גם כי היא התכוונה לקצץ השנה בתקציב שירותי הלוחמה בטרור.

מועמד המפלגה העצמאית של בריטניה פול נאטן מצביע. צילום: רויטרסמועמד המפלגה העצמאית של בריטניה פול נאטן מצביע. צילום: רויטרס

תושבי רובע השוק של בורו וסאותברידג', בהם התרחש הפיגוע בסוף שבוע שעבר, אמרו כי "הטיפול בטרור מדאיג אותם וזה יבוא ליד ביטוי בהצבעה". ג'פרי, סוכן ביטוח, הזכיר כי רוב תושבי לונדון התנגדו לברקזיט ."המצב הכלכלי והדאגה לפת לחם ישפיעו, בכל זאת, על הצבעתם של רבים בממלכה. יש עכשיו הרבה ספקות". אבל האצבעות המאשימות הופנו במידה שווה לעבר מאי ולעבר ראש העיר חאן, האחראי העליון על משטרת העיר ויש שרומזים ש"הוא שמר על קשריו עם אסלאמיסטים קיצונים".

אזרח בריטי יהודי מנצל את זכות ההצבעה. צילום: רויטרסאזרח בריטי יהודי מנצל את זכות ההצבעה. צילום: רויטרס

מיי ובעלה פיליפ הגיעו כבר עם פתיחת הקלפיות להצביע בעיר מיידנהד בה הם רשומים. מיי בירכה את העיתונאים הרבים שהמתינו במקום אך לא נשאה דברים. במקום נראה מפגין אחד בלבד, בובי סמית' מ"האגודה לזכויות הגברים" שנשא שלטים נגד מיי. זמן קצר מאוחר יותר התייצב גם קורבין בקלפי שלו בהולוויי בצפון לונדון כאשר הוא נראה במצב רוח טוב במיוחד. "תודה לכולכם שהגעתם לכאן. זהו יום הדמוקרטיה שלנו. כרגע הצבעתי. אני גאה מאוד בקמפיין שלנו" אמר קורבין לאחר שיצא מהקלפי.

מצביע מוסלמי לצד שוטר בריטי סמוך לקלפי. צילום: רויטרסמצביע מוסלמי לצד שוטר בריטי סמוך לקלפי. צילום: רויטרס

למרות המתח, שני המנהיגים גם מצאו זמן להתבדח מעט. כאשר נשאלה "מהו הדבר השובב ביותר שעשית בחייך" ענתה ראש הממשלה מיי: "לרוץ בתוך שדות חיטה". קורבין הסתפק בתשובה "זה היה שובב מדי מכדי שאשתף אותו". לאחר מכן התפנו שני המנהיגים, יחד עם המתמודד השלישי מנהיג המפלגה הליברל-דמוקרטית טים פרון, לסיור בין הקלפיות בניסיון אחרון לשכנע מצביעים להצביע עבורם.