צבא עיראק הכחיש דיווחים בדבר הכנות לתקיפת העיר העשירה בנפט, כרכוכ, בכורדיסטן עיראק, כתגובה על משאל העם בו הצביעו הכורדים על עצמאות.
בהודעה רשמית נאמר, כי מדובר בפריסה מחדש של הכוחות לאחר גירוש לוחמי ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) מהאזור. עם זאת, מפקד כוחות הפשמרגה הכורדיים הודיע, כי הכוחות נמצאים בכוננות עליונה מחשש למלחמה, והם מוכנים להגן על כרכוכ.

המהלך העיראקי יצא לפועל על רקע המתיחות בין הצדדים בעקבות משאל העם על עצמאות שנערך על ידי הכורדים לפני כשבועיים וחצי. על פי דיווחים מוקדמים יותר, נציג של הצבא הכורדי אמר כי "כוחות עיראקים משוריינים מתקרבים במטרה לכבוש את האזורים שנלקחו מהם ביוני 2014, עם כיבוש האזור על ידי דאעש. בתוך כך, מוקדם יותר היום דווח בסוכנות הידיעות הכורדית רודאו כי נשיא כורדיסטן שלח 6,000  לוחמי פשמרגה לעיר.

בחודש שעבר, הפרלמנט בבגדד קרא לשלוח כוחות לאזור כרכוכ העשיר בנפט, שמוחזק על ידי כוחות הפשמרגה הכורדיים מאז שנת 2014, בעוד ראש הממשלה, חיידר אל-עבאדי, דרש את ביטול תוצאות המשאל שתומכות בהקמת מדינה כורדית עצמאית, זאת על רקע העובדה ש-92% מהמצביעים תמכו בהצעה. 
בהודעה שפרסם אז הפרלמנט העיראקי נאמר כי ראש הממשלה עבאדי צריך "לפרסם פקודות לכוחות הביטחון להתייצב באזורים השנויים במחלוקת, כולל כרכוכ" וכי "הממשלה צריכה להשיב את שדות הנפט של כרכוכ לשליטת משרד הנפט". במקביל נמסר כי הרמטכ"ל העיראקי וקצינים בכירים הגיעו לאיראן על מנת לדון באבטחת הגבול הצפוני המשותף.