על רקע הודעתה של ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי כי בכוונתה לגרש 23 דיפלומטים רוסים מהמדינה, בעקבות ניסיון החיסול של סרגיי סקריפל, המרגל הרוסי שהורעל בעיר סולסבורי לפני כ-10 ימים, משרד החוץ הרוסי האשים היום (רביעי) את מדינתה בבחירה בעימות עם רוסיה במקום בשיתוף פעולה. דובר משרד החוץ הרוסי ציין כי בריטניה מסרה לרוסיה את רשימת הדיפלומטים שיגורשו.
"אנו לא מעוניינים במי שמעוניין לפגוע בנו" אמרה מיי במהלך ישיבת הפרלמנט בווסטמיניסטר, וציינה כי לבריטניה אין סכסוך עם אזרחי רוסיה, אך הוסיפה כי "האופן בו הגיב פוטין אירוע מצער. אנחנו לא נסבול איום לאזרחי בריטניה או אדם אחר מצד הקרמלין על אדמתנו. לא נקבל את המשך ההפרות הרוסיות של התחייבויותיה הבינלאומיות".

בנוסף לגירוש הדיפלומטים הודיעה מיי כי היא מבטלת את פגישתה המתוכננת עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, וכי בני משפחת המלוכה ובכירים בריטים יחרימו את המונדיאל, לבסוף הודיעה מיי כי ממשלת בריטניה לא תהסס להחרים נכסים ורכוש של ממשלת רוסיה במקרה שהיא תרגיש שיש בכך חשיבות לביטחון המדינה.

מהלך תקיף. מיי. צילום: AFP
 
השגרירות הרוסית בלונדון דחתה את ההאשמות הבריטיות, וטענה כי גירוש הדיפלומטים היא פעולה "לא מקובלת, לא מוצדקת וקצרת רואין", בנוסף לכך, חבר פרלמנט רוסי איים כי מוסקבה יכולה לגרש יותר מ-23 דיפלומטים בריטים בתגובה למהלך של מיי.


במקביל לכך, התמיכה הבינלאומית בבריטניה נמשכת. למרות המתח בין בריטניה לאיחוד האירופי בשל תהליך הברקזיט, נשיא האיחוד האירופי, דונלד טוסק, הביע תמיכה בבריטניה וגינה רוסיה על ניסיון הרעלת המרגל לשעבר. "אני מביע סולידריות מוחלטת מוחלטת עם תרזה מיי אל מול התקיפה הברוטלית, ששורשיה ככל הנראה במוסקבה", אמר טוסק והוסיף "אנו נשוחח על הנושא במועצת האיחוד בשבוע הקרוב".

בנוסף לכך, תקף טוסק את גישתו הבדלנית של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ואמר כי "הדבר הזה צריך להיות ברור לכל חברינו: כאשר מפיצים ידיעות כוזבות, מתערבים בבחירות שלנו ותוקפים בני אדם בגז עצבים על אדמתנו, התגובה שלנו לא צריכה להיות ריב טראנס אטלנטי, אלא אחדות". כזכור, ביום שני בשבוע שעבר הורעל סקריפל, בעיר סולסברי בבריטניה כאשר הוא היה עם בתו, ושניהם פונו במצב אנוש לבית החולים בעיר. בנוסף אליהם גם השוטר שהגיע ראשון לזירת האירוע ועוד עשרות בני אדם נפגעו ברמות שונות ממתקפת הגז.