הבית הלבן והקרמלין הבהירו בסוף השבוע האחרון כי הפסגה בין הנשיאים דונלד טראמפ וולדימיר פוטין תתקיים ביום שני כמתוכנן, במטרה לשפר את היחסים בין המדינות, אחרי שאתמול הגיש התובע המיוחד, רוברט מולר, כתבי אישום נגד 12 אנשי ביון רוסים על התערבות בבחירות לנשיאות ארה"ב.
סגן שר המשפטים והממונה על החקירה בנושא המעורבות הרוסית, רוד רוזנשטיין, הציג את כתב האישום שבו נטען כי אנשי הביון הרוסים החלו במרץ 2016 לבצע מתקפות סייבר נגד חשבונות מייל של אנשי הצוות בקמפיין הבחירות של הילרי קלינטון, ובנוסף הם ריגלו אחרי יו"ר המפלגה הדמוקרטית ופרצו למחשבי המפלגה והדליפו את המידע באינטרנט.

כמו כן, נאמר בכתב האישום כי הסוכנים הרוסים, שמשתייכים לשירות ביון החוץ של הצבא הרוסי (GRY) גנבו פרטים של כחצי מיליון מצביעים ותכננו לפרוץ גם למחשבים של ועדות בחירות ולמאגרי מידע בכל רחבי ארה"ב. "אנחנו יודעים שהמטרה של הקושרים הייתה להשפיע על הבחירות", אמר רוזנשטיין.
מיד לאחר פרסום כתב האישום, קראו הדמוקרטים לבטל את מפגש הפסגה בין הנשיאים, אולם דוברת הבית הלבן, שרה האקבי סנדרס, מיהרה להבהיר כי הפגישה תתקיים כסדרה ביום שני בהלסינקי. הנשיא טראמפ אמר במסיבת העיתונאים עם תרזה מיי כי ישאל את פוטין על ההתערבות בבחירות.
טראמפ שב וטען כי היחסים בין המדינות נפגעו בשל "ציד המכשפות", כפי שהוא מכנה את החקירה של מולר, והביע תקווה כי הוא יצליח לשפר את המצב. "אני בטוח שיהיו לנו יחסים טובים מאד עם רוסיה", אמר. "אני חושב שיכולים להיות לי יחסים טובים עם הנשיא פוטין אם נבלה זמן ביחד, אבל יכול להיות שאני טועה".
במוסקבה גינו את כתב האישום ואמרו כי אין שום ראיות להתערבות רוסית בבחירות וכי מדובר ב"קונספירציה", אולם הבהירו כי הם נחושים לקיים את הפסגה כרגיל. דובר הקרמלין, דמיטרי פסקוב, גם מיהר להדגיש כי פוטין אינו רואה בטראמפ אויב אלא "עמית".
עוזרו של פוטין, יורי אושקוב, מסר כי שני המנהיגים ייפגשו ביחידות עם המתורגמנים בארמון הנשיאות בהלסינקי בשעה 12 בצהריים (שעון מקומי), ולאחר מכן יצטרפו העוזרים. הפסגה תסתיים במסיבת עיתונאים משותפת עם הצהרות משותפות וכל צד יקבל שתי שאלות.