מקשיח עמדות: נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר הבוקר (שלישי) כי הסנקציות שנכנסו לתוקף הלילה על איראן הן "החמורות שאי פעם הוטלו, ובנובמבר הן אף יוחמרו לדרגה גבוהה עוד יותר". לדבריו, "כל מי שעושה עסקים עם איראן לא יעשה עסקים עם ארה"ב. אני מבקש שלום עולמי, לא פחות מזה".כזכור, בהודעה שפרסם טראמפ עם הטלת הסנקציות, הוא טען שמטרתן היא להפעיל "לחץ כלכלי מקסימלי", וכי הוא עדיין מוכן לפגוש ההנהגה האיראנית בכל עת שתבחר. "יש להבהיר למשטר האיראני שיש לו בחירה: או לשנות את האיומים ואת ההתנהגות המערערת ולהשתלב בכלכלה העולמית – או להמשיך בדרך של בידוד כלכלי", אמר הנשיא האמריקאי.

הסנקציות שנכנסו לתוקף היום הן איסור על מכירה או החזקה של שטרות אמריקאיים בידי ממשלת איראן, איסור על מסחר במתכות שונות ועל ביצוע עסקאות במטבע האיראני וסנקציות נוספות. מדובר בסנקציות שהושעו במסגרת הסכם הגרעין שנחתם ב־2015. האמריקאים צפויים לחדש בנובמבר הקרוב שורה של סנקציות שעשויות גם לפגוע בתעשיית הנפט האיראנית.
שרי החוץ של מדינות האיחוד האירופי החתומות על הסכם הגרעין עם איראן הודיעו בהצהרה משותפת כי הם מתנגדים להטלת הסנקציות מחדש. בהודעתם של שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, ושל שרי החוץ של צרפת, גרמניה ובריטניה, נכתב: “הסרת הסנקציות הקשורות בגרעין היא חלק מרכזי בהסכם. מטרתה ליצור השפעה חיובית לא רק על קשרי המסחר והכלכלה עם איראן, אלא חשוב מכך - על חייהם של בני העם האיראני. אנחנו נחושים להגן על בעלי עסקים אירופים שקשורים בעסקים לגיטימיים מול איראן”.
נשיא איראן רוחאני הגיב אמש לסנקציות ואמר כי "לא ניתן לנהל מו"מ עם וושינגטון בצל הסנקציות. טראמפ, שנתן גב למשא ומתן, הוא אותו אדם שפרש באופן חד צדדי ממספר הסכמים בינלאומיים. איראן מאמינה בפתרונות בדרכים דיפלומטיות, אולם אי אפשר לסמוך על ארצות הברית".
בנוסף, טען רוחאני כי ארצות הברית היא זו שמבודדת בעולם, וטראמפ עוד יתחרט על הסנקציות. "דברי טראמפ על משא ומתן הם לוחמה פסיכולוגית שנועדה להשפיע על העם באיראן", הוסיף. "הוא מנסה לפלג את האיראנים, אני קורא לנו להתאחד על מנת להתמודד עם הקושי הכלכלי". עוד אמר, כי ארצו "מעוניינת לשפר את הקשרים עם שאר העולם והמדינות השכנות באזור על מנת להבטיח שלום במזרח התיכון"