שר ההגנה האמריקאי ג'יימס מאטיס הוא הבכיר האחרון בממשל טראמפ שהכחיש כי הוא עומד מאחורי מאמר אנונימי שפורסם ב"ניו יורק טיימס" ובו הכותב טען כי הוא משתייך לקבוצה שפועלת מתוך הממשל האמריקאי על מנת לסכל את האג'נדה של נשיא ארצות הברית. "זה לא המאמר שלו", אמרה דוברת הפטנגון דנה ווייט.

על פי טענת ה"ניו יורק טיימס", הכותב הוא בכיר בממשל, שזהותו ידועה לעיתון. עד כה הסברה המעניינת ביותר שעלתה היא כי מדובר בסגן הנשיא מייק פנס. אדם בשם דן בלום עשה מחקר קטן לאחר שראה שבמאמר מופיעה המילה "lodestar" (כוכב הצפון). מדובר במילה לא שכיחה כ"כ, שכותב המאמר השתמש בה כדי לתאר את הסנטור המנוח ג'ון מקיין.

לטענת בלום, הוא ביצע חיפוש באינטרנט של המילה יחד עם שמותיהם של מזכיר ההגנה ג'יימס מאטיס וראש סגל הבית הלבן, ג'ון קלי, אך לא היתה התאמה. לאחר מכן עשה אותו דבר עם שמו של סגן הנשיא פנס, והחיפוש העלה מספר מקרים בהם הוא השתמש במילה הזו.

הסברה הזו הגיעה גם לאוזני אנשיו של סגן הנשיא, ומנהל התקשורת שלו, ג'רוד אייגן, הוציא הודעה המכחישה כי הוא כותב המאמר: "סגן הנשיא חותם בשמו על מאמרים שהוא כותב. הניו יורק טייס צריך להתבייש, כמו גם כותב המאמר השקרי, הלא הגיוני ומוג הלב הזה". 

גם מזכיר המדינה, מייק פומפאו, הנמצא בביקור בהודו, הכחיש כי הוא כתב את המאמר. "זה לא צריף להפתיע אף אחד שהניו יורק טיימס בחר להדפיס כזה מאמר", אמר פומפאו, "העיתון לא היה צריך להאמין למילתו של אדם ממורמר ורמאי". עוד טען מזכיר המדינה, כי התקשורת מנסה לחתור תחת ממשל טראמפ, ו"זה דבר מטריד מאוד". 

עורך דינו של טראמפ, רודי ג'וליאני, לעומת זאת, ניסה לנחש במי מדובר: "זה יכול להיות כל אחד. בדרגה הזו זה כנראה מישהו עם סיווג ביטחוני גבוה והיסטוריה של הדלפות. הוא לא נבחר לשום תפקיד, אבל הוא יכול לשים את שיקול דעתו מעל זה של הנשיא הנבחר. זהו אדם מאוד מסוכן". 
"אני חלק מקבוצת התנגדות שקטה בתוך הממשל", נכתב במאמר שעלה לאתר העיתון אמש. "נשבענו לעשות כל שביכולתנו כדי לשמור על המוסדות הדמוקרטיים שלנו, תוך סיכול הדחפים המוטעים של הנשיא. נעשה את זה עד שיצא מתפקידו".

עוד כתב הבכיר, כי "הנשיא עומד בפני מבחן על נשיאותו, בצורה שלא עמד בה אף מנהיג אמריקני מודרני אחר. זה לא רק מפני שהמדינה חלוקה על מנהיגותו או בגלל הבחירות לסנאט וגם לא בגלל החקירה. הבעיה היא שטראמפ לא מבין שרבים מהפקידים הבכירים בממשל פועלים בהתמדה כדי לסכל מבפנים חלק מהאג'נדה שלו ומהנטיות הגרועות שלו, ואני אחד מהם".

הבכיר האנונימי ציין כי ברצונו להבהיר ש"אנחנו לא 'ההתנגדות' הפופולרית של השמאל. אנחנו רוצים שהממשל יצליח ויחשוב שמדינות רבות שלו כבר הפכו את אמריקה לבטוחה ומשגשגת יותר. יחד עם זאת, אמר הבכיר, "אנחנו חושבים שחובתנו הראשונה היא למדינה, והנשיא ממשיך לפעול בדרך שמזיקה לבריאות הרפובליקה שלנו. זו הסיבה שרבים מהממונים שמונו על ידי הנשיא נשבעו לעשות כל שביכולתם כדי לשמר את המוסדות הדמוקרטיים שלנו, תוך סיכול הדחפים המוטעים של טראמפ, עד שהוא יעזוב את המשרד".

"ניו יורק טיימס" טענו כי זהותו של הפקיד הבכיר ידועה למערכת ותפקידו ייפגע באם ייחשף שמו: "אנו מאמינים כי פרסום מאמר זה באופן אנונימי הוא הדרך היחידה לספק נקודת מבט חשובה לקוראים שלנו", נכתב בעיתון. דוברת הבית הלבן שרה סנדרס פרסמה הצהרה הקוראת למחבר הטור "פחדן" ודורשת ממנו להתפטר. בתגובה לדבריו של הבכיר צייץ הלילה טראמפ בחשבון הטוויטר שלו את השאלה - "בגידה?".