הזמרת אחינועם ניני הודיעה כי היא פורשת מאיגוד אמני ישראל, בעקבות ההחלטה להעניק פרס מפעל חיים לאריאל זילבר. בהודעה שפרסמה אמש (שבת) בעמוד הפייסבוק שלה היא כתבה: "ועכשיו ברצינות: איגוד אומני ישראל החליט להעניק פרס מפעל חיים לאריאל זילבר. זה נשמע כמו בדיחה רעה נכון? חלום בלהות? או דה-ג'ה-וו? אך לא כך הוא הדבר חברים. זה קורה עכשיו, היום, בהתאם למציאות הנוראית שאנו פוגשים יום יום בארצנו. בתקופה שחורה משחור, שבה פוסלים ספרים, מפרסמים 'רשימות שחורות' (נשמע מוכר??) תקופה שטופת אלימות, גזענות ושנאה, שבה סימני הפשיזם בהתגלמותו מרימים ראשם המכוער יום ביומו, בוחר איגוד אומני ישראל להעניק פרס על מפעל חיים (לא, לא על מוזיקה, על מפעל חיים, יש הבדל) לאדם שהשתמש בכישרונו הגדול בכדי לקדם אג'נדה זהה: אלימות, גזענות ושנאה (לא, זו איננה דעה פוליטית! יש הבדל) .
"מכל אמני ישראל הראויים, דווקא לאדם הזה החליטו 'אמני' ישראל להעניק פרס בימים אלה?? ובשם מה אני שואלת? ולשם מה? מה המסר שמבקשים איגוד זה להעביר לאומה ? ועוד אחרי שדליה רבין (כן היא, לא אני) בקשה לשנות את פרס אקו"ם על מפעל חיים שרצו להעניק לזילבר לפני שנה וחצי, לפרס על תרומתו למוזיקה, מתוך כבוד לאביה , שברוצחו תומך זילבר?? אז אמ"י יראה לה, נכון? וגם לי!! יראה לכוווולם! אני רואה באקט זה התרפסות , פחדנות, התנצלות מביכה על עצם קיומנו כלא-גזענים, ליקוק, התקרנפות ועיוורון. בושה וחרפה, על סף הגועל נפש. אני לא מתכוונת להמשיך להשתייך לממסד העלוב הזה. שימשיך בלעדי לרדת על ארבע וללקק לכוח ולכוחניות, להנמיך עצמו עד עפר ושם להתפלש. ושיתבייש לו. במו ידיו חופר הוא את הקבר של הנאורות והדמוקרטיה בישראל, כשלצדו כל שורת המנוולים העוסקים במלאכה יום יום. אני קוראת לכל אמן, ואזרח, בישראל שמצפונו עדיין קיים, להביע מחאה. אגב, אם אריאל זילבר חזר בו אי פעם מדבריו או מעשיו בתמיכה בכהנא, ברוך גולדשטיין ויגאל עמיר, וקללותיו כלפי חיילי צה"ל, שמאלנים, הומואים וכמובן ערבים, כל מה שכתוב כאן בטל בשישים".


 

ועכשיו ברצינות: איגוד אומני ישראל החליט להעניק פרס מפעל חיים לאריאל זילבר. זה נשמע כמו בדיחה רעה נכון? חלום בלהות? או דה...

Posted by Noa (Achinoam Nini) on Saturday, January 23, 2016

שרת התרבות והספורט מירי רגב, הגיבה להודעתה של הזמרת ניני על פרישתה ואמרה כי "מי שמחרים את איגוד האמנים, מחרים ישובים ומחרים מוצרים, מחרים גם בני אדם". לדבריה, אפשר להתווכח עם אמירותיו של אריאל זילבר אבל שיטת החרם חייבת להיפסק. "הייתי מצפה שדווקא הדוגלים בדמוקרטיה ובחופש הביטוי יאפשרו שיח, ויכוח ואפילו עימות אידיאולוגי, אך מתברר שהם בוחרים פעם אחר פעם בשיטת החרם האנטי דמוקרטית".

כזכור, איגוד אמני ישראל הכריז ביום רביעי האחרון על עשרת הזוכים בפרס מפעל חיים לשנת 2016, בין הזוכים בלט במיוחד הזמר והיוצר אריאל זילבר בן ה-72 לצד שמות כמו יהונתן גפן, שלמה בר, רבקה גור, נורית הירש ואחרים. 

שנתיים חלפו מאז ההכרזה של ארגון אקו"ם על כוונתו להעניק פרס מפעל חיים לזילבר, מה שעורר סערה גדולה והסתיים במבוכה לארגון. בתגובה להכרזה של אקו"ם הודיעה כבר אז הזמרת ניני כי תחרים את הטקס בעקבות התבטאויותיו ואמירותיו הימניות של זילבר, אליה הצטרפו אמנים נוספים. 

זילבר. צילום: יח"צ