לאחרונה החלו דיבורים בישראל על מתן מעמד לסעודיה בהר הבית, בנוסף או כתחליף לממלכה ההאשמית הירדנית. הסיבה לכך היא השמועה שבקרוב אנחנו צפויים ליהנות מהסכם שלום ונורמליזציה עם סעודיה, ומתן מעמד מיוחד לממלכה יהיה תשלום ראוי עבור השלום המיוחל.

בבית הלבן מנמיכים ציפיות: "נורמליזציה עם סעודיה? לא צפויה הודעה על התקדמות"
ישראל תסכים לגרעין סעודי? "נתניהו מוכן להגמיש הרבה קווים אדומים"

מתוך ראייה ריאליסטית של העולם המוסלמי כיום, על ישראל לדחות על הסף כל ניסיון של סעודיה להשיג מעמד בירושלים מכמה סיבות:

1. ירושלים היא בירת ישראל מזה יותר מ־3000 שנה, ומקום המקדש הוא לב לבו של העם היהודי מאז ימי דוד ושלמה, 1600 שנים לפני האסלאם. כל ויתור על ריבונות יהודית על מקום המקדש מתפרש בעולם המוסלמי כוויתור על עצם היהדות וכמקעקע את סיבת הקיום של ישראל. היעלה על דעת המוסלמים לוותר על ריבונותם על מתחם הכעבה במכה?

2. ישראל עשתה טעויות רבות בנוגע להר הבית: לראשונה כאשר משה דיין מסר את ניהולו לווקף הירושלמי ב־1967 מתוך הבנה איתם שלא יתנגדו לחפירה ארכיאולוגית בלתי חוקית שהוא יבצע בלילות, השנייה כאשר נתנו מעמד לירדן בהר ב־1994, בהנחה שתרחיק את אש”ף והחמאס. לימים קרה ההפך, היא העניקה לרשות הפלסטינית מעמד בהר הבית בעיני העולם הערבי והאסלאמי. ישראל לא עשתה דבר והיום גם הרשות הפלסטינית מעורבת בהר הבית ובירושלים.

3. הר הבית הוא מוקד פעילות חתרנית אנטי־ישראלית של טורקיה. נוכחות סעודית תגרום לסכסוכים בין טורקיה וסעודיה ותשפיע לרעה על יחסי ישראל־טורקיה. ישראל חייבת לסלק מההר כל השפעה טורקית.

4. הר הבית מושך אליו ארגונים קיצוניים כמו חיזב אל־תחריר, חמאס, הפלג הצפוני והדרומי של התנועה האסלאמית ועוד. כולם שונאים את בית המלוכה הסעודי. כל התנגשות בינם ובין סעודיה תצית אש גדולה והאשמה תיפול על ישראל.

5. ייתכן שכיום יש הבנות עם יורש העצר הסעודי, אבל אין שום ביטחון שהן יישארו לאורך ימים. נוכחות סעודית בהר הבית רק תחמיר את המצב.

6. אם סעודיה תקבל מעמד בהר הבית היא עלולה להיסחט על ידי איראן כדי שתאפשר פעילות שיעית בירושלים תחת חסותה. גם אם יהיה בהסכם בין סעודיה וישראל סעיף שיאסור זאת, ישראל לא תפר אותו גם אם הסעודים ייאלצו להפר את הסעיף הזה בלחץ איראני.

7. סעודיה הווהאבית עלולה לנסות ולהוריד את מרכזיות ירושלים בשיח האסלאמי שכן על פי מקורות אסלאמיים מסגד אל־אקצא המקורי, המוזכר בקוראן (פרק 17 פסוק 1), נמצא בסעודיה ליד הכפר ג’ועראנה, כ־30 ק”מ ממכה. כל ניסיון כזה יעורר עליהם זעם מהצדדים המוזכרים לעיל והאשמה על הכנסתם להר הבית תוטל על ישראל.

מכל הסיבות הללו אסור להכניס את סעודיה להר הבית. ההפך הוא הנחוץ: לפעול לסילוק כל הצדדים האסלאמיים מהמתחם ולחדש את הריבונות היהודית על המקום המקודש ביותר ליהדות. אין מניעה שמוסלמים ימשיכו להתפלל בהר הבית, אבל הריבונות והניהול חייבים להיות בידי ישראל.

כל מצב אחר מפיח תקווה בלבבות המוסלמים שבקרוב היהודים יעופו מכאן לעזאזל, כי אם הם מוותרים על מקום מקדשם הם באמת לא מאמינים בקשר שלהם לירושלים ולארץ. הכנסת סעודיה להר הבית תחזק את התחושה הזו, אשר עומדת בבסיס הג’יהאד נגד קיומה של מדינת ישראל כמדינת העם היהודי.

הכותב הוא מומחה למזרח התיכון, סא"ל (מיל) בחיל המודיעין, חבר פרויקט הניצחון הישראלי