ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, רנ"צ בנצי סאו, יצא היום (ראשון) בשעות הצהריים מבית משפחתו של תנ"צ אפרים ברכה ששם קץ לחייו, והדגיש כי "מדובר בטרגדיה נוראית"."אני יורד מבית המשפחה לאחר ביקור ניחומים כבד וקשה מאוד. ברכה נחשב לאחד הקצינים הצנועים ביותר שהכרתי בשנות שירותי בממשטרה, מהחוקרים המובילים במשטרת ישראל ב-30 שנות השירות שלו", אמר רנ"צ סאו.מ"מ מפכ"ל המשטרה שיבח את פועלו של רנ"צ ברכה: "הוא עמד בראש צוות חקירות נגד ארגוני פשיעה, אישי ציבור ושרים ועשה זאת ביד רמה וללא מורא"."הוא משאיר אחריו מורשת של מקצועיות, דבקות במטרה, זהו יום קשה למשפחתו ולמשפחת משטרת ישראל, אנחנו כולנו אבלים מהאסון הנורא הזה", הוסיף רנ"צ סאו. "קצין משטרה הגון וברוך כשרונות"


בעקבות האירוע הטראגי הוציאו לשכת היועץ המשפטי לממשלה ופרקליטות המדינה הודעה משותפת המתייחסת לקצין המשטרה הבכיר תנ"צ ברכה. "היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה ופרקליטות המדינה כולה מרכינים ראש למשמע הידיעה על מותו של תת ניצב אפרים (אפי) ברכה ז"ל.
"תנ"צ ברכה היה קצין משטרה הגון וברוך כשרונות, אמיץ ומסור בכל מאודו לשלטון החוק. משך למעלה משלושים שנה הוא שירת בשורות המשטרה במגוון תפקידים והיה ממובילי המאבק בשחיתות השלטונית ובפשיעה בכללותה".
עוד מצויין בהודעה: "היועץ המשפטי לממשלה ופרקליטות המדינה עבדו עמו יד ביד משך שנים ארוכות בתיקים רגישים וקשים מאין כמותם, בשיתוף פעולה הדוק שהניב פירות רבים".

ראש האגף לחקירות ולמודיעין ניצב מני יצחקי אמר הבוקר : ״מדובר בשעה קשה מאוד, בראש ובראשונה למשפחה, אבל גם למשטרה ולעשרות שעבדו עם אפרים ותחתיו לאורך השנים. אפרים היה איש ערכי ומקצוען אמיתי. חוקר מהמעלה הראשונה. עמד בעוז לאורך שנים בחזית הלחימה בפשיעה. מפקדיו, עמיתיו ופקודיו העריכו אותו, ראו בו דמות ומודל ואהבו אותו. תרומתו למשטרה ולמדינה לא תסולא בפז״
 
ראש להב 433 ניצב רוני ריטמן הוסיף ואמר ״איבדנו מפקד וקצין אך בראש ובראשונה אדם וחבר מסור וערכי,  בעל אומץ, תושיה וצניעות יוצאי דופן שנתן את כל כולו לאורך שנים במאבק עיקש ובלתי מתפשר בפשיעה״
 

"להמשיך לחקור את הפרשות ששמו של תנ"צ ברכה נקשר אליהן"
מנגד העבירה אתמול תנועת אומ"ץ  פנייה אל היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בבקשה להמשיך לחקור את הפרשות ששמו של תנ"צ ברכה נקשר אליהן, בין היתר כדי למצות את הדין עם האחרים המעורבים באותן פרשות.
"פטירתו של אדם מביאה בדרך כלל להפסקת חקירה בעניינו. תת ניצב ברכה ז"ל הלך לעולמו כשהוא נהנה מחזקת החפות", אמר אריה אבנרי, יו"ר תנועת אומ"ץ. "עם זאת סבורה אומ"ץ שיש להמשיך לחקור את הפרשות ששמו נקשר אליהן כדי לחשוף את יתר המעורבים וזאת על מנת להגיע לחקר האמת ולעשות צדק עם כל הנוגעים בדבר", הוסיף אבנרי.

כזכור, תת-ניצב אפרים ברכה ז"ל, ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלה"ב 43, שם קץ הלילה לחייו. ברכה נמצא הבוקר כשהוא ירוי ברכבו ברחוב עמק האלה במודיעין ולאחר ניסיונות החייאה שלא צלחו נאלצו לקבוע את מותו
המקום בו תנ"צ אפשרים ברכה שם קץ לחייו. צילום: אבשלום ששוניתנ"צ ברכה ז"ל (55), נשוי ואב לארבעה, גדל בשכונת רמת עמידר שברמת גן ובשנת 1983 התגייס למשטרה. כבר בשנת 1987 הוא הצטרף ליחידה המרכזית (ימ"ר) של מחוז תל אביב במשטרה.

ברזומה שלו הפרשות הקשורות בשרים גונן שגב ואברהם הירשזון וכן הרב מרדכי אלון. אך את החשיפה הגדולה שלו ברכה קיבל דוקא במסגרת פרשת הרב יאשיהו פינטו בשנת 2012, שעה שסיפר למפקדיו כי הרב המקובל הציע לו שוחד בתמורה למידע על חקירה שהתנהלה נגדו. ברכה, שהיה מבאי ביתו של הרב פינטו, צוייד יחד עם רעייתו במכשיר הקלטה ותיעדו העברה של 100 אלף דולר שנמסרו להם מרעייתו של הרב פינטו.