בית משפט השלום בחיפה הורה הבוקר (ראשון) לשחרר ממעצר את אביו של המחבל נשאת מלחם, מוחמד, ואת אחיו, זאת לאחר שהמשטרה לא ביקשה להאריך את מעצרם. בסך הכל הם שהו במעצר חמישה ימים.

לאחר שחרור אמר האב: "אנשי השב"כ עשו את תפקידם. אני איש חוק ולא שיתפתי פעולה עם בני. המקום שלי לא היה צריך להיות בכלא. חבל על כל שנייה שהייתי בפנים. יש לי משפחה שאני צריך להיות איתה".

עורך דינם של האב והאח, עו"ד נחמי פיינבלט, אמר הבוקר לגלי צה"ל כי "יש הסכמה מהשב"כ לשחרר אותם עוד היום". לדבריו, ההחלטה עוד לא הוצגה בפני השופט,, אך ישנה הסכמה של השב"כ לצעד. לטענתו, "השב"כ מבין שמטרת המשפחה הייתה למצוא את מלחם ולא להסתיר אותו" 

בעקבות כך, הלוויתו של המחבל שאמורה הייתה להתקיים הבוקר בשעה 09:00 בכפר ערערה בוואדי עארה נדחתה למועד מאוחר יותר. משפחתו של מלחם הודיעה כי בהלוויה ישתתפו מספר מצומצם של בני משפחה, וזאת בשל רצונם לשמור על פרופיל נמוך ולחזור לשגרת חייהם. לכן, ביקשו במשפחה מהציבור שלא להגיע להלוויה. 

משפחתו של מלחם פתחה ביום שישי, לאחר שחוסל על ידי כוחות הביטחון, סוכת אבלים קטנה בכפר, וקיבלה את פניהם של בני המשפחה והידידים, אשר סירבו להגיב על חיסולו על ידי כוחות הביטחון של בן המשפחה. "אנחנו לא יודעים מה הסיבות שגרמו לנשאת לצאת לפיגוע הירי", אמר בן משפחתו אחמד מלחם. "היינו מעדיפים שיישאר בחיים, כדי להבין מה גרם לו להרוג אנשים". ביום שישי אף נחשפו תמונות מדירת המסתור בה התגורר נשאת מלחם. 

ראש המועצה המקומית עארה-ערערה, מודר יונס, טען הבוקר בראיון לרשת ב', כי "איש בכפר לא ידע היכן מסתתר המחבל נשאת מלחם".

 
בראיון לאתר האינטרנט "בוקרא" אמר יונס כי יוסקו המסקנות בעקבות הסתתרותו של מלחם בכפר. הוא הוסיף כי הגינוי שפורסם בעקבות הפיגוע ברחוב דיזינגוף בתל אביב לא היה מס שפתיים בלבד, וכי מדובר בגינוי מוחלט של מעשי הרצח. מודר יונס ציין כי במגזר הערבי הזהירו, שיבוא היום שבו ייעשה שימוש בנשק לא חוקי מחוץ למגזר, והאשים את הממשלה באחריות לתופעה של נשק לא חוקי, לטענתו, התופעה לא טופלה מעולם. 

הבוקר פרסם ערוץ 10 כי כשעה ו-40 דקות בלבד לאחר שביצע את הפיגוע הרצחני בפאב "הסימטא"  ברחוב דיזנגוף בבתל אביב, הספיק המחבל להגיע לדירת המסתור הראשונה שלו בערערה. לפי המידע שהגיע לחדשות 10, מיד לאחר שרצח את נהג המונית אמין שעבאן, נטש מלחם את המונית, מצא כלי רכב אחר ואיתו הגיע לערערה.