דיון מכריע בבג"ץ יחתום כמעט 30 שנה של דיונים בבית המשפט העליון בניסיון לקבוע למי שייך הכותל המערבי. ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל ויו"ר המרכז הרפורמי לדת ומדינה התייחסה לבג"ץ שהגישה בתכניתו של גבי גזית ב-103FM: "אנחנו רוצות להשיג שוויון, סובלנות ויכולת להתפלל כקהילה בכותל מבלי לחטוף מכות בדרך. עד עכשיו המתווה קיבל הרבה מחמאות, קראו לו נכון וראוי, אך ממשלת ישראל שיזמה את המתווה מתקשה ליישם אותו". 


ישראל כהן, כתב 'כיכר השבת', התייחס לדבריה וטען: "מי שמייצג את העם היהודי היא היהדות האורתודוקסית. זו המסורת של אלפי השנים ולכן זו המדיניות בכותל המערבי. אני חושב שרוב היהודים המסורתיים והחילוניים מקורבים ליהדות האורתודוקסית. הם שמים את הכיפה מקרטון בכותל ומכבדים אותה".

"יהודי ארצות הברית מוזמנים לעלות לישראל, אבל אני לא חושב שצריך להתחשב בהם, אנחנו לא קשורים אליהם", המשיך כהן, "הקדוש ברוך הוא הסמיך את אברהם אבינו ולאחר מכן את בנו יצחק שהוריש לילדיו שלו עד לדורנו היום. מי שמייצג אותם היום הם הרבנים שלנו. בסביבה הטבעית שלה שתתנהג כיצד שהיא רוצה אך בכותל המערבי יש כללים איך להתנהג".

הופמן ענתה לכהן: "אתה מדבר על העברת הדת מאב לבן אבל שכחת את שרה, רבקה, לאה וחנה. אנחנו קבוצה של נשים שמחוברות לדת היהודית, אתה ושכמותך מכים אותנו ולא מאפשרים לנו לנהל טקס בת מצווה בכותל. אנחנו לא יכולות לקרוא בתורה למרות שאנחנו לא פחות טובות ממך. נמאס לנו מהאלימות, גם לנו יש מקום בכותל, אנחנו עומדות על זכותנו ולא נרפה ממנה".

"הכותל בידי ישראל רק 50 שנה", המשיכה הופמן, "מתוכם נשות הכותל מגיעות למקום כבר 28 שנה. אנחנו חלק ממנהגי המקום. גם לקבוצה קטנה יש זכויות, אנחנו קבוצה שחוללה מהפיכה בעולם, יש המון יהודים בעולם שתומכים בשוויון בכותל. נתנו את המפתחות לקבוצה קיצונית ביהדות וזה הזמן לקחת אותם בחזרה".

עריכה: איתמר זיגלמן