בניסיון למנוע את התפרצות מחלת הכלבת מהצפון למרכז ולדרום הארץ, משרד הבריאות אישר בצעד חריג למשרד החקלאות להתחיל בהרעלה של שטחים שלמים באזורים החשודים כנגועים, שעלול לגרום למותן של חיות בר מקומות אלו, כך לפי דיווח שפורסם הערב (שני) ב"החדשות". 

במכתב ששלח מנכ"ל משרד הבריאות למנכ"ל משרד החקלאות הוא קרא לו לבצע פעולות הרעלה מחשש לאיבוד שליטה. "אני קורא לך לפעול בדחיפות לדילול אוכלוסיית חיות הבר המהוות איום כלבת, תוך עליית מדרגה בנושא, בכל אמצעי שתמצא לנכון שיאפשר התמודדות הולמת, לרבות הרעלה מבוקרת באזורים מוגדרים, או כל אמצעי אחר שתמצא לנכון, לפני שהאירוע יתפשט דרומה ואנחנו נאבד שליטה על האירועים", אמר. על פי הדיווח, במשרד החקלאות כבר החלו להכין תוכנית להרעלה.

בשבוע שעבר, ד"ר אבי צרפתי, יו"ר ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות, מסר כי בחודש דצמבר בלבד התגלו 16 מקרי כלבת, מתוכם 13 מקרים בקרב תנים, 2 מקרים בכלבים ומקרה אחד בעגל. עלייה של 400%, לעומת 4 מקרים בחודש דצמבר אשתקד. 

בנוסף, החודש הותקפו גם גבר ואישה, בשני אירועים שונים, באזור הגלבוע על ידי תנים נגועים והועברו לטיפול רפואי. במקרים אלה התנים לא נתפסו ולכן יש חשש שהם עדיין מסתובבים חופשי ומסכנים בעלי חיים ואנשים נוספים. חשוב לציין כי מלבד 16 המקרים שהתגלו, קיימת הערכה כי ישנם עוד עשרות מקרים שלא התגלו ומכאן החשש הגדול להמשך התפשטותה של המחלה.

לדברי ד"ר צרפתי, "המקרים האחרונים שהתגלו באזור הגלבוע, עמק המעיינות, עמק יזרעאל, מגידו ויקנעם מדאיגים ביותר ומחייבים המשך ההערכות למיגור התפשטות הכלבת. יש להמשיך ולפעול גם ברמת הרשויות וגם ברמה האישית. בכל יום מתרחשים מפגשים בין בני אדם לחיות בר ובאזורים נגועי הכלבת, מפגשים אלו יכולים להיגמר באסון".