מגעים להסדר טיעון בין הפרקליטות לאליעזר ברלנד שנאשם בעבירות עושק, מרמה ועבירות מס והלבנת הון בשווי של 130 מיליון שקלים. לפי שעה הפערים לגבי גזר הדין עדיין גדולים. דיון בתיק שנקבע להיום נדחה בשל אשפוזו של ברלנד בבית החולים ונקבע לתאריך ה-17 לחודש.

כזכור, ברלנד עסק במתן שירותים שונים (פדיונות נפש, ייעוץ, גיוס תרומות וחוגי בית) תמורת תשלום בעת שעמד בראש קהילת 'שובו בנים'. על פי החשד הוא נמנע מלדווח על הכנסות אלה לרשויות המס, ואף פעל להסתיר את הרכוש האסור. בנוסף, מואשם ברלנד שהעסיק עובדים בהיקף של מיליוני שקלים מבלי להוציא תלושי משכורת וללא ניכוי מס כנדרש. 

בחודש ספטמבר האחרון קיבל בית המשפט העליון  באופן חלקי את ערעורו של ברלנד כנגד הארכת מעצרו עד תום ההליכים. בהחלטה כתב השופט אלכס שטיין: "היעדר אפשרות לתת בעצור אמון מינימלי, משמעו אי-התקיימותו של תנאי סף לשחרור לכל חלופה, גם אם זו כוללת מעצר בפיקוח אלקטרוני, מפקחים, מעטפת של חברת אבטחה ובטוחות". ברם, הכלל הזה אינו חל כאשר העצור סובל ממחלה קשה המסכנת את חייו אשר בה ניתן לטפל באופן מיטבי רק מחוץ לכותלי הכלא".

עו"ד עמית חדד ורותם טובול המייצגים את ברלנד מסרו: "בית המשפט העליון קיבל היום החלטה חשובה שהזכירה לנו שבמדינה דמוקרטית הערך העליון העולה על שאר הערכים הוא ערך החיים. לצערנו, במשך תקופת שהייתו במעצר מצבו הבריאותי של ברלנד התדרדר מאוד והוא נדרש לסיוע רפואי כמעט מדי יום. מצב הדברים הוא שהרב ברלנד נמצא בסכנת חיים והמשך השהייה במעצר עלולה חלילה להכריע את הכף. אנו שמחים שבית המשפט העליון הורה לבדוק את מצב הדברים לאשורו ולבחון שחרור".

לפני מספר שנים הורשע ברלנד על פי הודאתו במסגרת עסקת טיעון בעבירות מעשים מגונים ותקיפה ונידון ל-18 חודשי מאסר, מהם ריצה בפועל 10 חודשים. בעקבות כך התנערו ממנו רבנים רבים, מברסלב ומחוץ לה.